Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun!

Mübarek Gün ve Geceler 11 Yorum Yapılmış »
Bayramlar Bayram Ola!
[Fotoğraf: Papatya Prenses Mekân:Çırağan Sarayı]

Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

“Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Kıyamet Gününde o kapıdan ancak oruç tutmuş olanlar girer, onlarla birlikte o kapıdan başka hiç kimse giremez.

O vakit, “Dünyada iken oruç tutmuş olanlar nerededir?” diye bir ses yükselir. Onlar gelir, Cennete o kapıdan girerler. Oruçluların en son kalanı da girince kapı kapatılır, artık başka hiç kimsenin girmesine müsaade edilmez. O kapıdan kim Cennete girerse ebedi olarak susuzluk çekmez.”

(Buhari, Savm: 4, Bed´ü´l-Halk: 9; Müslim, Sıyâm: 166; Tirmizî, Savm: 55)


Reyyan kapısından cümlemizin girmesi duasıyla,hayırlı ve bereketli bayramlar!

Son Sahur :(

Dost Sofraları 20 Yorum Yapılmış »
(
Allah’ın izni ile son sahurumuzu da yaptık az evvel. İnsanın içine bir hüzün çöküyor:( Rabbim inşallah tuttuğumuz oruçları,yaptığımız hayırları kabul etsin. Daha iyi Ramazanlar yaşamak nasip etsin inşallah..

Biz son sahurumuzu Ankara’dan gelen amcamlarla birlikte yaptık. Şen şakrak bir sahurdu çok şükür:)
Pek özenli bir foto olmadı ama paylaşmak istedim..

Bayram, Ramazan Ayı’nın Varisidir

Mübarek Gün ve Geceler 1 Yorum Yapılmış »
doğum günün senin...
[Foto ve tasarım: papatya prenses]

Orucuyla, teravihiyle, sahuruyla iftarıyla, gecesiyle gündüzüyle bir Ramazan- Şerif’i daha geride bıraktık. Elimizden geldiğince değerlendirmeye çalıştık. Maddi-manevi berekete ve inkişafa vesile olmasını diledik. Ve şimdilerde elveda besteleri mırıldanıyoruz gönlümüz buruk da olsa. Fakat bu hüzünlü besteye, huzurlu ve neş’eli bir beste daha karışıyor beri yandan: Bayram Sevinci..

Bayram deyince insanın içinde bir huzur beliriverir. Çünkü geçmiş ömrümüzde bayramları hep güler yüzle karşıladık, bize sunacağı güzellikleri gözledik. Yakınlarımızla, eş dostla kaynaştık, başka zaman görme, konuşma fırsatımız olmayan insanlarla bir araya gelme imkânını yakaladık. Bayramı vesile ederek hediyeler dağıttık etrafımıza. Gönüller aldık, kalpler kazandık. Bütün bu güzellikler, tatlı bir çağrışım bırakmıştır bizim zihnimizde. Bu yüzden de bayram denilince tebessüm ediveririz hafifçe..

Dinimiz meşru dairede neşelenmeyi mübah kılmıştır. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, Medineyi teşrif ettiklerinde, Medine halkının iki bayram kutladıklarını gördü. “Bu günlerin özellikleri nedir?” diye sordu. Oradakiler, “Biz cahiliyede senenin iki gününü eğlence günü olarak kutlardık” dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, “Bu iki güne karşılık Allah size öyle iki gün vermiştir ki bugünlerden daha hayırlıdır.” buyurdu. (Ebu Davut, Salât 239, 245; Nesai, Iydeyn 1; Müsned, 3/103, 178) Bu hadisten de anlaşılıyor ki, eğlenmek Müslümanların da hakkı. Ancak, Allah’tan kopuk bir eğlence değildir bu. Tamamen dünyevileşmiş eski bir adetin yerine, içine Allah hoşnutluğunu Resulullah muhabbetini katarak işin bizcesini ortaya koymaktır. Yani, bayram günleri sadece yeme içmeden ibaret günler değildir. Hele hele eğlenceye ve sefahete dalma günü hiç değildir. Bayram günleri, Cenab-ı Hakk’ın bir nimeti ve Efendimiz’in bir sünneti olarak idrak edilir ve Allah’a şükür ile Efendimiz’i yâd etmenin yanında istikbalimizin de bayram olması temennileriyle değerlendirilir. Gezmelerimiz, konuşup neşelenmelerimiz, ziyaretlerimiz, yeme içmelerimiz de hep bu ruh haliyle ve bu çerçevede ele alınır.

Bayramda, en başta yapılacak iki büyü vazife vardır: Bir, bayram namazı; iki, fıtır sadakası. Sadaka-i fıtır, zekâttan önce, oruçla beraber farz kılınmıştır. Bu bir yardımlaşmadır; orucun kabulüne, ölüm sekeratından ve kabrin azabından kurtuluşa bir vesiledir. Sadaka-i fıtır, ramazan bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren vacip olursa da bundan birkaç gün, hatta birkaç ay veya sene evvel de, sonra da verilebilir. Ancak bayram namazından önce verilmesi, fakirlerin namaza ve bayrama tasasız olarak iştiraklerini sağlayacağı için daha makbuldür.

Bayram, bir tesellidir; oruç ibadetinden ve Ramazan ayının o anne kucağı gibi munis ve sıcak ikliminden ayrılmanın verdiği burukluğa karşı bir teselli..

Bayram bir şükürdür; bir ay boyunca, Allah’ın affına, merhametine ermenin ve cehennemden âzâd olmanın şükrü..

Bayram bir provadır; ebedi âlemde – inşaallah – kavuşmayı ümid ettiğimiz, esas bayramımız sayılan ve affedildiğimizin remzi olan cennet günlerinin ve Cemalullah’ı müşahede merasimlerinin provası. Nasıl cennette gıll u gış, aldatma, kıskanma, kin tutma, düşmanlık etme yoksa ve herkes halinden memnunsa, bayramlar da o günlerin birer provası olarak, bütün düşmanlık duygularından azade geçirilmeli, olumsuz tablolar bu günler vesile edilerek bir bir silinmeli, yerine sımsıcak kardeşlik resimleri çizilmelidir.

Bayram günleri, günahlarımızın affı, kalbimizin uyanması ve merhamet duygularımızın kabarması için birer fırsattır. Affedemediğimiz insanların kapılarını çalıp – Allah’ın bizi affettiği gibi – affetmek için önümüze konulmuş bir imkândır.

Bayramlar, ziyaret, ziyafet, sıla-i rahim ve kaynaşma zamanlarıdır. Cömertliğin en geniş dairede sergilendiği, güler yüzün hiç eksik olmadığı, kalbin bir güvercin kalbi gibi insanları incitmemek için titrediği özel vakitlerdir. Tekbirlerin, tehlillerin her yanda gürlediği, salâvatların her tarafı kuşattığı hususi zaman dilimleridir.

Bayram, kısalığına rağmen haftaların, hatta ayların varidâtını, hayrını, bereketini ve neşesini bağrında saklayan bir zaman dilimidir. Bayramda Cenâb-ı Hakk’ın öyle ekstradan teveccühleri ve sürpriz ihsanları vardır ki, onlara bayram olmayan on günde, belki bir ayda, belki on ayda, belki birkaç senede ulaşılamaz. Yapılan bütün hayır ve hasenât ancak Cenâb-ı Hakk’ın teveccühüyle değer kazanır; bayram işte öyle bir ilahî teveccühün en önemli vesilelerindendir; adeta bir ömrü tatlandıracak kadar engin ilahî lütuflara mazhar olma vaktidir.

Tabii, böyle bir mazhariyet Ramazan’ın hakkını vermiş, bayramda da laubâlîliğe girmemiş insanlar için söz konusudur. Bayramı sadece bir tatil olarak gören, bir ay boyunca yemeden, içmeden alıkonulmuş olmanın intikamını alıyormuşçasına abur-cubur her şeyi mideye indiren ve mübarek günlerde muvakkaten uzak durduğu haramlara yeniden giren kimselerin bayramın hususi varidâtından istifade etmesi çok zordur.

Cuma, haftanın bayramıdır, Ramazan ve Kurban da bütün bir senenin..

Bir de bayramlarımız vardır; ismi konmayan, vakti bilinmeyen ve hep ümitle ve hasretle beklenen… Müslümanların dünyada yüzlerinin güleceği, milletimizin sözünün geçeceği günler.. Huzura susamış insanlığın, tatlı su kaynağına koşar gibi imana koşacağı, inanmışların, inancın neşvesiyle bir kere daha coşacağı günler.. Allah’ın adının, Peygamberimiz’in yadının tekrar dünya ufuklarında şehbal açacağı, ezan-ı Muhammedîlerin her tarafta gürül gürül okunacağı günler.. Kur’an’ın anlaşıldığı ve doya doya yaşandığı günler… Kinin, nefretin toprağa gömüldüğü günler.. Milletimizin talihinin güldüğü günler.. İşte, ebedi bayramlara ulaşmadan önce, yeryüzünde kaybedilmiş cennetlerin yaşanacağı bu günler, bizim bu dünyada esas bayramlarımız olacaktır.

Bayramınızı tebrik eder, dünyada ve ahretteki esas bayramlarımıza bir mukaddeme olmasını niyat ederiz..

Alıntı:Hikmet.Net

CİCİŞLER İFTARIII:)

Çay ve Yemek Sofraları, İFTAR SOFRALARI ve Menüler 27 Yorum Yapılmış »
)
Eveett sonunda beklenen gün geldi ve canım cicişlerim bize iftara geldi. Çok keyifli bir sofraydı,çok keyifli muhabbetti ki biz o muhabbete cicişim Aysultanımla devam ediyoruz:) Biz de kaldı kendileri,şuan arkamdan beni izliyor. Yani o yüzden hakkında kötü birşey yazamam:P:P
Ben çok akıllı olduğum için yemek fotolarını çekmeyi unuttum:) Üstelik evde iki blogcuyuz,ikimizde unuttuk:) Biz geçelim menümüze:

Yayla çorbası
Patates kızartması
Köfte
Nohutlu Pilav
Karnıyarık
Sigara böreği
KaymaklıCevizli Hurma
Kayısı tatlısı
Garnitur Salatası
Roka salatası
Közlenmiş kırmızı biber salatası
Kahveli Şifa (linktekiyle farkı kapiçinolu creme oleyle yapılması)

ve bolca muhabbett:)

FITIR SADAKASI

İLMİHAL BİLGİLERİ 7 Yorum Yapılmış »
Hayat ve Ölüm
[Foto: Papatya Prenses Mekân:Teyzemin Balkonu]

Fıtır, “yaradılış, hilkat, orucu açmak ” manalarına gelmektedir. Türkçe’de fıtır sadakasına “fitre”denmektedir. Fıtır sadakası; Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kimseler için yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir.

Son Aile İftarımız

Çay ve Yemek Sofraları, İFTAR SOFRALARI ve Menüler, Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK 21 Yorum Yapılmış »
sofra düzenleme1
İşte muhteşem aile iftarlarımızın sonuncusuna geldik. Kapanışı bizde yaptık. Rabbime şükür herşey güzeldi:) Son iftarımızın kahvaltı sofrası olmasını istedik hep beraber. E tabi aylardan Ramazan olunca,bereket sofraya yansıdı ve sofra kuru bir kahvaltı sofrası olmaktan çıktı binlerce şükürler olsun..Rabbim olmayanlara da nasip etsin inşallah..

Kimler Oruç Tutmayabilir?

İLMİHAL BİLGİLERİ 9 Yorum Yapılmış »

Y E Ş İ L

Hiçbir özrü yokken oruç tutmamak veya başladığı orucu bozmak günahtır. Hem de kaza ve (eğer başladığı Ramazan orucunu kasden bozmuşsa) keffaret olarak cezası vardır.

Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer’an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:

devamını oku »

İFTAR SOFRASI VE ÇITIR TAVUK

ANA YEMEKLER, İFTAR SOFRALARI ve Menüler 23 Yorum Yapılmış »
sofra.
Geçtiğimiz cumartesi akşam iftarda teyzemin bahçesindeydik. O kadar harika ve iştah açıcı fotolar çektim ki anlatamam,iftara dair tümm ayrıntıları hem de. Ama ne oldu anlamadım pc ye yüklerken bir sorun olmuş ben farketmeden fotoların en iştah açıcı kısımları,sofranın kimse oturmadan ki hali, mis gibi ev yapımı turşular,mangal köfteler,mangalı yapan abimler,velhasıl fotoların büyük kısmı kayıp oldu:( Çok üzüldüm..Neyse kısmet değilmiş.

Oruç Bilgilerine Devam..

İLMİHAL BİLGİLERİ 9 Yorum Yapılmış »
göğe asılı asma

ORUÇTA NİYET


Oruçta Niyetin Hükmü Nedir?

İbâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

devamını oku »

BİRYAN – KAPAMA

ANA YEMEKLER, PİLAV-MAKARNA, Yöresel Lezzetler 22 Yorum Yapılmış »

büryani

Bu tarifi Oktay Ustamda izleyip,tevafuken aynı gün iftardan iki saat önce telefon açıp gelen misafirlerimiz için yaptık. Tarifin aslında pilavın içinde domates ve biber de olmalıydı ama ben kullanmak istemedim. Belki bir daha ki sefere öylesini yaparız:)

ORUÇ NEDİR??

İLMİHAL BİLGİLERİ 24 Yorum Yapılmış »
[Bu fotoşopla yapılan reklam çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.Yanlış anlamaya sebebiyet vermesin,kimsenin ibadetine karışmak bize düşmez lakin emril bil maruf nehyi-i anil münker(tebliğ) bize düşer..]
“Oruç sırf Benim rızâm için edilen bir ibâdettir. Onun mükâfatını da Ben veririm..”
Hadîs-i Kudsî

Oruç Nedir?

Oruç, imsak vakti dediğimiz ferc-i sâdık (ikinci fecir) zamanından güneşin batışına kadar geçen süre içinde hiçbir şey yememek, içmemek, cinsî muamelede bulunmamak demektir.

İftar Soframız..

Çay ve Yemek Sofraları, İFTAR SOFRALARI ve Menüler 19 Yorum Yapılmış »
sofra2

İnsan kendi evinde iftar verdiği zaman çok fazla telaşeli olduğu için ne özenerek fotoğraf çekebiliyor, ne de menüde yer alan herşeyi tek tek çekebiliyor. Ben de bu ikinci iftarımızda yine o haldeydim:) Bir kaç fotoğraf çektim ama pek beğenmedim. İlk iftarımızda ise fotoğraf falan hak getire oldu:) ama ben iki iftarında menülerini paylaşacağım. Malum Ramazanda birbirimizden fikir almaya çok ihtiyacımız oluyor:)
Yukardakı masa bugünkü(yani dünkü oldu artık:) )iftarımızdan. Babamın 30yıllık ahbabapları,aile dostlarımız geldiler iki aile. Güzel bir akşamdı..
3

Menümüzde:

Tarhana çorbası
Tavuk haşlama
Patates kızartması
Biber-patlıcan kızartması
Şehriyeli pilav
Etli nohut
Salata
Zeytinyağlı taze fasulye
Acıka
Kahvaltılık
Közlenmiş kırmızı biber salatası
Peynirli minik milföy ruloları
Kadayıf
Ekmek tatlısı

2

Pazartesi günki menümüzü de paylaşayım elim alışmışken:)

Yıldız şehriye çorbası
Kumpir
Köfte
Rus salatası
Çoban salata
Közlenmiş kırmızı biber salatası
Peynirli yufka börek
Midye tatlısı

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk