Zilhicce Ayı

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

yıldız'da sonbahar 032

 

Zilhicce ayı


Ayların on ikincisi ve savaşmanın haram kılındığı haram ayların (eşhürü’l-hurum: Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) ikincisidir. İçinde Kurban bayramının da bulunduğu Zülhicce ayı, mübarek ayların en mühimleri arasında yer almaktadır.

Ashabtan ibnu Abbas (ra), Peygamber’den (sas) bu ayla ilgili şu hadisi nakletmektedir: Peygamber (sas); “Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan ibadetler diğer aylarda yapılan iyi amellerden, Allah nezdinde daha makbuldür” buyurmuştur.

Zilhicce’nin sekizinci gününe “terviye günü” dokuzuncusuna “Arefe günü”; Kurban bayramı gününe (onuncu güne) “nahr günü”, ondan sonraki üç güne de “teşrik günleri” denilmiştir. “Arefe günü” burada, Kurban bayramından bir önceki gün anlamında değil, Arafat’ta vakfe gününü simgeleyen şer’î bir isimdir.

 

Zilhicce’nin ilk yarısındaki günler, yüce Allah katında değerli günler arasındadır Hatta “Cuma haftanın; Zilhicce’nin ilk onu ise yılın mübarek günleridir” denilmiştir. Buna göre Zilhicce’nin ilk onuna tesadüf eden Cuma, her iki fazileti de toplayacağı için yılın en mübarek günlerinden biri sayılmıştır.

Hz. Peygamber ve ashâb-ı kiram pek çok fazîletin bir arada toplandığı Zilhicce’nin ilk yarısını zikr, tesbîhât, ibâdet ve tefekkür ile geçirirler, yoksullara yardım ederlerdi. Dolayısıyle onları örnek alarak müslümanların o günlerde ibadetlerine dikkat etmeleri, dualarını artırmaları, hayır ve hasenâtı daha çok yapmaları, kendilerini nefs muhâsebesine tabi tutarak hatalarına tevbe etmeleri uygun olur.

Geçtiğimiz zaman zarfında Recep, Şaban, Ramazan, Regaib, Miraç, Berat, Kadir fırsatlarını yaşadık. Şayet iyi değerlendiremedik diyorsanız üzülmeyin Rabbimiz yeni bir fırsat daha lutfediyor: Zilhicce ayının ilk 10 günü. Fecr Sûresi’nde, “On geceye yemin olsun ki…” (Fecr, 89/2) diye yemin edilen bu mübarek zaman dilimi hepimiz için yepyeni bir manevi fırsat dönemi.

“Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.” (Tirmizi, Savm, 52; İbn Mace, Sıyam, 39)

“Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevap verilir. Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir.” (Tirmizi, Savm, 52)

“Allah indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin!” (Abd b. Humeyd, Müsned, 1/257)

Tesbih, Sübhanallah; Tahmid, Elhamdülillah; Tehlil, Lâ ilâhe illallah; Tekbir ise Allahu ekber demektir.

Kaynak:Ailem Dergisi

***

Bugün Zilhicce ayının biri. Ben yazı yayınlamayı unutmuşum tamamen, çünkü nedense aklımda Zilhiccenin biri Perşembe günü diye kalmış:(

Bu mübarek günlerin feyzinden yararlanabilmek duasıyla..

 

 

13 Yorum Yapılmış “Zilhicce Ayı”

 1. Hansa Says:

  Hepimize huzur bereket ve en önemlisi şifa versin bu mübarek ayda Rabbim…
  Sevgiler…

 2. Çilekli Süt Says:

  Sağolasın papişim çok faydalı oldu bunu yazman benim için.

 3. klasiktatlar Says:

  Niye kuş diyorum, kuş? Böylesi havadislerden mahrum ve bihaber kalmadığım için.. Sayende bütün önemli günler, geceler, kültürel ve dini bilgiler, yemekler, el becerileri, gezi haberleri, kişisel gözlem ve duygular, şiirler, şarkılar, sağlık ve nebatat bilgileri, sosyal konular, reklamlar ve daha yazamadıklarım ile birlikte nice lazım olan onlarcasını gözlerimizin önünde paketlenmiş buluyoruz.

  Tek yapmamız gereken kuş’un el emeği, göz nuru hazırladıklarını okumak ve yararlanmak. Emeklerin için teşekkür ediyor, Zilhicce ayı’nın bizlere ve bütün insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

  Bir de, şu sevimli ikonlar nasıl kullanılıyor onlar için küçücük bilgi verirsen, yorumlarıma korkmadan kendilerini eklerim. Malum, her bir şey’e aklım ermiyor..

 4. Papatya Says:

  ne güzel bir kuşmuşum da haberim yokmuş :clover: :victory:

  Dualarınıza amin diyorum….

  ikonların sadece eklemek istediğiniz üzerine tıklamınız yeterli :rose:

 5. ayşegül Says:

  Canım
  Verdiğin bilgiler için sana çok teşekkürler.Ben bu ayı hiç duymamıştım.Dualarımız seninle öpüldün.

 6. klasiktatlar Says:

  Evet, anladım neden hata yaptığımı. Zavalıcıkların boyunlarından tutup açık alana sürüklemeye çalıştım. Belli ki ondandır cıyaklamaya başladıkları, birbirlerine yapıştılar. :arrogant:
  Teşekkürler.. :beauty:

 7. guliz Says:

  Verdiğin bilgiler için Rabbim senden razı olsun blokgspot aleminin cici kızı

 8. sarı papatyalar Says:

  canım faydalı bilgilerin için allah razı olsun sıkıntıda olan müslüman kardeşlerimiz için bol bol dua edeliminşallah içinde bulunduğumuz bolluk ve bereketten dolayı rabbime binlerce şükürler olsun bu şükrün en iyi yoluda oruç tutmaktır allah tutmayı hepimize nasib etsin sevgiler

 9. zeynepciğin:) Says:

  dolmaları lüplettin hafızan yerine geldi dimi luluşko:)))
  çok güsel bilgilerle aydınlattın valla bizi.ben bu mübarek ayı bu kadar detaylı bilmiyordum.sağolasın şekerparem:)
  öpüyorum dolmalı dolmalı :-*

 10. tub@ Says:

  Rabbim razı olsun canım, harika bir paylaşım, inş hakkıyla eda edebiliriz
  öptüm

 11. Eda Says:

  Güzel bir paylasim, Allah razi olsun canim..

 12. İnci Dürdane Says:

  Canım bende yarın başlıyor sanmıştım ama bugünmüş.Sabah bir arkadaşım söyledi banada üzüldüm ilk günü kaçırdığıma.Herkesin bu mübarek günlerin hayrına nail olmasını dilerim.Bilgiler gerçekten çok güzel.Teşekkürler…

 13. keyf-i mutfak(elif) Says:

  canım Allah razı olsun hatırlattığın için..inşallah hakkıyla eda edebiliriz bu ayı..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk