Melisa (oğul otu) Stresi Azaltıyor..

Sağlık Yorum Yaz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif Tuncer, melissa bitkisinin sinirsel kökenli çarpıntılarda, hafif depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı rol oynadığını, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntı verici olayların düşüncelerini zihinden uzaklaştırmakta yararlı olduğunu belirtti.Çayın kasları gevşetici özelliği bulunduğunu dile getiren Tuncer, “Melissa, büyük bir huzur verir. Melisa bitkisi özü, sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcıdır. Zaman’ın haberine göre uyku getirdiği bilinen yoğurtla bir araya gelince de bütün gece gözünü bile kırpamayanlar için birebirdir.” dedi.

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda, mide spazmında, sinir sistemi ve kalp rahatsızlıklarında tansiyonu düzenleyici olarak ağrı kesici ve rahatlatıcı olarak da kullanılan melissanın zekâyı artırdığı, mide ülserine iyi geldiği, kaynatılarak suyu vücuda sürüldüğünde ter kokusunu kestiği ve beyin damarlarını açtığı bilinirken, hiçbir yan etkisi de bulunmuyor.

Yine, bilim adamlarına göre; sinirsel kökenli çarpıntılarda, hafif depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı rol oynamakta, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntı verici olayların düşüncelerini zihinden uzaklaştırmaktadır. Melissa Latince’de ‘arı’ anlamına gelmektedir. 2000 yıldır Akdeniz ülkelerinde popüler bir arı bitkisidir.

Yapılışı:Melissa Çayı, kurutulmuş yaprakların üzerine kaynamış su döküerek 5-10 dakika demlenmesiyle elde edilir. Bal veya şeker ilave edilerek içilir.

Kaynak:realage.com

9 Yorum Yapılmış “Melisa (oğul otu) Stresi Azaltıyor..”

 1. Papatya Prenses Says:

  efser selametin seminerine katıldığımda bu otu çok önermişti..ama ben hala alıcam..tembel oldum bu konularda ben ya..aslında ihtiyacımda var dünkü konudan sonra:D dimi ama:))

  öptüm cicim..

 2. sofraozlemi Says:

  efser selametin seminerine katıldığımda bu otu çok önermişti..ama ben hala alıcam..tembel oldum bu konularda ben ya..aslında ihtiyacımda var dünkü konudan sonra:D dimi ama:))

  öptüm cicim..

  anaa ciciş ben netmişim şekil a-1 e bknz.ben diyom gerekli bu ot bana ehehe:))

 3. çiLekLisüt Says:

  haha bütün foyanız çıktı ortaya sizi gidi sizi :)) ortak işletiyonuz bloğu di mi :pPp

  melisa ismini kızlarına verenleri hiç anlamamışımdır insanlar çocuğuna neden bir ot ismi verirki :))) üstelik oğul otu manasına gelen bi ot ıyyy ne tuhaf :pPp

 4. TAZENANE Says:

  Paylışımın çok işime yaradı.
  Bu tarz bilgileri çok seviyorum.
  Sevgiler.

 5. guliz Says:

  Merhaba ben de yeniyim aranız da beklerim yazını okudum alıcam melisa otu kesin 3 çocuklu biri olarak bana iyi gelecek:))

 6. nihal Says:

  Bunu hazırlamak benim stresimi çoğaltıyor =)
  Evet denenmiş ve etkisi kanıtlanmıştır.Paylaşım için teşekürler.Ama bana daha çok yağ yakıcı lazım anlarsınya :P

  lezzetavcisi

 7. LeYYa Says:

  bence ikinize de bu ot lazım sofra özlemi ve lulu)))noluyo diyet miyet ayağına kafa bulduran otlara mı başlıyosunuz)yatiyim aşağı yemeyi unuturum (hah)))))(nerde bu sarı kafa beaaa))

 8. Aysultan... Says:

  bu ot tam bize göreymiş o zaman içelim unutalım,rahatlayalım ve gevşeyelim…
  gelsin melisa çayları prensesim :))

 9. HMERT Says:

  Ben de tavsiye ederim. Çok güzel kafa yapıyor. Stresten uyuyamazsanız birazcık için, anında keş olursunuz benim gibi :D

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk