Yeni Doğan Bebeğin Kulağına Ezan Okuma

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz

damla damla..

Hayırlı ve bereketli cumalar arkadaşlar..

Bir kaç zamandır bazı dizilerde birşey dikkatimi çekiyor ve çok rahatsız oluyorum. Dizilerde yeni doğan bebeklerin kulağına ezan okutuluyor. İyi güzel bunun nesinden rahatsız oldun diyecek olursanız;

Bebeği veriyor aile büyüğünün kucağına, adamlar alıyor bebeği söyledikleri şu: ” “Allahu ekber, Allahu ekber, senin ismin …falanca yavrum..”

Hatta bir keresinde bu işi kadının biri yapmıştı, pek komikdi.

Hani doğru dürüst ezan okuyup,kamet getirseler bir sözüm olmayacak ama bu sünneti bile ayaklar altına serdiler ya çok kızıyorum. Ya bu işi hiç yapmayın veya açın iki satır okuyun da nasıl yapılacağını öğrenin.

***

Kulağına ezan ve kamet okuyarak çocuğa isim koymak: Bu adet bizzat Peygamber Efendimizden gelmektedir. Sünen-i Tirmizi’de nakledildiğine göre Hz. Hasan dünyaya gelince Peygamberimiz onun sağ kulağına ezan okumuştur. (1)

Hz. Hüseyin’in rivayetine göre ise Peygamberimiz bu adetlerinin hikmeti hususunda da şöyle buyurmuşlardır:
“Kimin bir çocuğu olur da sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okursa o çocuğa ümmüsıbyan hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez).” (2)

Ezan ve kamet çocuğa yapılan ilk iman telkinidir. Çünkü ezanın mana ve muhtevasında tekbir tevhid nübüvvet ve namaz gibi dinin esasları bulunmaktadır.

İsim verilirken çocuğa güzel İslami isimlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Bu hususta Peygamberimizin birçok tavsiye ikaz ve tatbikleri vardır. Bu hadislerden birisinin meali şöyledir:

“Kıyamet günününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyle ise isimlerinizi güzel koyun.”(3)

Çocuğun isminin doğduğu günün akşamında verilmesi tavsiye edilmektedir; fakat yedinci güne kadar da ertelenebilir.

Ezan ve kamet işini herkes yapabilir yeter ki abdestli olsun. Namazdan önce okunan kamet sol kulağa,ezan sağ kulağa okunur ve ardından üçer kere yavrunun ismi kulağına fısıldanır ve hayırlı evlat olsun diye dua edilir..

(1) Tirmizi Edaha:15.
(2) Feyzü’l-Kadir6:237.
(3) Buhari Edeb:108.

14 Yorum Yapılmış “Yeni Doğan Bebeğin Kulağına Ezan Okuma”

 1. NEŞELİ GÜNLER Says:

  CANIM NE KADAR GÜZEL BAHSETMİŞSİN GERÇEKTEN ÖNEMLİ KONULAR BUNLAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR AMA MALESEF BU KONUDA DUYARSIZ İNSANLAR MEVCUT.
  SEVGİLER.

 2. cesetizleri Says:

  çok haklısın bir kere kimsenin onlardan isim koyarken dini de ihmal etmeyin gibi bir beklentisi yok. diğer şeylerde nasılsa uymuyorlar bunda da uymasalar kimse ses çıkarmaz. ama ben bir işin yarım yapılmasını sevmem. işin usulü neyse o şekilde yapacaksın yok yapamıyor musun o zaman hiç başlamayacaksın. yarım hoca hesabı :)

 3. pelin Says:

  Bizim çocuklarında kulaklarına isimleri okunmuştu.Dizilerdeki olaylara çok dikkat etmemiştim.

 4. melek Says:

  canım çok katılıyorum bu konuda ben hamileyken rüyamda çocuğumun kulağına Ali İmran suresinin 83-82 ayeti okunuyordu doğunca babası iilk hastanede o ayetleri okudu. vardır hikmeti dedik. 24 saat içinde babası ezan okudu hatta kaç kere okudu çocuk duysn içine işlensin diye evdede ezanla ismi okudu. sonra amcamız geldi ziyarete amcasıda hafız diye ona benzesin diye onada okuttuk ezanı çok önem verdiğim bişey olduğu için sana katılıyorum Allah razı olsun.

 5. Aysultan Says:

  Cumamız mübarek olsun:)
  Haklısın haklıyız yabancı dizilerde adamlar kiliseden çıkmıyolar,bizimkiler camiye uğramıyor nerdeyse önünden bile geçmiyolar dizilerde yapıncada böyle yapıyolar işte,ya doğru yapın bir işi ya da hiç yapmayın …
  bari komik olmayın

 6. makbule Says:

  bide usulen mezarlıklara gidilirken örtülen baş örtüleri vardı dizilerde filmlerde onlarda kalkıyor yavaş yavaş bilmem dikkatinizi çektimi…

 7. fulya Says:

  Ben hiç dizi izlemiyorum nasıl bi yanlışlık yapıldı bilmiyorum ama bunlar bizi biz yapan şeyler ve düzgün yapılmalı gerçekten.

 8. zeynebinsofrasi Says:

  Ben bir iki dışında pek dizi izlemiyorum.ama birçok dizide dini hassasiyetlere hiç dikkat edilmiyor maalesef.Çok güzel bir konuya değinmişsin.
  Biz kendi çocuklarımıza dedesine 7.gün sabah namazından sonra okutmuştuk

 9. Banu Says:

  Merhaba canim, nasilsin? Degindigin konu cok onemli gercekten bende sana katiliyorum. Turkiyede Muslumanlik o kadar saptirildi ki, herkes ne yapacagini sasiriyor.Islamin esaslarini ve Peygamber efendimizin bize emanet ettigi sunneti seniyyelerini bilmedigimizden ve gerekli onemi gostermedigimizden kaynaklaniyor.Halbuki cok fazla degil, biraz arastirilsa Peygamber efendimizin sunnetlerini yani hayatindaki, yasayisindaki hal ve hareketlerini,o zaman o kadar komik duruma dusmezler.Hele dizilerde, bir taraftan mevlut okuturlar, mezarlara basortusu ile giderler, obur tarafta yemek masalarinda icki sarap eksik olmaz. Insanlarimizda ornek aliyor bunlardan…

 10. Deedocons Says:

  Hi, Congratulations to the site owner for this marvelous work you’ve done. It has lots of useful and interesting data.

 11. TAZENANE Says:

  Canım ne güzel bir konu bu benim için.
  Bazen bildiklerimi bile unutuyorum. Bu yazın çok hoşuma gitti.
  Çok sağol.
  Sevgiler.

 12. aslı Says:

  Çok haklısın canım adam hristiyan ama kendi dinlerini kurallarına göre yapıyorlar bzimkiler ise sadece göstermelik aslında göstermelik yapmayı bile beceremiyorlar….
  Hayırlı cumalar canım…

 13. oguzhan Says:

  ;-) teşekkur ederim odewimdi

 14. sabri Says:

  sa kaardeşim Allah razı olsun ağzına yüreğinesağlık bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk