Pirinçli Yeşil Mercimek Salatası

SALATALAR 8 Yorum Yapılmış »

mercimek salatası

 

Yeşil mercimeği çok seviyorum. Nasıl pişerse pişsin her hali favorimdir. Bu sefer di pirinçli salatasını yaptım. Ayrıca bakınız diğer yeşil mercimek salatasına ve erişteli mercimek salatası.

Bu salatayı arkadaş toplantımız için yapmıştım. Başka neler yaptığımı da yazdım, çok soruluyor “kolay gün menüsü ” diye. Fikir olur belki..

Affeyle Allah’ım…

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, Dualar 6 Yorum Yapılmış »


Ya Tevvab! İşte kapına geldim.

Edemediğim bütün tövbeler için sana tövbe ediyorum.
İşte dergâhına vardım!

devamını oku »

MUMLUK YAPIMI

Dekorasyon 15 Yorum Yapılmış »

Bugün dersimizin konusu: “Dekoratif mumluk nasıl yapılır?” şeklinde başlayap devam edermişim ben:)

Dersimiz değil ama bugünkü yazımda bu şıkır şıkır mumlukların nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum arkadaşlar:)Özellikle yaz aylarında insan yapcak değişik şeyler arıyor. İşte hem canınızın sıkıntısı geçirecek,hem de evinize kendi ellerinizle kolayca ve cüzi bir parayla birşey yapmış olacaksınız bu mumlukları yaparak:)

Malzemeler:

2tane aynı şekil mumluk iskeleti
1büyük makara istenilen renk çiçek teli
2paket istenilen renklerde pul veya
4dizi istenilen renklerde inci ve istenirse arasına katmak için uygun renkte büyük boncuk/taş
Gümüş veya metal soba boyası
Fırça
Eldiven
1çift 4numara minik şiş

Yapılışı: Aldığımız mumluk iskeletlerinin kaynak yerleri belli olduğu ve aldığımız şekliyle kullanırsak paslanma durumunun olduğu için öncelikle iskeletlerimizi odamıza ve aldığımız boncuklara uygun renkte -gümüş veya sim- boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.
Çiçek telimize boncukları-pulları istediğimiz şekilde diziyoruz. Mesala ilk fotodaki pembe mumluk için,gümüş çiçek teline: “2tane pembe inci+1tane mor inci+2tane pembe inci11tane renkli taş+2tane mor inci+1tane pembe inci+2tane mor inci+1tane renkli taş….” şeklinde dizmiştim.
Pulları-boncukları dizdikten sonra şişimize telle 15tane ilmek atıyoruz. (mumlukların ebatı genelde aynıdır,o yüzden verdiğim ilmek ölçüsü standarttır.) 15ilmek attıktan sonra ilk ilmeği boş örüyoruz. En son ilmeğe gelene kadar her ilmekte boncuk alarak örmeye başlıyoruz. En son ilmeğide boş alıp ikinci sıraya geçiyoruz. İkinci sırayı tamamen boş örüyoruz. Üçüncü sırada yine ilk sırada yaptığımız gibi ilk ve sn ilmekler boş diğerlerini boncuk alarak örüyoruz. Bu şekilde bir sıra boş bir sıra dolu olarak örmeye devam ediyoruz. Bİr taraftan da mumluğumuzun boyunu ölçüyoruz. mumluğun boyutuna uluştaktın sonra örgümüzü bitiriyoruz,biten örgüden bir sap tel bırakarak kesiyoruz. Bıraktığımız tele etamin iğnesi geçirip mumluğun iki ucunu birleştirip fotoğraftaki gibi dikiyoruz.


İşte bu kadar basit bir şekilde 2 tane çok şık mumluğunuz oldu:) Güle güle kullanın:)

Herkese hayırlı ve huzurlu bir hafta diliyorum…

Eşinizi Keşfetmeye Var mısınız?

Evlilik Üzerine 7 Yorum Yapılmış »
[Foto: Papatya Prenses]

Bir hanım bana mektup yazmış, şöyle yazıyor özetle:
“Kocam benden soğudu. Artık beni sevmiyor, hiç mutlu değiliz. Ne yapabilirim?”

Bir adamın ineği varmış. İnek kafasını küpün içine sokmuş ki, içindeki suyu içsin diye. İnek, kafasını sokmuş sokmasına amma, çıkaramamış! Sahibi gitmiş bir komşusuna durumu anlatmış. “İneğin başı küpten çıkmıyor, ne yapacağım şimdi ben?” Komşusu da demiş ki, “İneğin kafasını kes!” Adam kafasını kesmiş. Fakat kafa hâlâ küpün içinde, “Şimdi ne yapacağım?” diye sormuş yine komşusuna. Komşusu da “Küpü kır!” demiş… Tabii olan ineğin kafasına olmuş.

İşte rastgele biriyle aile hayatımızla ilgili bulduğu çözümler böyle olur. Danışacağınız kişinin hayat tecrübesi ve ilmi olması gerekir.

Bana göre evlilikte mesut olmak isteyen, mutlaka mesut olur!.. Mesut olmak veya olmamak insana ait bir şeydir. İnsanın insana üstünlüğü yoktur. İnsanları üstün kılan prensipleridir. En iyi prensipler de İslamiyet’te toplanmıştır. Gerçek manada İslamî hayatı yaşayanlar, bugünkü hayata isyan etmiş gibidir. Bu isyanın ağırlığı her yönde kendini gösterse de, Müslüman, İslam’ı yaşamanın saadetine erer.

Tebessüm etmesini bilen, eşini tenkit etmeyen, eşinin akrabalarına iyi muamele eden, dargın durmayan ve yüksek sesle konuşmayan hanımdan veya erkekten, eşi neden soğusun?

Üstat Bediüzzaman buyurmuş ki: “Bir ailenin saadet-i ebediyesi, koca ve karı mabeynindeki bir emniyet-i mütekabile (karşılıklı güven) ve samimi bir hürmet ve muhabbetle devam eder.” (Hanımlar Rehberi)

İnsanlık tarihi boyunca her insan, ister yalnız olsun ister başkalarıyla beraber olsun, huzurlu olmanın yolunu aramıştır. Huzursuzluk, dışarıdan gelen bir şey değildir. Huzursuzluk, bizim içimizdedir.

Huzursuzluğun sebebini dışarıda arayan, yanlış adrese gitti. Bir arada yaşamanın sırlarını bulursak, (bu da prensiplerle olur) eşimizden neden soğuyalım?

Şair diyor ki,

“Ne bende sabr-ı sükûn

Ne sende vefadan zerre

İki yoktan ne çıkar

Fikredelim bir kere”

Eşler arasına soğukluk girebilir. Bu gayet tabiidir. Önemli olan bu aşamada ne yapıldığıdır. Yani buzları nasıl eritebiliriz?

Bazı hanımlar böyle zamanlarda eşinden uzaklaşmanın, ailesinin veya akrabalarından birinin yanına gitmenin çözüm olabileceğini düşünüyor. Bu, her zaman çözüm değildir… Soğukluk daha çoğalabilir.

Yani iyimser olmak…

Buyrulmuş ki, “Eşinizin hoşunuza gitmeyen tarafları olursa sabredin; ona mukabil Allah size bazı mükâfatlarda bulunacak, hayırlı çocuklar, ev bark gibi…” “Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.”

Eşinden hoşlanmayan şöyle düşünecek; “Allah bana bu derdi verdi, başka dertler vermez. Kader der ki, bu dert buna yeter, başka dert vermeyelim…”

Herkesin derdiyle sefasının çarpımı birbirine eşittir. Allah’ın adaletini düşünmek lazım…

Evlilikte “hay hay” demeyi bilmek birçok sorunu çözmeye yeter. Eşimizin istekleri İslam’a uygun olduğu müddetçe, “hay hay karıcığım, hay hay kocacığım” desek, ne olur yani?.. İzzet-i nefsimize gölge mi düşer?.. Kavga da biter gürültü de biter. “Ben problem kişi olmayacağım, aldığın kararlara uyarım” demek herkesi rahatlatır. Ben, yardımcılarıma diyorum ki, “senin çalışmalarına karşı çıkmam. Bu iş esnasına ben işçiyim, patron sensin!” Herkes memnun oluyor. Hanıma kolay kolay “hayır” demem. İstekleri İslam’a ters düşmüyorsa, “hay hay hanım” diyorum, mesele halloluyor.

Çok dindar bir arkadaşım vardı. Karısı da görgülü, kültürlü bir hanımdı. Karısı boşanmak istemiş. Yahu ne oldu dedik, niye ayrılıyor eşin senden? Verdiği cevap aynen şu: “Benden sadece kibarlık beklemiş, onu da bulamayınca ayrılmaya karar vermiş! Ben bu kadınla nasıl barışacağım?”

Ona dedim ki: “Önce kendinle barış, sonra eşinle barışırsın!..”

Yani iş, eşinizi keşfetmeye çıkmaktan başlıyor…

Hekimoğlu İsmail-Zaman(12.Temmuz.2008)

Şeftalili Kolay Kup

PRATİK-ARTA KALANLARI DEĞERLENDİRME, SÜTLÜ TATLILAR 13 Yorum Yapılmış »

MeYveLi KuP

Hepinize hayırlı cumalar arkadaşlar.. Artık mübarek üçaylara girdik hatta bir kandili geride bıraktık bile. Bundan sonrası su gibi akıp geçer ve bir bakmışımz Ramazan Bayramı gelmiş çatmış. Rabbim bugünleri hakkıyla geçiren kullarından eylesin cümlemizi inşallah..

devamını oku »

TAVUKLU SALATA

SALATALAR 13 Yorum Yapılmış »

haticenin mamaları (10)

Geçtiğimiz haftalarda bir akraba ziyaretinde bulunmuştuk. Evin kızı Haticeciğim aynı zamanda benim çocukluk arkadaşım, o ve tatlı gelinimiz Zeliha bize enfes şeyler hazırlamışlardı.
Yemeye doyamadığım bu salatanın tarifini vermek istiyorum..

devamını oku »

Zeytin Ezmeli Cips

APERİTİF, PRATİK-ARTA KALANLARI DEĞERLENDİRME 9 Yorum Yapılmış »

zeytinli c

 

Geçen gün Acıbadem Kurabiyesindegördüğüm zeytinli cipsleri fena halde kafama takmıştım:) Hemen denemeliydim,hatta bütün arkadaşlara link atıp tarifi gösteriyordum yapmaları için:)

Dün markete gittiğimizde hemen bir paket yufkayı attım sepete. Bu sabah yapıverdim bir güzel. Yanına birde geçen yaz arkadaşımın yazlığına kahvaltıya gitiğimizde kuzenlerinin bize yaptığı sosisli kızartamalardan da yaptım. Oh oh şahane oldu valla.. Hemen deneyin diyorum ve tarife geçiyorum:

Gül Reçelli Gül Kurabiye

KURABİYELER 15 Yorum Yapılmış »

GÜLLÜ KURABİYE

Bugün Regaip Kandili; Rabbim bu geceyi ve bundan sonraki tüm gece ve gündüzleri hakkıyla yaşayabilen kullarından eylesin cümlemizi. Kandiliniz mübarek olsun,hayır ve huzurla dolsun efendim.

Geçtiğimiz haftalarda ablama giderken yaptığım bu kurabiye kandile yakışır bir kurabiye olduğu için gül kokusunda bir kandil kutlaması yapmak istedim..

devamını oku »

Üç Ayların Fazileti ve Recep Ayı

Mübarek Gün ve Geceler 8 Yorum Yapılmış »
Üç Ayların Fazileti ve Amelleri

Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir.
Hz. Resul-ü Ekrem’den (s.a.v) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.”
İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle rivayet edilir: “Kim recepten birgün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.”

Receb ayı

Receb ayı, hürmet edilmesi gereken dört kıymetli aydan birisidir. Kur’an-ı kerimde buyuruluyor ki:

“Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram (hürmetli) olan aylardır.” [Tevbe 36]

Resulullah efendimiz, Receb ayına çok değer verir ve “Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir” diye dua ederdi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Haram aylar, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharremdir.” [İbni Cerir]

“Haram aylarda Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır.” [Taberani]

“Üç aylarda bir gün oruç tutup bir gün yemek çok faziletlidir.”[Ebu Davud]

“Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.” [Deylemi]

“Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.”[Gunye]

“Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” [Miftah-ül-cenne]

“Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) [Ebu Ya’la]

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” [İ.Asakir]

“Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların af oldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.” [Taberani]

“Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutana, oruç tutulan günler dile gelip “Ya rabbi onu mağfiret et” derler.” [Ebu Muhammed]

Recebin ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar.
Regaib, ihsanlar, ikramlar demektir. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tevbe istiğfar eder. Bugün oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Mübarek gecelerde ve her zaman ilim öğrenmek hepsinden daha faziletlidir. İlmihal bilgileri en kıymetli ilimdir.

[Alıntı]
 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk