Tesettür Açılımı !?!?????

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, PAPATYA YAZIYOR.. Yorum Yaz

3c18e_tekbir12

 

Günlerdir bazı blogları gezdikçe, o bloglara yazılan yorumları okudukça, karşıma çıkan sözde tessettürlü fotoğrafları gördükçe sinirlerimin tepe çıkması bir yana, uykularım kaçıyor resmen! Zaten bu yazıyı yine sinirden kendimi uyumaya vermeye çalıştığım, fakat ne yapsam uyuyamadığım bir gecenin yarısı yazmaya başladım..

 

Beni uzun zamandır takip edenler bilirler doğruluğuna kesinlikle ve kesin kaynaklar doğrultusunda inandığım şeyleri sonuna kadar savunurum ve bu tarz bir konuda bir yazı yazarken dilim yer yer oldukça sivrilir. Bu yüzden ya yazıyı okumayı  baştan kesin, ya da okuduktan sonra vicdanınız rahatsız olduğu yerlerde bana saçma bahanelerle karşı çıkmayın!

 

Peygamberimiz, “haksızlık karşısında susan –dilsiz şeytandır-” buyurmuştur.

Tesettür konusu çok hassas bir mevzu olduğu için uzuuun zamandır yazmayı düşünsem bile hep vazgeçmişimdir. Ama son bir hafta da artık içim içimi yediği için yazma kararı aldım.

Öncelikle çok genel bir açıklamaya bakalım Wikipedia sözlüğünden:

Tesettür, örtünmek anlamında İslam dini terimi. İslam dünyasında kişilerin kıyafetleri ile ilgili hususları belirlemede kullanılan bir kavramdır.

Tesettür kavramı sıklıkla kadınlar için kullanılsa da, erkeklerin de vücutlarının belirli bir kısmı aynı şekilde örtülmek zorundadır. Bununla birlikte örtünme yerleri ve şekli kadın ile erkek arasında değişiklik gösterir. Genel anlamı ve örtünme bölgeleri pek değişiklik göstermese de, örtünme şekilleri kültürden kültüre ve mezhepten mezhebe farklılık gösterir. Nitekim tesettür “örtünmek” anlamına gelir ve belirli bir giysi türünü ifade etmez; bunun yerine örtülmesi gerekilen yerleri ve örtünün şeklî bazı unsurlarını (örneğin transparan olup olmamasını) belirler.

Tesettür kavramı sıklıkla türban kavramı ile karıştırılır.

Türban farklı dinlerde de bulunan bir baş örtüsü çeşididir ve tarih boyunca bir erkek baş örtüsü olarak ön plana çıkmıştır. Tesettür kavramı daha kapsamlı bir kavramdır.

Türban doğrudan İslamî bir kavram değilken, tesettür bir İslam dini terimidir. Oysa tesettür, genel anlamda İslam dinindeki örtüdür ve hem erkek hem de kadın için farklı şartlara sahip olan bir dinî giyimdir. Tesettür belirli bir giysiyi betimlemezken, türban belirli bir giysinin ismidir.

Tesettür zaman zaman baş örtüsü ile de karıştırılır. Baş örtüsü sadece başın örtülmesini kapsarken, tesettür daha genel bir terimdir ve Kur’an’da çeşitli ayetlerde belirtilen şekilde daha genel bir tür örtünmeyi tanımlar.

*****

Şimdi de hadis-i şeriflerde tesettür bahsine bakalım:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) aşağıdaki hadis-i şeriflerinde müslüman hanımları haya ve iman timsali tesettüre davet etmekte ve şöyle buyurmaktadır:

“Ebu Bekir (r.a.) kızı olan Esma (r.a.) üzerinde ince elbiseler bulunduğu halde, Rasulullah’ın yanına geldi. Rasulullah hemen yüzünü ondan başka bir yana çevirdi ve “Ya Esma! bir kadın hayız (görecek çağa) ulaştığında şundan ve şundan başka (bir yerinin) görülmesi iyi olmaz.” buyurarak, yüzüne ve iki eline işaret etti. (Ebu Davud, c. 4. s. 62)

Paygamberimiz (s.a.v), tesettür emrine tamamen riayet etmeyenleri mahrem yerlerini yarım yamalak kapayanları “Giyinmiş Çıplaklar” olarak niteleyerek, cennetin kokusunu bile alamayacaklarını şu hadis-i şerifiyle beyan eder:

“Cehennem ehlinden iki sınıf insan vardır. Ben şu sırada onları (sizin aranızda) göremiyorum (ilerde görülecektir).

Birincisi;
Yanlarında sığır kuyrukları gibi kamçılar bulunan bir topluluk ki, (onlar idarecilerdir ki ellerindeki kamçılarla) halkı döverler.

Bir diğeri de;
Giyinmiş çıplak; (kalçasını) oynatan, salınarak yürüyen, başları salınan deve hörgücü gibi kadınlardır. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu da alamazlar. Halbuki onun kokusu mesafelerin ötesinden alınır.” (Müslim, K.Libas 125)

Peygamberimiz tesettüre bürünen kadınları, şu hadis-i şerifiyle de cennetle müjdelemektedir.

“Bir kadın, beş vakit namazını kılıp, orucunu tutarsa, kocasına itaat edip, tesettürüne riayette bulunursa, kimseye diliyle eziyet etmeyip konu komşusuyla iyi geçinirse cennetin hangi kapısından isterse girsin.”

***

Şimdi de en önemli ve kesin kaynağımız Kur’ın-ı Kerim’de tesettüre bakalım:

Nur Suresi 31. Ayet-i Kerime:

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

*

Ahzab Suresi 59. Ayet-i Kerime:

” Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”

**

Ayetler ve hadislerden okuduğumuz ve anladığımız üzere örtünmek FARZdır.Ve yine açıkca görüldüğü üzere Allh-u Teala ve Rasulü(sav) bu konuda bize belli bir çizgi çizmişlerdir.

Günümüzde ne yazık ki başımı ne yana çevirsem giyinmiş çıplaklarla karşılaşıyorum. Kimine cahilliği yüzünden acıyorum, kimini de görünce sinirden başıma ağrılar giriyor. Kafalarında ki o örtüyü taşıyamadıkları için çekip almak istiyorum. Bu kendini bilmez insancıklar yüzünden hakkıyla örtünen kardeşlerimize/ablalarımıza laf gelmesinden nefret ediyorum.

Dünya üzerinde her iş de olduğu gibi – ister dini ister dünyevi- tesettürü de hakkıyla yapmacaksanız hiç yapmayın ne olur!

Dap daracık kıyafeletler giyinip, başınızı sımmmsıkı kapamamakla örtünmüş olmadığınız gibi, daha çok dikkat çektiğiniz için iki kere günaha giriyorsunuz. Birincisi kendini teşhir ettiğiniz için, ikincisi örtünmeyi hakkıyla yapanların günahına girdiğiniz için ve başkalarının bakışlarını üzerine çektiğiniz için..

Son yılların modası kısacık tunikler ve pantolon yakıştırmaları zaten oldum olası beni hasta ediyor. Hele bir de bu kıyafet kombini çok mübah birşeymiş gibi şimdilerde yaygın olan sözde tesettür bloglarında da bol bol fotoğraflar görüyorum ya, başta da dediğim gibi sinirlerim tepeme zıplıyor ve inmesi çok güç oluyor.

Pantolana karşı olan biri değilim. Fakat herşeyi giymenin bir adabı olduğu gibi pantolon giymenin adabı da var. Hatlarını belli etmeyen bol paçalı bir pantolon giyersin,üzerinede dizlerinden bir karış aşağıda olmak kaydıyla bir tunik veya pardüse giyersin amenna!

Hele hele dizinin bi parmak altında etekler, ince çoraplar, converse ayakkabılar ve düdük gibi gömlekli sözde örtülü kızlara ne demeli!

Kardeşim siz neden örtünüyorsunuz anlamak mümkün değil!

Benim öğrendiğim,okuduğum, anladığım kadarıyla bir insan örtünüyorsa, kendini bakışlardan sakındırmak için, hatlarını belli olmasın diye örtünür. Sizin örtünmezine bakıyorum, bunun tam aksi.

Böylelikle örnek olacağınız yerde insanlar arasında tiksinti uyandırdığınız gibi belki örtünmeye niyeti olanları bile bu fikrinden caydırdığınız için günah üzerine günah kazanıyorsunuz.

Lütfen ama lütfen artık kendinize çeki düzen verin. Örtünmeyi bilmiyorsanız bi okuyun, araştırın! Allah rızası için bunu yapın!

*

Bir de görünürde tesettür kurallarına riayet edip yüzü boya fıçısına düşmüş gibi hatunlar var. Onlara ne demeli bilmiyorum!?

Senin örtünmekte ki niyetin dikkat çekmemek, Allah’ın emrine riayet etmek değil mi? Peki o halde yüzündeki bir ton makyaj neyin nesi? Bunun bir açıklaması var mı?

Mazur görün pek bi cahilim sanırım, anlayamıyorum sizleri!

*

Bir müslüman ister kadın ister erkek olsun, her zaman giyimine kuşamına dikkat etmek zorunda. Peygamberimiz sünnetlerinden biridir yanında ayna taşımak. Bir hadisi şeriflerinde yanına saçı sakalı karışık gelen bir sahabiyi huzurundan çıkarıldığı buyrulur. Gidip saçını sakalını düzeltmesini buyurur. Yine başka bir hadisde zengin olduğu halde eski püskü kıyafetlerle gezen birini üzerine doğru dürüst şeyler giymesi şeklinde uyarır gönüllerin Sultanı(s.a.v).

Allah’ın emirleri ve Peygamber Efendimizin sünnetleri doğrultusunda yaşarsak bütün hayatımız bir düzen içinde olur.

Bir müslüman daima bakımlı olmalıdır. Ama bu bakımdan makyaj yapmak veya dar elbiseler giymek anlaşılmaz değil mi?

Daima tertemiz, düzgün, ütülü elbiseli ve  şık olmalıyız. Bize bakan örtünmekten- islamiyetten tiksinmemeli, aksine imrenmeli! İşte bir gün ben de örtünürsem bu hanım gibi olmalıyım demeli.

Rabbim bizi İslamiyeti hakkıyla yaşayan kullarından eylesin inşallah..

“Ey kalpleri çekip çevrin Allah’ım, kalplerimizi dinin üzere sabit kıl.!

-AMİN-

 

NOT: Konuyu  tam olarak okumadan yorum yapmayın. Ona buna çamur atmak için de yorum yapmayın. Aksi halde yorumlarınız yayınlanmayacaktır!

65 Yorum Yapılmış “Tesettür Açılımı !?!?????”

 1. Aysultan Says:

  Bazı yorumlara sinirden güldüm,bazılarını ayakta alkışladım.Anladım ki biz nhe dersek diyelim,nasıl anlatırsak anlatalım karşımızdakinin anladığı kadar söylediklerimiz.
  Demem o ki bu zihniyet (bazı yorumlar) bana ‘her koyun kendi bacağından asılır’ atasözünü ve bu söze aşırı bağlı insanları hatırlattı…
  senin yazın ve çıkarmamız gereken ana fikirse’her koyun kendi bacağından asılr.Etrafa saçtığı pis kokuysa herkesi rahtsız eder’
  Rahatsızlığımızı dile getirmemiz neden bu kadar sizi rahatsız etti arkadaşlar.Mevzu açığın ya da kapalının mevzusu olamaz.Mevzu müslümanın mevzusuuu

 2. seval Says:

  yazini okudum tsk ederim bu kadar guzel baktiginiz icin dinimize keske herkes bu kadar naif incitmeden anlata bilse…..ama insanlarimiz hep sen harikasindan hoslandigi icin dinide buna alet ettiler sonrada her önüne gelen benim dinime satasiyo diyorlar…yuzunde bir ton boya agir kokulu parfum vede daracik elbise yada carsaf hepside ayni cünki siyah carsafli biri gecerken onu da en ciplak biri gibi inceliyolar aceba neden boyle giyindi diye ….gelecekteki genclerimizi merak ediyorum bu kadar carpiltilmis bir din anlayisi ile nasil olurlar aceba????

 3. pınar Says:

  tebrik ediyorum,bir çoğumuzun ortak yarası olan bi konuya çok güzel bir üslup ile değinmişsiniz.

 4. Funda Says:

  Merhaba Papatya Hanim sitenizi bugun bir tesaduf sonucu buldum ve cok begendim.
  Boyle bir konuya degindiginiz icin sizi tebrik ediyorum,ben acik biriyim ve yurt disinda yasayan biri olarak bu durumu hem Turkiye’de hemde burada da gordum.
  Tesetturlu olan ve hakkini veren hanimlara saygim var sonucta benim ablamda bunlardan biri…
  Hic unutmam buraya ilk geldigim seneydi(Amerika)ve burda cok sayida musluman yasiyor bir alisveris magazasindayim ve donup bana baktiginda sok oldum altinda daracik bir kot butun hatlar belli,ustunde dar bir gomlek basini suslu bir sekilde baglamis ve esarbin rengine uygun makyaj yapmis resmen onun yuzundeki makjayi ben yapmiyorum;ben bunu ilk baslarda sadece bizim oralarda oldugunu sanirdim ama her yerde ayni !!!
  Umarim makyaj yapmaya harcadiklari zamanlarini biraz okumaya verip Tesetturun asil ne demek oldugunu ogrenirler

 5. Selda Says:

  Merhaba papatya hanım

  Turkuaz eşarp-Didem kardeşimin blogundaki yorumunuzdan sonra fark ettim blogunuzu, daha önce denk gelmemiştim.

  Yazınız çok güzel, isyanınızda fazlasıyla haklısınız bu durum artık “Limitsiz açık olanlar/Açık ama muhafazakar/Modern kapalılar/Muhafazakar kapalılar ” kategorisine ayrılmış durumda.

  Yazınıza istinaden Muhafazakar kapalı bir (insan) olduğunuzu düşünüyorum.. fakat siz modaya ayak uydurarak kapanmış bir kardeşim olsaydınız bile sizi (insancık) olarak görmek HAŞA bizim haddimiz olmazdı..

  Sivri dille küçük görerek değilde, doğruları Allah rızası için daha yapıcı anlatmanızı dilerdim. (Hadisler çok etkileyici)

  Sizin tesettürünüzün boyutunu bilemiyorum ama zamana paralele hatalarınız mutlaka olabileceğini düşünüyorum.

  Bu durum eskisi gibi değil artık çok hassas.. ehil layıkıyla dinimizi uygulayan büyüklerimizden veya kardeslerimizden tek ricam soğutucu olmayın, huzur verin , imrendirici olun, özendirici olun.Hatalar olabilir önemli olan çok geç olmadan yanlışı düzeltmektir.

  Fakat siz yine mutlak olanı söylemekten yılmayın.. emin olun insanlar yanlıştan sonra doğruya çok daha sıkı sarılırlar.

  Rabbim bütün kapanmak niyetinde ve nasıl olursa olsun kapanmaya çalışan kardeşlerimin yardımcısı olsun.

  Dinimizi layıkıyla yaşamayı nasib etsin inşallah (Amin)

  Selamlarımla

 6. Selda Says:

  Ayrıca güzel kardeşim birşey daha sizin gözünüzde başı örtülü bir kızımız convers giyince basit! harley davis veya scooter giyince uygunmu oluyor?

  Ortamımda böyle konularla çok fazla muhatap oluyorum , ben her zaman şunu savundum ve savunacağım..Aşırı ve abartılı olmadığı sürece müslüman kardeşlerim herşeyin en iyisi en güzeli layıktır.

  Onun için birbirlerinizi hor görmeyin aşağılayıp açık arayanları sevindirmeyin.

  Bunuda yazmadan geçemedim kusura bakmayın

  Selamlarımla

 7. Papatya Says:

  Converse giymeyi basitlik olarak değil, yaptıkları kombin için örnek verdim. Zira olması gereken gibi örtünen kızların hatta hanımların ayağında da converse olabiliyor. Markaya söz etmedim ben orda. İnsanların giydiği markaya karışacak değilim.

 8. Selda Says:

  Bu posttan sonra sonra başka bir bölümde kendiniz ile ilgili bir yazıyı okuduktan sonra böyle birşey geçti aklımdan!..

  Herşeyin değiştiği bu dünyada, giyim sektörüne yön veren insanların hayatı renklendirdiği bir hayatta siz siyahlar içinde dolaşıyorsanız sözüm yok taktir ederim. Ama eğer dolabınızda bunları taşıyorsanız eleştirilerinizde aşırıya kaçmamanız gerekir.

  Bu ortamda layıkını yapıyorum diyen kendini kandırır? izole olmanız lazım.Yoksa convers veya harley davis ne farkeder ki?

  Çarşaf giyip ayağına harley geçiren inan benim daha çok ilgimi çeker!

  Sevgiler :rose:

 9. Papatya Says:

  Ne siyahlar içinde dolaşıyorum (ki siyahlar içinde dolaşmak da gayet dikkat çekici) ne de ben süperim, en takva benim, bu işi layıkıyla yapıyorum diye bir iddaam var. benim bir yaram var tesettürle ilgili! yaram! uykularımı bile kaçıran!!!

  hala converse takmış durumdasınız ama benim taktığım converse harley veya ismini bile bilmediğim markalar değil! kısacık kot etek ten rengi çorap ve converse ya da topuklu ayakkabı ya da her ne haltsa! vurgum converse değil kısacık eteğe!

  “Vicdanlarınızın sesini bastırmak için benim yazıma, uslubuma laf etmeyi bırakın artık hepiniz.”

 10. zeynep Says:

  umarım yazdığınız daha kibar olursunuz :-(( yazılar ne kadar doğru olsada sonuçta ben de çevremide göz önünde bulundurarak giyiyorum bizim gibi öğrencileride göz önünde bulundurarak yazın

 11. saadet Says:

  yazınızı tesadüfen okudum çok dogru anlatmışsınız size katılmamak imkansız yazı için çokkk teşekkürler…

 12. ayşe Says:

  öyle güzel yazmışsınızki kendimi sirkeledim kendime geldim a.r.o.

 13. Tesettür Blog Says:

  Yazdıklarınıza büyük oranda katılıyorum.

  Örtünmeyi küçük bir eşarptan ibaret sayanlar oldukça fazla.
  Öyle başı açık bayanlar var ki, birçok örtülü bayandan çok daha fazla tesettüre uygun giyiniyorlar. Bunları gördükçe, yanına bir de örtünemeyen tesettürlüleri gördükçe kızmamak elde değil.
  Bu çerçevede yukarıda kullandığınız fotoğrafı şekli olabilir kategorisinde değerlendiriyorum.
  Yazını ziçin teşekkürler.

 14. neslihan Says:

  Allah razı olsun bizde sizler gibi olabilirsek ne ala.Keşke biraz daha kendine güvenen dik duruşlu biri olabilsem

 15. hilal Says:

  Tesettürlü olmayan bayanların tesettürlü olanlar hakkında yorum yapması da beni delirtiyor.Siz nefsinizin emrinden çıkamayacak kadar iradesiz olduğunuz halde elinden daha iyisi gelen insanlar hakkında nasıl böyle yorumlar yapabiliyorsunuz?
  ‘ben bu kadarını yapabiliyorum,gerisini Allah affetsin,önemli olan kalp güzelliği’ gibi ezber cümlelerle vicdanlarınızı rahatlatıyorsunuz,kendi hatalarınıza toz pempe gözlüklerden bakabiliyorsunuz,ama karşınızda hataya düşmüş biri olduğunda kaplan kesiliyorsunuz.İnsaf Allah aşkına!
  Ayrıca İslamiyette emir olunan bir şey tam olarak yapılamıyorsa hepsi de elden bırakılmaz.Bir insan doğru namaz kılmıyorsa ‘hiç kılma’ diyemezsiniz.’böyle kılıcağına doğrusunu kıl’ demeli yanlışları düzeltmelisiniz.Burda incelik vardır.Kimse size ‘düzgün örtünemiyorsan hiç örtünme’deme hakkını vermez.Siz kim oluyorsunuz?Ben tesettürün hakkını elimden geldiğince veriyorum ki tesettürlü sıfatını en iyi şekilde taşıyan insanlardan olduğumu düşünüyorum,biliyorum.Düzgün örtünmemiş bir insan görmek beni de üzer ama sizler gibi kimseye nefret kusmam.İnsanları sevmeyi yanlışları kırıcı olmadan düzeltmeyi öğrenin.

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk