Tesettür ve “Dandik Tesettür”

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, Makaleler Yorum Yaz

Aklımıza ilk geleni gözümüze ilk çarpan üzerinden düşünmeye başlayınca, bir de bakmışsınız aklımız gözümüze indirmişiz. Sonra da aklımızla değil gözümüzle düşünmeye başlarız.

Anlayacağınız o ki, sorunumuz “dandik” tesettür değil, tesettürü “dandik” anlamaktır. Dandikliğe bakın: “Başını örttün mü, tesettürlüsün. Ört(e)medin mi, tesettürsüzsün…” Tesettürü bir tür “aç-kapa” yüzeyselliğinde algılamamız üzerinde biraz kafa yoralım fırsat gelmişken…

Tesettür hakkında bilme(k isteme)diklerimiz:

1. Tesettür önce erkeklerden beklenir: Nûr Sûresi’nde önce “mümin erkeklere”, sonra “mümin kadınlara” hitap edilir. Sûrenin 30. ayeti, “Mümin erkeklere söyle…” diye başlar, 31. ayeti ise “mümin kadınlara söyle…” diye başlar. Erkeklerin tesettürü ile kadınların tesettürü arasında bir ayetlik öncelik farkı var demek ki…

2. Tesettür önce bakışla ilgilenir. Bakılan şeyle sonra ilgilenir: Nûr Sûresi’nde mümin erkeklere de mümin kadınlara da öncelikle “bakışlarını haramdan kısma”ları söylenir. “Mü’min erkeklere söyle: gözlerini sakınsınlar…” “Mümin kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar…” Zaten bakışlara tesettür kazandırmadan, bakılan saçını ve bedenini örtse bile hayalde“soyulur” kadınlar. Tesettür, işte o zaman dandikleşir.

3. Tesettür sadece başını örtmek değildir: Nûr Sûresi’nde başörtüsü sorumluluğu olmayan erkeklere de, başörtüsü sorumluluğu olan kadınlara da “iffetlerini korumaları” söylenir ki, iffetlerini korumak başı açık erkeklere de başı kapalı kadınlara da farzdır. Başını örtmüş olsa da kadınlar ırzını korumuyor olabilir, başını ört[e]meyen her kadını hepten iffetsiz saymak kimsenin hakkı değil.

4. Tesettür öncelikle bir iç duruş ve tavırdır. Kılık ve kıyafet bu içsel duruşun ve özümsenmiş tavrın üzerinde ve sonrasında durur. Başının açıklığı dert edilmeyen bir erkek de “iffetini korumayarak” tesettürsüzlük yapabilir. Kılık kıyafet tesettürün sonucudur. Sonucu sebebin önüne koyarsak, temeli olmayan böylesi dandik “sonuç”lar görmeye devam ederiz. Böylece sözde bir takım gazetecilerin “tesettür kılığına girdim” diye caka satmasına fırsat veririz.

5. Tesettür önce iman etmektir: Nûr Sûresi’nde “iman eden” erkeklere ve “iman eden” kadınlara tesettür emredilir. Örtmek anlamına gelen “tesettür”, görmesini Allah’ın görmesine açık, sözünü Allah’ın işitmesine açık, niyetini Allah’ın bilmesine açık bilmektir ki bilinçli bir kapalılığı besler. Yine örtmek anlamına gelen “küfür” de, kendini Allah’tan gizlediğini sanmaktır ki sorumsuz bir açık-saçıklığı doğurur.

6. Kadının da erkeğin de ziyneti imandır. İman kendini Allah’la markalamaktır. “Ben Allah’ın kuluyum. Ben Allah’ın sanat eseriyim…” diye/bilmektir. Sanat değeri yüksek olan eserlerin kıymeti maddesine üzerinden belirlenmez. Antik paralar kilo ile satılmaz. Bakır bile olsalar üzerlerindeki damgaya ve imzaya bakılır. O zaman birkaç gramlık bakır bile kilolarca altın kıymetinde olur. Kendi değerini Allah’tan bilirse insan, bakışını eşsiz bir hazine bilir, orda burda yağmalatmaz. Göz nurunu haramdan sakınır, setreder. Bedenini Allah’ın sanat eseri olarak bilirse bir erkek ya da kadın, saçını da bakışını da ziynet bilir. Başını örtmeyi kendine kendisi farz eder, içinden gelir örtünmek. Dışarıdan giydirilmez. Giyinişini içeriden başlatır.

7. Bütün bu notlar, “benim kalbim temiz” kıvırtmasına malzeme olsun diye yazılmadı. Kalbinin temiz olmasını isteyenler, çağına örfüne, iklimine mevsimine, kültürüne çevresine göre hesaplar yapmadan önce Nur Sûresi’nin 30-31. ayetinin anlam ırmağına yatırırlar kalplerini. Önyargısız ve hesapsız. Kitabına uydurmak yerine Kitab’a uyarlar.

8. Başını örtmüyor diye, örtemiyor diye, hatta örtmek istemiyor diye, bir kadını Allah’ın kulu ve sanatı olmaktan çıkarmaya hevesli dandik bakışlar asıl müstehcendir. Saçını açık bırakınca, her şeyi açıkta mı kalır kadının? Saçı görüneni iffetinden de soymak başlı başına tesettürsüz bir bakış değil mi?

9. Başörtüsü tesettürün hepsi değildir ama “teferruat” kelimesinin çağrıştırdığı, “olsa da bir olmasa da bir” gereksizliğinde görülmeyi de hak etmez. Tesettürün zirvesidir, örtünmenin baş tacıdır başörtüsü. En azından bu ülkede başının örtüsü yüzünden mesleğini, itibarını, geleceğini, yurdunu terk ederek bedel ödeyen kardeşlerimizin çabasını küçümseriz. Onların içten dirençlerini düşmanları karşısında yağmalatmak hiçbir gerekçenin örtemeyeceği bir kabalıktır. Hasetçileri karşısında onların elini güçsüzleştirmek apaçık bir insafsızlıktır. “Dandik” bir duruştur.

10. “Aşk”ından dolayı başını bağlamayan sözde “sufi” ehline gelince… Başını örtmemek ve hatta örtmek istememek başkadır, başını örtmesen de olur demek başkadır. Kurala uymayabilirsiniz. Hoş, benim de uymadığım onca kural varken, sizin ayıbınızla uğraşma hakkım yok. Ama kural uyduramazsınız. Kuralı Allah koyar; siz değil. Allah’tan kural koyma rolünü ç/almaya kalktığınızda herkesin hakkını açık açık yersiniz. Gerçek aşk ehli başkalarına farz olmayanı kendine farz kılar… Farzı kendine farz olmaktan çıkaran sizdeki bu aşk, aşk değil.


S. Demirci

17 Yorum Yapılmış “Tesettür ve “Dandik Tesettür””

 1. dokuztepe Says:

  Bu güzel paylaşım için çokkk teşekkürler…Kendimi bir an ilk kapandığım zamanlarda gördüm…
  Güzel çok güzel oldu…
  sağolasın…

 2. A.Y. Says:

  Ayetlerde ilk önce erkeklere hitap var. Erkekler eğer gözlerini, dillerini, ellerini vs. muhafaza edebilselerdi; kadınlarda ilgi çekmek için bu kadar açılmazdı belki de.

  Tabii suçu erkeklere atmıyorum. Hemen akabindeki ayet de kadınlara zaten. Onlar da kendilerini muhafaza edebilselerdi; erkeklerin de hayatı daha kolay olurdu.

 3. hatice uyar Says:

  emeğinize sağlık yazıyı paylaştığınız için çok teşekkürler RABBİM tam layıkıyla emrine uyanlardan eylesin hepimizi cumanız mübarek olsun

 4. utkunun annesi Says:

  Teşekkürler paylaşımınız için
  sevgiler

 5. UMMUABDULLAH Says:

  güzel paylaşımın, sıradan olmayan değişik yorumun için Allah razı olsun arkadaşım. Rabb’im kendiği isteği doğrultusunda doğrulara yönelmemizi ve yaşamamızı nasip etsin ia.. içten sevgiler ve hayırlı cumalar..
  dua ederken aniden aklına gelivereyim ia. :)

 6. filizinevi Says:

  saağol papatyacım,sayende bilgilendik,tesettür konusunda amiyane ifadeyle ağzı olan konuşuyor.bu yazı ilaç gibi geldi.sevgiler

 7. Şebnem Says:

  Çok gerekli bir yazı olduğu kanaatindeyim.. Yozlaşmaların bolca yaşandığı bir zamanda ilaç niyetine okunsun! Birde İslamoğlu nun çok beğendiğim bir tesettür tanımı vardır. ‘ Tesettür; Kişiliğin, dişiliğin önüne geçmesidir’. Anlaşılmayan bişey bırakmamış gibi..

 8. kirazzade Says:

  Haaarika bir yazı yazmış yine Senai Bey. Bu yazıyı nerede bulup da paylaşabilirim?

 9. derya Says:

  Papatyam hayırlı cumalar.Sayende bilmediklerimizi öğrene
  ceğiz.İnşallah tüm dileklerin gerçek olur.Kocaman kocaman
  öpüyorum.

 10. sütlü nuriş :) Says:

  Tesettürü “dandik” anlamak üzerine…

  çok severim bende bu yazıyı paylaştıgın için teşekkürler luluşum harika bi paylaşım

 11. zeynebinsofrasi Says:

  Paylaşımın için Allah razı olsun.Kelimesi kelimesine çok iyi okunup idrak edilmesi gereken bir yazı.

 12. Gönül Says:

  Güzel bilgilerin güzel paylaşımların için gönlüne sağlık canım kardeşim…

  Sıcacıkkk sevgilerrr…

 13. deniz Says:

  tatlımm ne kadar doğru dürüst sözler özellikle başı açık alan birine iffetsiz gözü ile bakılmaması satırları..
  bu yazıları zevkle takip edeceğim gülüm emeğine sağlık..

 14. neslihan Says:

  Allah razı olsun.Böyle yazılara ihtiyacımız var.Bende kapanmak istiyorum ama işyerinden dolayı sıkıntılarım var inşallah ALLAH banada nasip eder.Amin

 15. İlkin Says:

  Senai Demirci bey’in bütün yazılarını büyük bir zevkle okuyor ve takip ediyorum. Muhteşem yazılar yazıyor
  Seninde paylaşımın için tşk ederiz.
  http://www.senaidemirci.net den takip edebilirsiniz arkadaşlar yazılarını.

 16. Hansa Says:

  baştan sona okurken “tesettür yüzünden mesleğini itibarını geleceğini….” cümlesi dikkatimi çekti beni anlatıyor :(
  sağol paylaşım için keşke daha geniş kitleler bunları okusa duysa bilse kör gözler açılsa…

 17. Tesettür Blog Says:

  Her maddesi günümüz yaşamının bir yarasına değinmiş.

  Kadın ve erkek yaşamının şartlara göre 24 saatini kapsayabilecek bir emri yani tesettürü kuru imanımız yüzünden herşeyden soyutlayıp başörtüsüne sıkıştırdık.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk