Tesettür Açılımı !?!?????

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, İçimden Gelenler Yorum Yaz

3c18e_tekbir12

 

Günlerdir bazı blogları gezdikçe, o bloglara yazılan yorumları okudukça, karşıma çıkan sözde tessettürlü fotoğrafları gördükçe sinirlerimin tepe çıkması bir yana, uykularım kaçıyor resmen! Zaten bu yazıyı yine sinirden kendimi uyumaya vermeye çalıştığım, fakat ne yapsam uyuyamadığım bir gecenin yarısı yazmaya başladım..

 

Beni uzun zamandır takip edenler bilirler doğruluğuna kesinlikle ve kesin kaynaklar doğrultusunda inandığım şeyleri sonuna kadar savunurum ve bu tarz bir konuda bir yazı yazarken dilim yer yer oldukça sivrilir. Bu yüzden ya yazıyı okumayı  baştan kesin, ya da okuduktan sonra vicdanınız rahatsız olduğu yerlerde bana saçma bahanelerle karşı çıkmayın!

 

Peygamberimiz, “haksızlık karşısında susan –dilsiz şeytandır-” buyurmuştur.

Tesettür konusu çok hassas bir mevzu olduğu için uzuuun zamandır yazmayı düşünsem bile hep vazgeçmişimdir. Ama son bir hafta da artık içim içimi yediği için yazma kararı aldım.

Öncelikle çok genel bir açıklamaya bakalım Wikipedia sözlüğünden:

Tesettür, örtünmek anlamında İslam dini terimi. İslam dünyasında kişilerin kıyafetleri ile ilgili hususları belirlemede kullanılan bir kavramdır.

Tesettür kavramı sıklıkla kadınlar için kullanılsa da, erkeklerin de vücutlarının belirli bir kısmı aynı şekilde örtülmek zorundadır. Bununla birlikte örtünme yerleri ve şekli kadın ile erkek arasında değişiklik gösterir. Genel anlamı ve örtünme bölgeleri pek değişiklik göstermese de, örtünme şekilleri kültürden kültüre ve mezhepten mezhebe farklılık gösterir. Nitekim tesettür “örtünmek” anlamına gelir ve belirli bir giysi türünü ifade etmez; bunun yerine örtülmesi gerekilen yerleri ve örtünün şeklî bazı unsurlarını (örneğin transparan olup olmamasını) belirler.

Tesettür kavramı sıklıkla türban kavramı ile karıştırılır.

Türban farklı dinlerde de bulunan bir baş örtüsü çeşididir ve tarih boyunca bir erkek baş örtüsü olarak ön plana çıkmıştır. Tesettür kavramı daha kapsamlı bir kavramdır.

Türban doğrudan İslamî bir kavram değilken, tesettür bir İslam dini terimidir. Oysa tesettür, genel anlamda İslam dinindeki örtüdür ve hem erkek hem de kadın için farklı şartlara sahip olan bir dinî giyimdir. Tesettür belirli bir giysiyi betimlemezken, türban belirli bir giysinin ismidir.

Tesettür zaman zaman baş örtüsü ile de karıştırılır. Baş örtüsü sadece başın örtülmesini kapsarken, tesettür daha genel bir terimdir ve Kur’an’da çeşitli ayetlerde belirtilen şekilde daha genel bir tür örtünmeyi tanımlar.

*****

Şimdi de hadis-i şeriflerde tesettür bahsine bakalım:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) aşağıdaki hadis-i şeriflerinde müslüman hanımları haya ve iman timsali tesettüre davet etmekte ve şöyle buyurmaktadır:

“Ebu Bekir (r.a.) kızı olan Esma (r.a.) üzerinde ince elbiseler bulunduğu halde, Rasulullah’ın yanına geldi. Rasulullah hemen yüzünü ondan başka bir yana çevirdi ve “Ya Esma! bir kadın hayız (görecek çağa) ulaştığında şundan ve şundan başka (bir yerinin) görülmesi iyi olmaz.” buyurarak, yüzüne ve iki eline işaret etti. (Ebu Davud, c. 4. s. 62)

Paygamberimiz (s.a.v), tesettür emrine tamamen riayet etmeyenleri mahrem yerlerini yarım yamalak kapayanları “Giyinmiş Çıplaklar” olarak niteleyerek, cennetin kokusunu bile alamayacaklarını şu hadis-i şerifiyle beyan eder:

“Cehennem ehlinden iki sınıf insan vardır. Ben şu sırada onları (sizin aranızda) göremiyorum (ilerde görülecektir).

Birincisi;
Yanlarında sığır kuyrukları gibi kamçılar bulunan bir topluluk ki, (onlar idarecilerdir ki ellerindeki kamçılarla) halkı döverler.

Bir diğeri de;
Giyinmiş çıplak; (kalçasını) oynatan, salınarak yürüyen, başları salınan deve hörgücü gibi kadınlardır. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu da alamazlar. Halbuki onun kokusu mesafelerin ötesinden alınır.” (Müslim, K.Libas 125)

Peygamberimiz tesettüre bürünen kadınları, şu hadis-i şerifiyle de cennetle müjdelemektedir.

“Bir kadın, beş vakit namazını kılıp, orucunu tutarsa, kocasına itaat edip, tesettürüne riayette bulunursa, kimseye diliyle eziyet etmeyip konu komşusuyla iyi geçinirse cennetin hangi kapısından isterse girsin.”

***

Şimdi de en önemli ve kesin kaynağımız Kur’ın-ı Kerim’de tesettüre bakalım:

Nur Suresi 31. Ayet-i Kerime:

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

*

Ahzab Suresi 59. Ayet-i Kerime:

” Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”

**

Ayetler ve hadislerden okuduğumuz ve anladığımız üzere örtünmek FARZdır.Ve yine açıkca görüldüğü üzere Allh-u Teala ve Rasulü(sav) bu konuda bize belli bir çizgi çizmişlerdir.

Günümüzde ne yazık ki başımı ne yana çevirsem giyinmiş çıplaklarla karşılaşıyorum. Kimine cahilliği yüzünden acıyorum, kimini de görünce sinirden başıma ağrılar giriyor. Kafalarında ki o örtüyü taşıyamadıkları için çekip almak istiyorum. Bu kendini bilmez insancıklar yüzünden hakkıyla örtünen kardeşlerimize/ablalarımıza laf gelmesinden nefret ediyorum.

Dünya üzerinde her iş de olduğu gibi – ister dini ister dünyevi- tesettürü de hakkıyla yapmacaksanız hiç yapmayın ne olur!

Dap daracık kıyafeletler giyinip, başınızı sımmmsıkı kapamamakla örtünmüş olmadığınız gibi, daha çok dikkat çektiğiniz için iki kere günaha giriyorsunuz. Birincisi kendini teşhir ettiğiniz için, ikincisi örtünmeyi hakkıyla yapanların günahına girdiğiniz için ve başkalarının bakışlarını üzerine çektiğiniz için..

Son yılların modası kısacık tunikler ve pantolon yakıştırmaları zaten oldum olası beni hasta ediyor. Hele bir de bu kıyafet kombini çok mübah birşeymiş gibi şimdilerde yaygın olan sözde tesettür bloglarında da bol bol fotoğraflar görüyorum ya, başta da dediğim gibi sinirlerim tepeme zıplıyor ve inmesi çok güç oluyor.

Pantolana karşı olan biri değilim. Fakat herşeyi giymenin bir adabı olduğu gibi pantolon giymenin adabı da var. Hatlarını belli etmeyen bol paçalı bir pantolon giyersin,üzerinede dizlerinden bir karış aşağıda olmak kaydıyla bir tunik veya pardüse giyersin amenna!

Hele hele dizinin bi parmak altında etekler, ince çoraplar, converse ayakkabılar ve düdük gibi gömlekli sözde örtülü kızlara ne demeli!

Kardeşim siz neden örtünüyorsunuz anlamak mümkün değil!

Benim öğrendiğim,okuduğum, anladığım kadarıyla bir insan örtünüyorsa, kendini bakışlardan sakındırmak için, hatlarını belli olmasın diye örtünür. Sizin örtünmezine bakıyorum, bunun tam aksi.

Böylelikle örnek olacağınız yerde insanlar arasında tiksinti uyandırdığınız gibi belki örtünmeye niyeti olanları bile bu fikrinden caydırdığınız için günah üzerine günah kazanıyorsunuz.

Lütfen ama lütfen artık kendinize çeki düzen verin. Örtünmeyi bilmiyorsanız bi okuyun, araştırın! Allah rızası için bunu yapın!

*

Bir de görünürde tesettür kurallarına riayet edip yüzü boya fıçısına düşmüş gibi hatunlar var. Onlara ne demeli bilmiyorum!?

Senin örtünmekte ki niyetin dikkat çekmemek, Allah’ın emrine riayet etmek değil mi? Peki o halde yüzündeki bir ton makyaj neyin nesi? Bunun bir açıklaması var mı?

Mazur görün pek bi cahilim sanırım, anlayamıyorum sizleri!

*

Bir müslüman ister kadın ister erkek olsun, her zaman giyimine kuşamına dikkat etmek zorunda. Peygamberimiz sünnetlerinden biridir yanında ayna taşımak. Bir hadisi şeriflerinde yanına saçı sakalı karışık gelen bir sahabiyi huzurundan çıkarıldığı buyrulur. Gidip saçını sakalını düzeltmesini buyurur. Yine başka bir hadisde zengin olduğu halde eski püskü kıyafetlerle gezen birini üzerine doğru dürüst şeyler giymesi şeklinde uyarır gönüllerin Sultanı(s.a.v).

Allah’ın emirleri ve Peygamber Efendimizin sünnetleri doğrultusunda yaşarsak bütün hayatımız bir düzen içinde olur.

Bir müslüman daima bakımlı olmalıdır. Ama bu bakımdan makyaj yapmak veya dar elbiseler giymek anlaşılmaz değil mi?

Daima tertemiz, düzgün, ütülü elbiseli ve  şık olmalıyız. Bize bakan örtünmekten- islamiyetten tiksinmemeli, aksine imrenmeli! İşte bir gün ben de örtünürsem bu hanım gibi olmalıyım demeli.

Rabbim bizi İslamiyeti hakkıyla yaşayan kullarından eylesin inşallah..

“Ey kalpleri çekip çevrin Allah’ım, kalplerimizi dinin üzere sabit kıl.!

-AMİN-

 

NOT: Konuyu  tam olarak okumadan yorum yapmayın. Ona buna çamur atmak için de yorum yapmayın. Aksi halde yorumlarınız yayınlanmayacaktır!

65 Yorum Yapılmış “Tesettür Açılımı !?!?????”

 1. yeşim Says:

  yazını dikkatli bir şekilde okudum canım.ben tesettürlü değilim ama kuran-kerimi okumuş (mealini iyice anlayarak)bulunmaktayım.
  önce müslümanlık nedir.neden yaratıldık.yaratılış amacımız nedir.rabbimiz kimdir peygamberimiz neden gönderildi Allahımız bizden ne istiyor nasıl davranmalıyız bunları bir toplum olarak öğrenseydik sanırım böyle absürt olaylarla karşı karşıya kalmazdık.
  maalesef MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜ İÇİ KAFİRLER giderek çoğalmakta.öyle çirkin görüntülerle karşılaşıyorum ki bende zaman zaman yani sinirimden gülüyorum.topuzlu bir başta cafcaflı bir örtü (oysa ki örtünme ayeti ilk geldiğinde sahabe hanımları nasıl kapanacaklarını bilemeyerek eteklerini kesip dikmişler ve örtü olarak kullanmışlardı)daracık streç kot pantolon dizlere kadar deri çizmeler nerdeyse 12 punt ince topuk …..belde düşük kemer kıpkırmızı dudaklar araba farı gibi gözler ha düştü düşecek yürümekte zorlanan tesettürlü hanım kardeşlerim…gelde gülme….hele yürürken o ayakkabıların topuk sesi…. ayağını yürürken yere vurma diye indirilen ayetten bi haber yaşayanlar…..
  önce kuranı kerimde Allah kadınlara haya elbisenizi giyin diye emrediyor. sonra tesettür…
  öyle ise testtürden önce haya elbisesinin ne olduğunu kavramak lazım.sonra örtünmek…
  haya elbisesi çok derin manalar çok geniş kavram içermekte….bunu anlamak lazım.bunu anlayan zaten ruhen tesettüre girmiştir ve sonrası zaten Allahın emrettiği şekilde olacaktır.
  yazıkki ılımlı islam kavramı ile bu insanları bu hale getiren bir takım kişiler örgütler devletler var.örtünme çoğalsın da nasıl olursa olsun ılımlı olalım bu konuda diye düşünceler….Allahın dinini ılımlı islam diye bu şekle sokmaya çalışıyorlar eğer ılımlı islam diye bir kavram sonradan olacaktıysa bu biz müslümanlara zaten efendimiz (sav)tarafından tebliğ edilirdi….
  iman üzerinde oynanan oyunlar….
  çok akıllı olmak lazım ve çok dikkatli…
  son sözlerim diyorum ki herkes kuranı kerimi iyice okusun…. en cahil insanın bile anlayacağı şekilde Alemlere rahmet olarak indirilmiş…işki okumak okuduğunu anlamak sonra uygulamak….
  canım seni bloğuma ekliyorum.yazını çok beğendim.çok akıllıca çok güzel bir yazı olmuş.dilerim bu tarz yanlışlarda olan kişiler en kısa sürede kendilerine çeki düzen verirler..çünkü nefsi azdıran şeytani oyunlara alet oluyorlar fark etmeden…..

 2. yeşim Says:

  blog adresimi yazmayı unutmuşum arkadaşım kusura bakma….çok öptüm….sevgiler….

 3. Zahide Says:

  ellerine sağlık papatyacım.. hislerime tercüman olmuşsun.. ben de kendimi uzaylı gibi görmeye başlamıştım artık.. acaba onlarda değil de bende mi bir tuhaflık var diye düşünüyordum.. Allah razı olsun, ededen, daimen..

 4. HÜLYA Says:

  çok gzüel bir konuya değinmişsin canım. maksat kimseyi kötülemek değil elbette görünen yanlışları izah edip aydınlatmak. ve sen bu yazıyla bunu çok güzel izah etmişsin. senin bahsettiğin şekilde sözde kapanan kişilere karşıyım zaten onların inanarak böyle giyindiğini sanmıyorum o kişilerin büyük bir çoğunluğu aile baskısı sebebiyle kapalı olmaya çalışıp eline yüzüne bulaştırıyor. Tekrar teşekkürler bu yazı için…

  rabbim yüzünü hep güldürsün papatyam

 5. GeCe Says:

  canım öncelikle bu yazın içni kutluyorum bugün gündüz hiç blog okumayıp akşam okuma kararı almıştım çalışmak için ama başlığını görünce dayanamadım

  tamamen sana katılıyorum benim düşüncelerimi dile getirmişsin, ben sürekli kalabalık ortamlarda olan biri olarak bunlardan o kadar çok görüyorum ki anlatamam örtünmenin asıl amacı dikkat çekmemek bunu her zaman söylerim ben ve ablalarım başörtüsü takmıyoruz ama giyimimize çok dikkat ederiz ailecek, hatlarımızı aşırı belli eden, dikkat çekici şeyler giymiyoruz. Bu şekilde kapalı olmadığımız halde senin bahsettiğin kapalı süslülerden bile daha az dikkat çektiğimizi düşünüyorum ve öyle de.

 6. nesrin Says:

  Merhaba,
  örtülü biri değilim ama allah kabul ederse namazını kılan ibadetlerini elinden geldiğince yapmaya çalışan biriyim. Dediklerinize tüm kalbimle katılıyor ve destekliyorum. Yolda söylediğiniz kıyafette gördüğüm insanlara bakıp (Etek boylarına, makyajlarına v.s)ben mi kapalıyım, yoksa sen mi açıksın diye sormak geliyor içimden. Ramazan ayının içerisinde fabrika kapımızın önünde tanımadığımız bir araç durdu ve içindeki sözüm ona tesettürlü ama sizin söylediğiniz gibi etek ve konversli bir kızımız aracın sürücüsü olan erkek arkadaşı ile dakikalarca sarıldı ve yeminle söylüyorum öpüştü biz de arkadaşlarımızla yukarıdan şahit olduk bu tür davranışlar hiç kimseye yakışmadığı gibi kapalı olanına sanki daha fazla yakışmıyor. Söyleminiz için sizi candan kucaklıyorum allaha emanet olun Sevgilerimle Nesrin

 7. Eylül Says:

  Papatyacım çok yoğunum ama bu konu hakkında yazmalıyım dedim.’Tesettür ki,bir müslümanın dinimizce örtülmesi gereken yerleri yine dinin belirlediği şekilde örtmesi demektir.Ve tesettür İslamın en mühim emirlerinden biridir.O,müslüman hanımın iffetini,şahsiyet ve vakarını korumayı amaçlar.En önemlisi tesettür Allah’ın emridir.’
  Tesettür için okulumu bırakmış olsamda ne yazık ki utanarak yazıyorum tesettürümde çok eksikler görüyorum.Yine de hamd olsun üzerime trnçkot tarzı uzun bi ceket olmadan dışarı çıkmamaya özen gösteriyorum.Belki farketmişindir sık sık da ceket modelleri yayınlıyorum.
  Söylediklerinin tamamıyle arkasındayım.Zaten hadis kaynaklı konuşmuşsun.Şunu da üzülerek belirtiyorum ki;kadınların çoğunun dikkatleri aşırı üzerlerine çekmiş durumda olduklarına şahit oluyorum her gün.
  Allah hepimize takva sahibi kullardan olmayı nasip etsin.Senden de Allah razı olsun.Bloglarda o kadar dolaşan ben seni daha önce tanımadığım için kızıyorum kendime.Allah sevdiği kulunu insanlara da sevdirirmiş,Seni Allah rızası için sevdiğimi bilmeni isterim.Blogumdada yayınladıklarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerini yazarsan çok mutlu olucam.Senin görüşlerini önemsiyorum.Sevigyle..Eylül..

 8. karamelmutfak Says:

  papatyacım keşke yazdıklarınla bir şeyler degişsede örtülü kavramı dengeye girse.ben 4,5 yıldır örtülü olan birisiyim öncesi yok ama olmasını çok isterdim çünki geçmişteki kıyafetlerimle şimdi arasında degişen baş örtüsü ve yazlık giysilerde koların bir karış daha örtünmesi oldu türkiyedeki son zamanlarımda artık örtülü örtüsüzlermi örtülü benmi anlayamıyordum daracık gömlekler yaka açık iç çamaşırı meydanda vs vs ..burada olunca daha bi dikkatli olmam gerektigini anladım derlesen toplasan bir avuç insanız hem ülkeni hem dini temsil eden seninde dedigin gibi şık ama dikkat çekmeyen ve insanları dinimize özendirici davranışlarda bulunmaya çalışıyoruz .
  sevgiler

 9. elif(keyf-i mutfak) Says:

  canım..ilk önce böyle bir konuya parmak bastığın için Allah razı olsun senden.bende tesettürlü bir bayanım.kapanma kararımı tamamen isteyerek ve neden kapalı olmam gerektiğini bilerek aldım..bence bu o kadar önemliki!eğer neden kapandığımızı bilmezsek ya da birilerinin zoruyla hatta özentiyle! kapanırsak böyle absürd manzaralara yol açabiliriz!en acısı bu görüntülerin doğru şekilde kapanan kişilere zarar vermesi..kurunun yanında yaşın yanması misali..o kadar komik sahnelere şahit oluyorum ki..kısa kol dar bir gömlek kısa etek ve sımsıkıya kapanmış bir baş!gülsem mi ağlasam mı!ve biliyorum ki bir çok açık insan bir çok kapalıdan daha inançlı!dinimiz bir gelenek değil..ne olur artık bilerek yapalım herşeyi..namaz kılmayı,tesettüre girmeyi,oruç tutmayı,,içi boş hiçbirşey gerçek manasını bulamaz..ve lütfen yüce kitabımızın mealini okuyalım..bir kere değil..defalarca..çünkü her okuduğumuzda ayrı birşey keşfedeceğiz..sanmayın ben bunların hepsini doğru yapıyorum..ama inşallah öyle olmayı ümid ediyorum..Allah hepimizi ıslah etsin inşallah..

 10. Melike Says:

  Merhaba, Genelde fark edip dillendiremediğimiz tesettür konusunu ne güzel dile getirmişsin Allahuteala razı olsun. Ama biryerinde sana pek katılamıyorum oda pantalon giymek konusunda. Pantalon herzaman ERKEK giyisisidir. Peygamber efendimizin bu konuda “Erkeklere benzeyen kadınlar, kadınlara benzeyen erkekler” diye bir hadisi var. Bence etek herzaman kadına en yakışan giyisidir. Selamlar.

 11. bekir Says:

  irdelenmesi gereken bir konu. bir bayan gözüyle bunları duymak beni memnun etti. bahsettiğiniz kişiler gözüme çarptığında bende onlara çarpmak istiyorum.

  ben bayanları iki sınıfta görüyorum izin verirseniz. tesettürü (türban kesinlikle değil) moda için kullananlar ve kendini muhafaza etmeye çalışanlar.

  aslında onlara pek kızmamak lazım. onlar tesettürlü değil. sizin anlayışınızda değiller. tesettürü sizin gibi algılama yetenekleri yok. yukarıda yazdığınız ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifleri onlar ne kadar araştırdılar acaba.

  çok yakınımda olan bir hadise: yakınlarımdan bir bayan örtünmek istedi ben de destekledim. örtünmek ama bahsettiğiniz o kızlar gibi örtünmek istedi. yüzünü boyasından eksik etmedi, dar elbiselere devam etti. ben ikaz ettim sonra örtündüğüne pişman oldu. böyle insanlar için tesettür esarettir. alıştıkları giyim tarzını engellediği için esarettir.

  bu işi hakkıyla yapmaya çalışan kardeşlerimiz ve ablalarımız için tesettür özgürlüktür. tesettür bayanı dış dünyadan koruyan yegane siperdir. işte o insanlar o siperi de modaya uygun hale getirmeye çalıştıkları için onlar örtünmüyorlar kesinlikle örtünmüyorlar.

  bir tabir vardır üstü mekke altı paris. aynı o hesap.

  öncelikle mesul olduklarını bilmeleri gerekir. tesettür davası için kendini vakfeden kişilere haksızlıktır.

  yukarıda ahzab suresi 59.ayette geçen “dış örtü” meselesi çok önemli. bayan kendi evinde giydiği elbiselerle dışarı çıkamaz. elbiselerini örten geniş, elbiselerini göstermeyen, dikkat çekmeyen bir örtü giymek zorunda. bakınınız pardesü de bazen örtü olmaktan çıkıp elbise halini alıyor. ona dikkat etmek gerekir.

  bu yazıyı siniriyle yazan hanım, sinirlenmenize pek de gerek yok. Cenab-ı Hakk herşeyi görür. bizim vazifemiz bilmeyenlere öğretmek, unutanlara unuttutmamak, fark etmeyenlere fark ettirmek. selametle.

 12. MEHTAP Says:

  papatya hanım yazınızı okudum gerçekten bi çoğumıza tercüman olmuşsunuz a r o .tesettür kavramını acaba ben mi bilmiyormuyum deyip sokakta gördüğüm insanlara acayip bakıyodum neyse benim gibilerin olması beni rahatlattı iyiki vrsınız ve böyle bir yazı yazdınız teşekkürler

 13. Ceyda Says:

  Burada yazanlarin cogu tesettürü tasimiyor ve yarim yamalak tasiyanlari begenmiyor ilginc :S Yani önce kendimize bakalim diyorum ;)
  Tasiyan belki bir dönüm noktasinda yani kendini yeni alistiriyor yahutta daha iyi yapmaya cabalayacak …
  Yarim yamalak tasiyacagina hic tasimasin lafini cok yanlis buluyorum! Bende dar pantalon giyip üzerine tunik giyiyorum, ne yani yarim yamalak diye basimi acayim mi, sacma bu. Bence daha iyi kapanmaya calismaya özen göstermem daha mantikli! Insallah zamanla bunuda istiyorum. Buradaki her dedigin kesinlikle dogru tesettür hakkinda! Ama lütfen yapmayanlarda yarim yapanlari hic ama hic yargilamasin! Müslüman gözüken kafirler diyede tabir etmenizde yanlis, orasini ancak Allah bilir ;)
  NEfretle, hiddetle degilde dua ederek, temenni ederek yaklasilabilir daha faydasi olur diye düsünüyorum ;)
  Sevgiler

 14. TAZENANE Says:

  Anlaşılır ve hoş bir dille anlatmışsın.
  Birşeyler daha yazmak istiyorum ama cümleleri bir türlü bir araya getiremedim.
  Sevgiler canım.

 15. Papatya Says:

  Ben yazımda hususiyetle Allah rızası için okuyun öğrenin dedim ve hala diyorum. Yazımı da duayla bitirdiğim için bir sorun görmüyorum.

 16. Aysultan Says:

  Canım kardeşim öyle güzel başlamışsın ki yazıya sözlük,Hadis-i Şerif,en önemli ve kesin kaynağımız Kur’an -ı Kerim.Bir insan daha ne ister anlamadım,anlayamam,anlayamayacağım, yetmiyor Rabbim’in indirdiği ayetler bazılarına inatla örtünmek farz değil Allah’ın emri değil demiyolarmı çıldırıyorum.Onlar için hem üzülüyorum,hem acıyorum,eminim bu yazıyı okusalar hiçbirşey değişmez onlar için.Nasıl böyle olmayı beceriyorlar bilmiyorum.Bende anamın karnından örtülü doğmadım ama örtüye karşı hep ılımlıydım.Başım açıktı ama sokaktaki pek çok kapalıdan “tesettürlü” den daha uygundu giyim tarzım.Yanımdan geçen yarım yamalak kapalılara bakıp bakıp ahh çekerdim,o örtü bende olsun allah’ım bunlar gibi taşıtma sakın bana örtüyü diye dualar ederdim.Çok şükür dualarım kabul oldu.Demek istediğim şu bir bilmemek var (oturursun arar tarar,araştırır,öğrenirsin),bir bilip yapmamak var (Allah gönlüne doğdurur bir gün yapabilirsin),bir bilip yapamamak var insanı yiyip biteren bir durum bu :( (okuyosun,gençsin,daha çok zamanın var safsataları ve çevre baskısı )bir de bilip inkar edenler var(hepsinden vahim olanı bu ;göz göre göre Allah’ın ayetini başka tarafa çekenler,Efendimizin hadislerini binlerce sene evvel ki kurallar topluluğu olarak görüp, onun sünnetine uymayı hayatı geriden takip etmek olarak kavrayanlar varya onlar nasıl hesap verecek büyük buluşmada bilmem)
  Gelelim senin içinden gelenleri yazdığın yazının ikinci bölümüne;asıl sorunumuza öyle bir parmak basıyor ki o parmağı göremeyenler gitsin, kendini en yakın köprüden atsın. Giyinmeyi unutup.Başını sımsıkı bağlayan hatunlar Allah Rızası için biraz insafa gelin.Çeki düzen verin biraz kendinize hiçbirşeye saygınız yok hadi kendinize,taşıdğınız örtünün maneviyatına biraz olsun saygı duyun.İnanın çok zor değil.Edepten,hayadan uzaklaşmış,bir ton makyajla bakımlı olduğunu sanan,giydiği mini eteklerin ,delikli bluzların üstne sımsık başını bağlayanlar o kadar çok ki sinirden ne yapacağımı şaşırıyorum onları görünce.Ya doğru yapın ya da hiç yapmayın.Hakkıyla yapmaya çalışanları da lekelemeyin…
  Emeğine,güzel yüreğine sağlık can:)

 17. Ceyda Says:

  Bana yazdin sanirim cevabi, hic hitap kullanmamissinda…
  Evt duan icin tesekkürler, amin. Allah bizlere senin gibi dogru yolda olmamiza yardim etsin insallah!

 18. ilkin Says:

  Gerçekden süper bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Ben kapalı bir bayanım elimden geldiğince tesettüre dikkat ediyorum. Başımdaki taşıdığım örtünün değerini bilmeye çalışıyorum çevremdekiler tesettüre uygun bir kapalı olduğumu dedikleri halde ben kendimde o kadar çok eksik ve yanlış görüyorum ki . Allah rızası için dikkat etmememiz gerekdiğini düşünüyorum.

 19. yeşim Says:

  ceydacım canım
  sanırım yanlış anlaşıldı cümlem.
  müslüman görünüşlü içi kafir demekle hem elhamdüllah müslümanız hemde örtü ile alay edip takanları yadırgayanları ve örtü dinimizde yok diyenleri dinin gereklerini yerine getirmeyi ayıp sayanlar içindi.ayrıca örtüyü dine alet edip bundan pirim yapanlar içindi…..sen belki öyle değilsin ama öyle olan bir çok insan biliyorum…..örtüyü bir simge gibi taşıyıp ve bundan maddi çıkar sağlayan son model arabalarda yatlarda keyifli yaşam süren bir çok insan….etrafındaki muhtaç insanları görmeden….elbette her şeyin doğrusunu Allah bilir ama birde göz var gördüklerimiz var ….yazın tv lerde görmedinizmi suudi arabistan kralının oğlu yat kiralamış bodrumda tüm aile gayet pervasız bir şekilde görüntüler vererek mavi yolculuğa çıkıyorlar ve şampanya patlatarak kutlama yapıyorlar müslümanlıkla alakası olmayan görüntüler seyretti milyonlar….işte bu yüzden o tabiri kullandım…..islamiyetin gidişatı içindi cümleler…
  …lütfen çok ricam yazdıklarımı algılamadan yargılamayın….haklı olduğumu anlayacaksınız.

 20. Kitchen Sweet Kitchen Says:

  Onlar da bizim Mü’min kardeşlerimiz.Hataya düşmüş olabilirler.Hangimiz hata yapmıyoruz ki.Hayır dua edelim de hepimizin akıbeti hayırlı olsun(İnş.)

 21. NEŞELİ GÜNLER Says:

  AH PAPATAYAM AH TOPLUMUMUZUN KANAYAN BİR YARASI BU MALESEF.BEN ÖRTÜLÜ BİR BAYAN DEĞİLİM YALNIZ GİYİMİME KUŞAMIMA ÇOK DİKKAT EDERİM.BEN KALABALIK ORTAMLARDA SIKCA BULUNDUĞUM İÇİN GENELDE BU TARZ İNSANLARLA ÇOK KARŞILAŞIYORUM O KADAR RAHATSIZ OLUYORUM Kİ ANLATAMAM ARKADAŞLARIM BANA KIZARLAR YA SANA NE SENİ NE İLGİLENDİRİYOR DİYE AMA EGER BİR KESİMİ TEMSİL EDİYORSAK HAKKINI VERMELİYİZ Kİ BU KESİME LAF GELMESİN DEĞİL Mİ.
  BU YAPANLAR CAHİL KİŞİLER YADA ÇEVRENİN AİLESNİN ETKİSİYLE KAPANAN KİŞİLER .BİLİNÇLİ OLSALAR BÖYLE GİYİNMEZLER VE BU GİYİM TARZININ DİNİMİZE ZARAR VERDİĞİNİ ANLARLARDI.
  İNANIR MISIN DİŞARDA BU ANLATTIĞIN ŞEKİLDEKİ BAYANLAR BENİM DAHA ÇOK DİKKATİMİ ÇEKİYOR.AMAÇ DİKKAT ÇEKMEKSE ÇOK GÜZEL BAŞARIYORLAR..
  SANIYORUM Kİ NİYETLER VE AMAÇLAR FARKLI.

 22. cennetkokusu Says:

  selam aleyküm arkadaşım..
  flickr da gördüm fotoyu altına yrumumu yazdım ama bir de buraya yazmak istedim..
  bu sene türkiyeye izine gittiğim de…liseden arkadaşlarımla buluştum..diz altı bir etek ince çoraplar..sonuçta kendi tercihi ama bukadarına da pes dogrusu diyorum.sesimi çıkarmadım..ama sonradan da pişman oldum keşke birşeyler söyleseydim diye..zaman mekan insanı değiştiriyor malesef..yine gittiğim de örtüsünden tutun da kolları kısa dar kotlar giyiyor kardeşlerimiz..bu da islama yakışır bir tavır deil..çünkü rabbimiz bize ne emrettiyse onu yaşamamız gerek…o yapıyor da ha ben de apabilirim anlamın da deil.rabbim hepimizi ıslah etsin..dogru yolundan şaşırtmasın..biraz daha özen biraz daha dikkat…bize yakışan örnek bir insan olmak..asıl gayemiz de bu olmalı.nefsimize uyup rabbimizi üzmek hepimizin kederi olsun…:(
  benim söyleyeceklerim bukadar..kimsecikler yanlış anlamasın..bizler islami çerçeve de bu sözleri söylüyoruz..yapan olur eywallah yapmayana da karışma hakkımız yok..ama eğer kalbine bir güzellik getirirse bu söylenenler asıl kazanan da kişi kendisi olur..
  rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun..
  böyle bir konuya değindiğin için de teşekkürler cnm..
  allaha e.ol :heart:

 23. Ceyda Says:

  Ok Yesim, simdi daha iyi anladim sagol tekrar ince davranip acikladigin icin :)

 24. şimal Says:

  Öncelikle dışardan bir okuyucu olarak yazınız için teşekkür ederim,bu kadar anlaşılır ve net ifadeler kullanmanızıda ayrıca tebrik ederim.

  Değindiğiniz konu bir çoğumuzun kanayan yarası.
  Sokağa çıktığımızda gördüğümüz tesettürümsü kıyafetler her geçen gün nasıl daha da yozlaştığımızın, ve buna sessiz kalışımızın kanıtıdır.

  Bu çirkinlik artık meşrulaşmış bir yaşam biçimi.
  Ya tesettürlüsündür ya değilsindir.
  Arada kalmış ne olduğunu çözümleyememiş bir çok arkadaşımız,kardeşimiz bilmezlerki sadece kendilerine değil hepimize zarar veriyorlar.
  Allah sonumuzu hayreylesin,yardımcımız olsun.

 25. Müge Says:

  Harika bir yazı olmuş bu papatyacığım.
  Son zamanlarda sokakta, alışveriş merkezinde, dolaşırken, düşündüğüm herşeyi yazıya dökmüşsün. Ben tesettürlü değilim ama izninle, beğenimi söylemek istedim.
  Ekleyecek hiç bir şey bulamıyorum, katılıyorum tüm kalbimle söylediklerine.
  Ağzına sağlık.
  Yazı kadar, yorumlarda birbirinden güzel.
  Herkesin ağzına sağlık.
  Sevgilerimle.

 26. serap uzun Says:

  Konuya girmeden önce ki Hadisi Serifi okunca yazmak istedim:)Dilsiz seytan olmamak icin diyeyim.Böyle kiyafetleri yapan tekstiller batsin ins,illede seriat diyorum:)
  Selamlarimla,Serap.

 27. elif Says:

  Merhaba papatya prenses;
  Yazını çok bilgilendirici buldum,ve ilgiyle okudum.Konunu Hadis-i Serif ler ve Kur-an’ı Kerim’den alıntılarla beslemen biz okuyuculara söyleyecek söz bırakmıyor zaten.Tesekkurler..
  Sevgiler..

 28. ruzigar Says:

  bu ülkede kalkıp birileri tesettür defilesi yapar ve alkışlanırsa, öyle gözükmek meşrulaşır bazılarının gözünde, boyanır, dar da giyer, başörtüsü fazla onlar için, aslında çıkarsa hem daha güzel görünüp hem de tepki çekmemiş olacak ama, işte ortada :S

 29. Papatya Says:

  yaptığı defilede ki SÖZDE tesettür kıyafetler tıpkı yazı da ve yorumda bahsedilen kıyafetler olduğu için bugün hanımlar acınacak halde ya.
  Rabbim hesabını soracak tekbir giyimin sahibine ahirette.
  aslında o defileye giden sözde tesüttürlü bayanların da fotoğrafını koyacaktım ama görüp görüp daha çok sinirlenmeyeyim dedim..

 30. betül Says:

  Selamlar Papatya hanım gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz düşüncelerinize aynen katılıyorum. Yeni nesil artık resimde ki gibi örtünüyor gerçekten çok üzücü bir tablo örtünme konusu doğru bir şekilde anlatılmalı aileler tarafından genç kızlarımıza ve bizler testtürümüzle etrafımızda ki kişilere doğru örnek olmalıyız.Tekrar ayet ve hadislerle bu konuya açıklık getirdiğiniz için teşekkürler

 31. Canan Says:

  Söylediklerine harfiyen katılıyorum Prenses. Ne yazık ki birçoğumuz dine uyacağımıza dini kendimize uydurmaya çalışıyoruz. Allah ıslah etsin ve hepimize hidayet nasip etsin.

  Sevgilerimle
  Canan

 32. İnci Dürdane Says:

  Merhaba canım bende söylediklerine aynen katılıyorum.Ben kapalı bir bayan değilim ama arkadaşlarımın çoğu tesettürlü bayanlar.Bizde kendi aramızda dönem dönem çok tartışırız bu konuyu.İnşallah o hemcinslerimiz bir gün doğruyu farkedip uygulamaya geçerler.
  Zira bu şekilde örtünmüş birini görünce benim aklıma ilk gelen şey, acaba aile baskısındanmı örtündü diye düşünmek oluyor.Çünkü kendi rızasıyla ve herşeyin farkında olarak tesettüre giren bir bayanın bu konuda daha dikkatli davranacağını düşünürüm hep.Sevgiler…

 33. Ceyda Says:

  Bakiyorumda tesettürsüz bayanlar bayagida dertlilermis bu konuda ilginc… :lamp: :announce:

 34. lavantin Says:

  Papatya, bu yazi icin sana nasil tesekkür etsem, nasil dua etsem ki?…
  Senin gibi dilimin sivrilecegi korkusuyla bu konu canimi derinlerden yaralayip sinir katsayimi yükseltse de, bir türlü dile getirmemisimdir.
  Bu bir oyundur ama ne cok bu oyuna aldanan hanim var. Müslümanlarin elinden Kur’an’i alamyan sünger beyinliler care olraka islami emirlerin hükmünü, yine islam diyenleri kullanarak kaldirmaya calisiyor.
  Ah aciz, ah kullanilan, ah kendinden habrsizler… Amac tesettür ise bu bir islam gelenegidir biraz kitap okuyun. Yok amac baska seyse bu dini kullanmayin! Sizin gibilerin yüzünden bura da Almanlar bile bize öcü gözüyle bakiyor. Tabiki karsisinda dar pantalonlu, makyajli, hörgüc kafali, kirim kirim kirilan hanimlar varken, bizim gibi cag ötesi insanlari gördükce göz oklarina aliyorlar.
  Eger bu isi Allah korkusuyla yapiyorsaniz, bence Allah’in gazabini cezbediyor olabileceginizi de kafaniza bir iyi sokun. Emir ve hüküm hasa bizim haddimiz degil ama, sizin gibi “seksi” tesettürlüler(!) yüzünden hem dinimiz, hem gercek islam yolculari zarar görüyor.
  Pisirdiginiz bir corba bile olsa hakkiyla yapin, ya da o isi yapmaya calisanlara saygi adina yapmayin! Bu zarar ve ziyandir, bu hayirsizlik ve ahde vefasizliktir, bu teshircilik, bu bindigin dali kesmektir!
  Askili bir elbisenin altina badi giyerek yine o askili elbiseyi tasimaya calisan bir hanim, “Aslinda ben bu kahrolasi inancimdan dolayi bu badiyi giydim, yoksa ben de sizin gibi acik olarak bu askiliyi giymek isterdim!” demis olmaz mi? Yani neden illa da yere batasi Bati tarzini kesip bicip üstümüze uydurmaya calisiyoruz? Niye biz degil baskasi olmaya hevesleniyoruz?
  Böylesi muhtesem kökleri olan insanlara bu özenti, bu inkar, bu köksüsüzlük yakisiyor mu?
  Niye kendi tarzini yine Islam tarzina, emir ve yasaklarina uygun olarak gelistirmiyorsunuz da, size dikilen bu günah esvaplarini üzerinize geciriyorsunuz?
  Tesettürde bir diger amac kadinin ic elbiseni gizlemek, mahremlerinin yaninda kullandigi elbeiseyi disa göstermemektir. Yani evler de giyebileceginiz elbiselerle tesettürün özünü biraz kaybetmis olursunuz.
  Ayip degil bu, biz müslümaniz, örtünürüz, Islami yasariz, bundan utanmayin, bilakis gururlanin. Bu zamanlar üstü dinin mensubu oldugunuz, Gecmis ümmet ve peygamberlerin bile ona ümmet olmak istedigi bir güzelin ümmeti olma serefine nail oldugunuz icin. Kiymetinizi anlayin artik! Serefinizi, secilmisligizi, dininizi anlayin artik!
  Hanimlar, kendiniz olun! Kendiniz ninelerinizin örtüsünde gizlidir, onlari gecmis olarak nitelendirmekten vazgecin de özünüzü görün artik Allah askina!!!..

 35. Papatya Says:

  Ceyda, hiç de ilginç birşey değil bu. İnsanlar neyin nasıl olması gerektiğini görerek,okuyarak biliyorlar. Başı açık hanımlar bu sözde tesettürlüler gibi kendini teşhir etmezken, şaşırıp kalıyor hepsi bu acayip moda akımına uyan SÖZDE tesettürlülere. onlar şaşkın ve belki üzgün ama bizler ise tesettürü kendi çıkarlarına alet etmeye çalışanlara, kendini tesettürlü sananla kızgınız.!
  **
  Bir de şu var, tesettürlü olduğunu bildiğim bir çok blog sahibi ise yazımı okudukları halde yorum yazmıyorlar, çünkü kimisi tesettürlü olduğu saklıyor, açığa çıkınca yorumlarının azalacağını düşünüyor. Kimisi de iki lafı bir araya getiremiyor..

  Allah hidayet etsin hepimize!

 36. esmaa Says:

  prensesim ellerine, emeğine, diline sağlık bu ne güzel post
  yazını ve yorumları dikatlice okudum rabbim hidayet nasip etsin diyorum inş…
  illede şeriat sözüne katılıyorum ama ceydayada katılıyorum…
  tesettür; yaşam tarihimzin belli olduğu şu dünyada ebedi bir hayat için, yapmakla yükümlü olduğumuz bir farz!..
  ben, belli başlı, sınırlı bir yaşam için ebedi huzuru elimle itecek kadar iradesiz olamam…( bu benim düşüncem) rabbim onlarada nasip etsin inş ama açık oldukları halde bu konuyla bukadar ilgili olmalarına birde oturup onlara ve kendine dua etmek yerine, çekişme konusu haline getirmelerine şaşırdım doğrusu…
  elbetteki o arkadaşlarımın da tercihine saygı duyuyorum…
  sözde tesettürlülere gelince kesinlikle nefsin azgınlığından kaynaklığındığını düşünüyorum rabbim onlarada bizede nefsimizi bertaraf etmeyi nasip etsin!…
  papatyacım birde tesettüre girmenin gerekliliği konusunda bir post hazırlarsan çok güzel olur…
  olurya belki bir insana sebeb olursun:))
  selamlar

 37. Nilüfer Says:

  sevgili papatya yazının her satırına katılıyorum (sert tavırlarınız hariç)nedense bazı açık arkadaşlarımız bu yazıyla kendilerini avutmuşlar: ben Kuran-ı Kerimi okudum, kapalı değilim ama dar giyinmiyorum diyerek! acaba kendileri Kuran-ı Kerimi okumuşlar da örtünme kısmını görmemişler mi?? kuran’ı kerimde geçen örtünmek bütünüyledir başını da örtmektir.. ne kadar bol giyinselerde başları açık olanlarda örtünmenin gereğini yapmamışlardır; onları da bu yazında ifade etmeni isterdim(açık sözlü biri olarak)sonuçta Peygamber efendimiz(sav) onlarıda kast etmişdir..
  Ben açık olsam bu konularda bu yorumları yapmaya çekinirdim; çünkü Kuran-ı Kerimi okuyup da gereğini uygulamamak,ben bol giyiniyorum diye kendini avutmaktır.. Kuran-ı Kerimin gereğini bilip de başı kapalı olup tesettüre riayet etmeyen insanlara yorum yapmaya hakkı yoktur; çünkü kendisi de zaten örtünme emrini yerine getirmemiştir.
  ”kimsenin açıklığına kapalılığına asla lafım yoktur olamazda zaten”herkesin kendi tercihidir ama birileri bir konuda birilerini uyaracaksa onu uygulaması lazım ki,tesiri olsun..(Ayinesi iştir kişinin,lafa bakılmaz -atasözü-)
  sert ifadelerinize gelince aslında dahada sert olmak gerekir ama kulandığımız bu sert ifadeler bu ahir zamanda başkalarının ekmeğine yağ sürmek olur?önemli olan
  bu işi güzelce uyarmak ve öğretmektir. (mesela)bloglarda bazı arkadaşların kıyafetlerini yayınladığını söylemişsin zaten bu tarz insanlar yüzünden bu hale gelmedik mi??
  senin de doğru olanı yapıp gösterip hadisler verip anlatman daha güzel olur, doğru tesettürü böyle sert ifadelerle sevdiremeyiz.Peygamber Efendimiz ne buyuruyor;”Kolaylaştırınız güçleştirmeyiniz müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz.”
  (Buhârî İlm 12; Müslim Cihâd 6.)
  ancak göstererek ve uygulayarak açık kapalı ayırmayarak aşarız ve doğru tesettürü öğretip uyguladığımız zaman insanlar öğrenecek ve bu sözde tesettür belki de unutalacaktır. .
  SEVGİLERİMLE…

 38. Papatya Says:

  Bu yazı sözde tesettürlüleri kınayıp, açıkları alkışlamak için yazılmadı. Yorumlar kişilerin kendini ilgilendirir. Ayet ve hadislerde zaten neyin ne olduğu belirtilmiş.
  Daha fazla birşey söylemeye gerek yok sanırım.

  Lakin yşu doğrultuda namazı kılıp, kıyafatine dikkat eden bir açık hanım benim gözümde, namaz kılmayıp giyinmiş çıplaktan çok daha yücedir!

  Yorumlara yorum yazmak için kimse kendini yormasın bundan sonra..

 39. Mandalin Says:

  gündeme getirdiğin için, hepimizi tekrar durup düşünmeye sevk ettiğin için Allah razı olsun papatya.

 40. Özlem U. Says:

  Konuyla ilgili uzun zamandır zihnimi meşgul eden birçok mevzu var.. sebepler, nasıllar, başlangıçlar, sonuçlar.. bunlardan bir kısmına değinmişsin yazında arkadaşım.. İnsan faktörü olan yerde bir o kadar çok sayıda faktör giriyor.. Beni en çok endişelendiren kısmı etki kısmı.. Görüpte olabilir sanıp, etkilenen bayanların sayısı gittikçe artıyor.. Kendi şahsi yaşadığım şokları bir kenara bırakıyorum, beni esas toplumu olumsuz etkileme faktörü düşündürtüyor.. Bu anlamda doğru bilgi aktarımı çok çok mühim.. Eleştirmeden sadece bilgi aktarımıyla bir kişiyi dahi olumlu yönlendirebilmek kıymetlidir.. Dua ile..

 41. Alp Says:

  yazı güzel önemli. ama iyi örtünmeyenlerin başından çekip alasım geliyor. çok kızıyorum diyorsunuz ya. burda haksızsınız. kızmakta haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz. bu millet çoğu gelenekten kapalıdır.tutupta şöyleyse hiç yapma diyemezsiniz. herkes kendi çapında araştırır aklına yatanı yapar. onları yadırgayamazsınız. dediğiniz gibi pantolon yada kısa etek hiç hoş değil tabi ama bunların hepsi kötü diyemezsiniz.nasıl ki açık dolaşanlar insansa. açık bir bayan namaz kılanı da var kılmayanı da. neden açık bayanlara laf söylemiyorsunuz da. kendi bildiğince islamı yaşamalarına laf atmayın lütfen.

 42. Papatya Says:

  İslamiyet kendi bildiğince yaşanmaz da ondan!

 43. hala kurabiye yemek isteyen bi abla:))) Says:

  çok sevgili papatyam çok güzel bir yazı hazırlamışsın,
  yüreğine sağlık şekerim.
  ben de çooook kızıyorum bu seksi tesettürlülere! arada sıkışıp kalmışlar…ne istediklerini ve niçin istediklerini bilmeleri lazım biran önce …çok çirkin görüntülere ve düşüncelere yol açıyorlar diyorummm ve bide seni sıkı sıkı kucaklıyorummmmm,öpüyorummmm :heart:

 44. G.MeLeK_oCaK Says:

  Papatya Prenses ablacığım çok güzel ve çok ama çok önemli bir konuya değinmişsin…Emek harcıyarak güzel bir yazı hazırlamışsın..Tesettür kavramının değiştiği şu zamanda çok ama çok dikkatli olmalıyız..Yorum yazacak kelime bulamıyorum zira sen olması gerekn herşeyi yazmışsın..Tek diyebileceğim şey başı açık arkadaşlarımız bile kapalı olan ya da kapalı olduğunu zanneden insanlardan daha edepli…

 45. baharcicegi Says:

  canim hadislerle kurani kerimden kaynak göstererek cok iyi hazirlayip aciklamissin yazini.
  Burdada gencler dedigin sekilde kapaniyor,okula isteyen basi kapali gidebiliyor.belki cok dislanmamak icin Alman arkadaslarinin yaninda bu tür giyiniyorlar ,bazen bende karsilasiyorum daracik kot,asiri sekilde makyaj ama basi kapali tabiki bunun adi tesettür degil.
  Birbirimize dua edelim Allah herkese hersin hayirlisini nasip etsin
  kalemine ellerine saglik papatyacim

 46. makbule Says:

  sevgili prenses
  konuyu çok güzel dile getirmişsin bir çok arkadaşımında dile getirdiği gibi hepimizin düşünüp üzüldüğü ama dile getirirken kırıcı olmaktan yanlış tabirler kullanıp yanlış anlaşılmaktan çekindiği bir konu bu. Sen sağlam dayanaklar ve doyurucu açıklamalarla desteklemişsin yazını Allah razı olsun. Ben kendimi hiç istemeyerek bu tartışmaların içinde bulduğum için çok canımı sıkan bir mevzudur. ”böyle kapalı olacağına açık ol daha iyi ” veya ”ne kapalılar var neler yapıyorlar görüyoruz” gibi bir savunma mekanizması geliştiriyor insanlar kendilerine. Ama mevzu şu bence örtünmek bir farz Allah çok açık bir şekilde emretmiş örtünmeyi bunu yaparken manayı güzel anlamak çok önemli örtmekten kasıt kaplama yapmak değil kendisi bir ziynet olan kadını kötü bakışların hedefi olmaktan kurtaracak bir özgürlüğe kavuşturmak. Hatları belli etmeyen dikkati çekmeyen bir örtünmeden bahsediyoruz. Herkesin fıtratı farklı herkes herşeyi birden yapamayabilir ama tek ricam yapamıyoruz diye nefsimize zor geliyor diye kendi yaptığımızın doğru olduğunu iddia etmeyelim kendi adıma bana usulünce yapılan uyarılara hep severek kulak vermişimdir. Biz eleştiriken uslubumuzu güzel tutarsak bu kardeşlerimize de yardımcı olabiliriz belki… Rabbim hepimize dinimizi anlamayı anladığımızıda yaşamayı nasip etsin.

 47. betül Says:

  Sert bi yazı yazmışsınız.Başı açık olupta giyimine dikkat edenlere nasıl saygı duyuyosanız başını örtüp ‘sözde tesettürlü’ diye sınıflandırdıklarınızada saygı duymalısınız..pantolona karsı degilim üzerine dizin bi karıs altında tunik vb seyler giyilebilir demişsiniz bu da size göre dogrudur bi çok kişiye göre yanlıstır.hakkıyla örtünmek için çarsaf,burka vb. giyinmek lazım geliyor herhalde..
  ayrıca Ceyda’nın yorumlarınada katılıyorum.

 48. Papatya Says:

  Yazının başında dediğim gibi baha bahaneler uyduracaksanız, sert yazmışsın diycekseniz okumayın!
  *
  Ayrıca SÖZDE TESETTÜRLÜlere hiç bir zaman saygı duymam. Nefislerine uyup, türlü bahaneler üretiyor hepsi. Üstelik ben demiyorum bunu Allahın Rasulü diyor GİYİNİK ÇIPLAKLAR diye!
  Ha bu arada bana göre çarşaf da hakkıyla örtü değil. Kollarını kaldırdıklarını zaman çarşaflı bayanlar, göğüsleri meydana çıkıyor genelde.
  Öğrenmeye isteği olan bir insan da, hem sözde tesettürlü olup hem bahane uydurmaz. Demek doğrusu buymuş der ve uymaya çalışır.

 49. afra Says:

  yazın güzel ama bu kadar sert olmamalısın.Herkesin bir doğrusu var.Çarşaf konusuna gelince,maalesef yanılıyorsun.Elbetteki tam tesettür çarşaftır.Giymesekte ayetin hakkını veren giyim şekli odur.Ahzap suresi 59. ayet bknz.Ömer Nasuhi Bilmen Kuran Meali

 50. Serkan BOZKIR Says:

  Tebrik ederim, konuyu çok güzel açıklamışsınız.

 51. Aysultan Says:

  Bazı yorumlara sinirden güldüm,bazılarını ayakta alkışladım.Anladım ki biz nhe dersek diyelim,nasıl anlatırsak anlatalım karşımızdakinin anladığı kadar söylediklerimiz.
  Demem o ki bu zihniyet (bazı yorumlar) bana ‘her koyun kendi bacağından asılır’ atasözünü ve bu söze aşırı bağlı insanları hatırlattı…
  senin yazın ve çıkarmamız gereken ana fikirse’her koyun kendi bacağından asılr.Etrafa saçtığı pis kokuysa herkesi rahtsız eder’
  Rahatsızlığımızı dile getirmemiz neden bu kadar sizi rahatsız etti arkadaşlar.Mevzu açığın ya da kapalının mevzusu olamaz.Mevzu müslümanın mevzusuuu

 52. seval Says:

  yazini okudum tsk ederim bu kadar guzel baktiginiz icin dinimize keske herkes bu kadar naif incitmeden anlata bilse…..ama insanlarimiz hep sen harikasindan hoslandigi icin dinide buna alet ettiler sonrada her önüne gelen benim dinime satasiyo diyorlar…yuzunde bir ton boya agir kokulu parfum vede daracik elbise yada carsaf hepside ayni cünki siyah carsafli biri gecerken onu da en ciplak biri gibi inceliyolar aceba neden boyle giyindi diye ….gelecekteki genclerimizi merak ediyorum bu kadar carpiltilmis bir din anlayisi ile nasil olurlar aceba????

 53. pınar Says:

  tebrik ediyorum,bir çoğumuzun ortak yarası olan bi konuya çok güzel bir üslup ile değinmişsiniz.

 54. Funda Says:

  Merhaba Papatya Hanim sitenizi bugun bir tesaduf sonucu buldum ve cok begendim.
  Boyle bir konuya degindiginiz icin sizi tebrik ediyorum,ben acik biriyim ve yurt disinda yasayan biri olarak bu durumu hem Turkiye’de hemde burada da gordum.
  Tesetturlu olan ve hakkini veren hanimlara saygim var sonucta benim ablamda bunlardan biri…
  Hic unutmam buraya ilk geldigim seneydi(Amerika)ve burda cok sayida musluman yasiyor bir alisveris magazasindayim ve donup bana baktiginda sok oldum altinda daracik bir kot butun hatlar belli,ustunde dar bir gomlek basini suslu bir sekilde baglamis ve esarbin rengine uygun makyaj yapmis resmen onun yuzundeki makjayi ben yapmiyorum;ben bunu ilk baslarda sadece bizim oralarda oldugunu sanirdim ama her yerde ayni !!!
  Umarim makyaj yapmaya harcadiklari zamanlarini biraz okumaya verip Tesetturun asil ne demek oldugunu ogrenirler

 55. Selda Says:

  Merhaba papatya hanım

  Turkuaz eşarp-Didem kardeşimin blogundaki yorumunuzdan sonra fark ettim blogunuzu, daha önce denk gelmemiştim.

  Yazınız çok güzel, isyanınızda fazlasıyla haklısınız bu durum artık “Limitsiz açık olanlar/Açık ama muhafazakar/Modern kapalılar/Muhafazakar kapalılar ” kategorisine ayrılmış durumda.

  Yazınıza istinaden Muhafazakar kapalı bir (insan) olduğunuzu düşünüyorum.. fakat siz modaya ayak uydurarak kapanmış bir kardeşim olsaydınız bile sizi (insancık) olarak görmek HAŞA bizim haddimiz olmazdı..

  Sivri dille küçük görerek değilde, doğruları Allah rızası için daha yapıcı anlatmanızı dilerdim. (Hadisler çok etkileyici)

  Sizin tesettürünüzün boyutunu bilemiyorum ama zamana paralele hatalarınız mutlaka olabileceğini düşünüyorum.

  Bu durum eskisi gibi değil artık çok hassas.. ehil layıkıyla dinimizi uygulayan büyüklerimizden veya kardeslerimizden tek ricam soğutucu olmayın, huzur verin , imrendirici olun, özendirici olun.Hatalar olabilir önemli olan çok geç olmadan yanlışı düzeltmektir.

  Fakat siz yine mutlak olanı söylemekten yılmayın.. emin olun insanlar yanlıştan sonra doğruya çok daha sıkı sarılırlar.

  Rabbim bütün kapanmak niyetinde ve nasıl olursa olsun kapanmaya çalışan kardeşlerimin yardımcısı olsun.

  Dinimizi layıkıyla yaşamayı nasib etsin inşallah (Amin)

  Selamlarımla

 56. Selda Says:

  Ayrıca güzel kardeşim birşey daha sizin gözünüzde başı örtülü bir kızımız convers giyince basit! harley davis veya scooter giyince uygunmu oluyor?

  Ortamımda böyle konularla çok fazla muhatap oluyorum , ben her zaman şunu savundum ve savunacağım..Aşırı ve abartılı olmadığı sürece müslüman kardeşlerim herşeyin en iyisi en güzeli layıktır.

  Onun için birbirlerinizi hor görmeyin aşağılayıp açık arayanları sevindirmeyin.

  Bunuda yazmadan geçemedim kusura bakmayın

  Selamlarımla

 57. Papatya Says:

  Converse giymeyi basitlik olarak değil, yaptıkları kombin için örnek verdim. Zira olması gereken gibi örtünen kızların hatta hanımların ayağında da converse olabiliyor. Markaya söz etmedim ben orda. İnsanların giydiği markaya karışacak değilim.

 58. Selda Says:

  Bu posttan sonra sonra başka bir bölümde kendiniz ile ilgili bir yazıyı okuduktan sonra böyle birşey geçti aklımdan!..

  Herşeyin değiştiği bu dünyada, giyim sektörüne yön veren insanların hayatı renklendirdiği bir hayatta siz siyahlar içinde dolaşıyorsanız sözüm yok taktir ederim. Ama eğer dolabınızda bunları taşıyorsanız eleştirilerinizde aşırıya kaçmamanız gerekir.

  Bu ortamda layıkını yapıyorum diyen kendini kandırır? izole olmanız lazım.Yoksa convers veya harley davis ne farkeder ki?

  Çarşaf giyip ayağına harley geçiren inan benim daha çok ilgimi çeker!

  Sevgiler :rose:

 59. Papatya Says:

  Ne siyahlar içinde dolaşıyorum (ki siyahlar içinde dolaşmak da gayet dikkat çekici) ne de ben süperim, en takva benim, bu işi layıkıyla yapıyorum diye bir iddaam var. benim bir yaram var tesettürle ilgili! yaram! uykularımı bile kaçıran!!!

  hala converse takmış durumdasınız ama benim taktığım converse harley veya ismini bile bilmediğim markalar değil! kısacık kot etek ten rengi çorap ve converse ya da topuklu ayakkabı ya da her ne haltsa! vurgum converse değil kısacık eteğe!

  “Vicdanlarınızın sesini bastırmak için benim yazıma, uslubuma laf etmeyi bırakın artık hepiniz.”

 60. zeynep Says:

  umarım yazdığınız daha kibar olursunuz :-(( yazılar ne kadar doğru olsada sonuçta ben de çevremide göz önünde bulundurarak giyiyorum bizim gibi öğrencileride göz önünde bulundurarak yazın

 61. saadet Says:

  yazınızı tesadüfen okudum çok dogru anlatmışsınız size katılmamak imkansız yazı için çokkk teşekkürler…

 62. ayşe Says:

  öyle güzel yazmışsınızki kendimi sirkeledim kendime geldim a.r.o.

 63. Tesettür Blog Says:

  Yazdıklarınıza büyük oranda katılıyorum.

  Örtünmeyi küçük bir eşarptan ibaret sayanlar oldukça fazla.
  Öyle başı açık bayanlar var ki, birçok örtülü bayandan çok daha fazla tesettüre uygun giyiniyorlar. Bunları gördükçe, yanına bir de örtünemeyen tesettürlüleri gördükçe kızmamak elde değil.
  Bu çerçevede yukarıda kullandığınız fotoğrafı şekli olabilir kategorisinde değerlendiriyorum.
  Yazını ziçin teşekkürler.

 64. neslihan Says:

  Allah razı olsun bizde sizler gibi olabilirsek ne ala.Keşke biraz daha kendine güvenen dik duruşlu biri olabilsem

 65. hilal Says:

  Tesettürlü olmayan bayanların tesettürlü olanlar hakkında yorum yapması da beni delirtiyor.Siz nefsinizin emrinden çıkamayacak kadar iradesiz olduğunuz halde elinden daha iyisi gelen insanlar hakkında nasıl böyle yorumlar yapabiliyorsunuz?
  ‘ben bu kadarını yapabiliyorum,gerisini Allah affetsin,önemli olan kalp güzelliği’ gibi ezber cümlelerle vicdanlarınızı rahatlatıyorsunuz,kendi hatalarınıza toz pempe gözlüklerden bakabiliyorsunuz,ama karşınızda hataya düşmüş biri olduğunda kaplan kesiliyorsunuz.İnsaf Allah aşkına!
  Ayrıca İslamiyette emir olunan bir şey tam olarak yapılamıyorsa hepsi de elden bırakılmaz.Bir insan doğru namaz kılmıyorsa ‘hiç kılma’ diyemezsiniz.’böyle kılıcağına doğrusunu kıl’ demeli yanlışları düzeltmelisiniz.Burda incelik vardır.Kimse size ‘düzgün örtünemiyorsan hiç örtünme’deme hakkını vermez.Siz kim oluyorsunuz?Ben tesettürün hakkını elimden geldiğince veriyorum ki tesettürlü sıfatını en iyi şekilde taşıyan insanlardan olduğumu düşünüyorum,biliyorum.Düzgün örtünmemiş bir insan görmek beni de üzer ama sizler gibi kimseye nefret kusmam.İnsanları sevmeyi yanlışları kırıcı olmadan düzeltmeyi öğrenin.

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk