KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ…

Sağlık Yorum Yaz

et

Şükürler olsun bir kurban bayramı daha geldi.. Rabbim herkese kurban kesecek güç ve imkân versin inşallah. Rabbim bizlere versin ki biz de ihtiyaç sahiplerine verebilelim.

Kurban bayramı demek sabah akşam et yemek olmamalı değil mi?Ama çoğu ailelerde böyle oluyor ne yazık ki,bu sebeble okuğum güzel bir yazıyı paylaşmak istiyorum..
*

Etler kaliteli protein kaynağı olmasının yanı sıra yağ, çeşitli minerallerin (özellikle demir, çinko, fosfor, magnezyum) ve vitaminlerin de (özellikle B12, B6, B1 ve A vitamini ) kaynağıdır.

Hayvansal kaynaklı yiyeceklerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Bu yüzden tüketilen miktarlara dikkat edilmesi gereklidir. Kişisel farklılıklar olmakla beraber, günde 100-150 g tavuğun göğüs eti, hindi, yağsız dana eti, balık gibi etlerin tüketilmesi uygundur. Ancak etlerin çok yağlı kısımları tüketilmemeli, hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır. Kurbanlık hayvanların iç organları da (sakatat) kolesterol ve yağ miktarları fazla olduğundan tüketilmesi önerilmemektedir.
Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Bu nedenle taze kesilen etler hemen tüketilmemelidir. Buzdolabında 1-2 gün bekletilmiş et, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirilerek tüketilmelidir.

NASIL PİŞİRİLMELİ?
Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Etler ızgarada pişirilirken etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır. Etlerin haşlanarak pişirilmesi sağlıklı olmasının yanı sıra, ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.

NASIL SAKLANMALI?
Etleri, küçük parçalar halinde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzlukta ( -2 ºC ) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) 3 ay saklanabilir.

Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme yeri oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir. Bu nedenle buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak şekilde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır. Çözdürülmek istenen etin buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Çabuk çözülmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme sakıncalı yöntemlerdir.

BAYRAMDA BUNLARA DİKKAT!
* Sabah mutlaka kahvaltı edilmeli; kahvaltı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır.
* Bayramda sayıca az öğünlerde fazla miktarda yemek yerine az ve sık beslenilmelidir.
* Bayramda da her zaman olduğu gibi tek yönlü beslenmek yerine, gün içinde tüm besin gruplarından (süt-yoğurt-et-sebze-meyve-tahıllar vb) yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalıdır.
* Yemekler bitkisel sıvı yağ ile pişirilmeli, kızartma ya da kavurma yerine ızgara, fırında, haşlama ya da buğulama yapılmalıdır.

*Etlerin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir.
* İkram amaçlı sunulan her tatlı kabul edilmemeli, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Hamur tatlılarından yemek zorunda kalınırsa miktarı az olmalı.
* Bayramda artan kahve ve çay tüketimi aşırı miktarlara ulaştığında uykusuzluk , mide problemleri ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Kahve ve çay yerine bitki veya meyve çayları tercih edilmelidir.

Son olarak da Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekim Yardımcısı Dr. Dt. Cenk Altınöz’ün sözlerine kulak veriyoruz. Bayramında, yoğun tatlı ve şeker tüketiminin dişleri rahatsız edeceğini söyleyen Dr. Altınöz aşırı tatlıdan kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirtti.

Özellikle çocuklarda dişlerin yetişkinlere oranla daha fazla etkilenebileceğini ifade eden Altınöz, bu yüzden bayramında ağız temizliğine biraz daha fazla özen gösterilmesini önerdi.

Tatlılardan sonra bir bardak su içilmesi ya da ziyaretlerden sonra bir elma yenmesinin, şekerin etkisini azaltacağını ve dişlerin rahatlayacağını dile getiren Altınöz, ”Bu yüzden elma taşımak faydalı olabilir. Ayrıca 2-3 ziyaretten sonra, tatlı, şeker ya da çikolata tüketilmişse, dişlerin fırçalanması iyi olacaktır. En azından hassas dişleri rahatlatmış oluruz” dedi.

Kaynak:Realage

6 Yorum Yapılmış “KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ…”

 1. özgülüntarifleri Says:

  Papatyacigim senin ve tum sevdiklerinin bayrami kutlu olsun, :cute:

  mutlu bayramlar

 2. ARZUMCUM Says:

  ♥ Kurban Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı olsun…HAYIRLI BAYRAMLAR…

 3. saniyesultan Says:

  bayram sana ve ailene huzur mutluluk ve sağlık getirsin. iyi bayramlar.

 4. eldivenlerim Says:

  çok güzel anlatmışsın :beauty:
  sağlık,mutluluk ve başarı dileğiyle bayramın kutlu olsun arkadaşım….

  http://eldivenlerim.blogspot.com/

 5. klasiktatlar Says:

  Yine değerli, bilgilerle var olan bilgilerimizi tazelememize ve noksanı olanlarını tamamlamamıza vesile oldunuz. Teşekkürler..

  Başta siz sevimli kardeşim Papatya Prenses olmak üzere, şahsınızda bütün aile bireylerinizin Kurban Bayramını en güzel dileklerimle kutlar, bayramın hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

  Sağlık, huzur dileklerimle..

 6. ayşegül Says:

  Canım
  mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk