Günümüz Gençliği

Makaleler Yorum Yaz

Son zamanlarda bir lise mezuniyet balosunda bulundunuz mu hiç? Gitseniz, gördüğü…nüz ağır makyajlı, cesur dekolteli, yüksek topuklu, cep telefonlu kızların 16 – 17 yaşında olduğuna inanabilir miydiniz acaba?

Levent’te bir estetik kliniğinde görevli bir uzmanla görüştüm. Dinlediklerime inanamadım 14 – 15 yaşında kızlar, ana babalarından habersiz gelip kaşlarını kaldırmak, fazla yağlarını aldırmak, selülit tedavisi yaptırmak istiyor”muş.

Geçenlerde bir kız elinde Angelina Jolie’nin fotoğrafıyla gelmiş ve “Bununki gibi dudak istiyorum” demiş 18’lik bir kiz da göğüslerini büyütmesi için yalvarmış. “En büyük istekleri” neymiş biliyor musunuz? Zara’nın ya da Diesel’in 34 bedenine sığmak…

Bunun için yarışıyorlarmış: “Çünkü televizyon da gördükleri mankenler 34 beden giyiyor. Onu giyebilmek için 44 kilo kalmaları lazım. Bunun için resmen aç geziyorlar. Gün boyu yedikleri, bir kase yoğurt, iki tas salata, sigara, kahve ve kola… 500 kaloriyle yaşamaya çalışıyorlar. O yüzden vücutlarında demir, sodyum eksikliği var. Yanlış beslendikleri için vücutları hızla deforme oluyor, müdahale için de bize geliyorlar.” Uzman, bunun son 3 yılda gözlenen bir “patlama” olduğunu söylüyor: “Ben de anneyim, 18’lik ‘lipolu’ (yağ aldırmış) kızları görünce dehşete kapılıyorum. Biriktirdiği 300 – 500 milyonla gelip ‘Dudağımızı şişir’ diyenleri ‘Bırakın dudağınızı da gidin kafanızı şişirin’ diye geri yolluyorum.”

Genelde üst gelir grubundan hastaları bulunan bir jinekoloğun gözlemleri daha da çarpıcı: Genç nüfusta müthiş bir uyanma var” diyor. 17 – 18 yaşlarında lise öğrencilerinin kürtaj için başvurduğunu söylüyor ve bazı gözlemlerini aktarıyor: Batı’da ergenlik yaşı 16 – 17’den 11 – 12’ye geriledi. Amerika’da 10 yaşa kadar düştü. Genç kızlar annelerinden çok daha erken adet görüyor artık… Bunun, iklimden beslenmeye kadar pek çok nedeni olabilir ama en önemli nedenlerinden biri “psiko – seksüel uyarımın artması”… Yani, okulda, çevrede ve özellikle de medyada cinsel teşhirin yaygınlaşması…

Baştan çıkarıcı klipler, uyarıcı filmler, cinsellik yüklü diziler, çıplaklığa çağıran reklamlar, beyinde ergenliği erken uyandırıyor, cinselliğin keşfini hızlandırıyor. Özellikle varlıklı kesimden gençler, lise çağında, özentiyle büyük ve seksi görünme derdine düşüyor. Karşı cinsi de sadece bir seks nesnesi olarak görüyor. Anneleri mi? Onlar da kızlarının ponponlu çorapları ve lastik ayakkabılarıyla genç görünme çabasında…Küçükler büyük, büyükler küçük görünmek için yarışıyor adeta…

Kimseyi suçlamayalım; bu tablo bizim eserimiz: İyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkeden ne bekliyordunuz ki? Kafasını çalıştıranların kafasını koparırken, kalçasını çalıştıranları baş tacı eden bir toplumda nasıl çocuklara “Göğsünü değil, kütüphaneni büyüt” öğüdü verebiliriz ki? Yasak çare değil… Beyin faaliyetine itibar kazandırmaya ve öncelikler konusunda topyekün bir hesaplaşmaya ihtiyacımız var.

CAN DÜNDAR

17 Yorum Yapılmış “Günümüz Gençliği”

 1. kirazzade Says:

  Can Dündar? Bu adama ilk kez hayran kaldım. Ne güzel bir yazı yazmış. Paylaşmalı…

 2. Aylin Says:

  Ya birisi bir röpotaj yapmıştı Caddede küçük kadınla yürüyor diye ..13 yaşındaki kızla görsen benden büyük göünümlü makyajlı…Ben hiç düşünemiyoum bundan 10 sene sonraki nesli zaten.

 3. bsayfam Says:

  Maalesef televizyonlarda, hemen hemen tüm dizilerde ve bazı programlarda kültür erezyonu için çalışılıyor. Kişilerin bu gidişe dur demesinin yanında yetkililerin de harekete geçmesi gerekiyor. Umarım bu yanlışlar bir an önce düzel(til)ir.

 4. deniz nam ı diğer 23 nisan:) Says:

  can dündar..
  kalemine her daim hayranım zaten..
  acayip bir toplum olduk gidiyoruz ah ah, vah vah diyerek nereye kadar bilmiyorum ama tek diyeceğim Allah islah etsin..

 5. Meliha Says:

  Her yazısını çok beğeniyorum Can Dündar’ın,bu yazısıda çok güzel ve çooook doğru…
  Paylaşımın için sağolasın canım
  Sevgiler.

 6. filizinevi Says:

  ben de yeni neslin halini hayretle ve üzüntüyle izliyorum..malesef medyadan çok etkileniyorlar..şu gençlik dizileri çıktı çıkalı öğrencilerin etek boyları daha da kısaldı,saçlar her zaman fönlü,bakımlı,12-13 yaşındaki kızlar makyajsız okula gelmiyorlar..Allah sonumuzu hayretsin..paylaşımıniçin teşekkürler Papatyacım..

 7. Şükran Says:

  Ahlak eşiğimizin her geçen gün biraz daha aşağılara indiği şu günlerde hepimiz suçluyuz. Fiilen etkimiz olmayabilir ama tepkisiz kalarak buna müsade ediyoruz.

  Verilmesi gereken mesajı dillendiren Can Dündar’a, bu mesajı okumamıza vesile olan Papatya Prenses’e teşekkürler.

  Selamlar.

 8. www.mutfaktanmiskokular.blogspot.com Says:

  Yazik çok yazik.. Bizim çocuklarimiz nasil olacak, her zaman merak ederim. Biz nasil yetisririsek yetistirelim yinede içim de korku var. Cevre kôtû :(

 9. tub@ Says:

  hele şu resimdeki dizi…

  geçenlerde bir bakmak istedim…sahiden zeka düzeyi o-3 yaş bile izleyemez yaa…tahammül edemedim..o bakışmalar..o giyimler…geçnlik de işte özeniyor malesef…

  Allah ıslah etsin…

 10. Tümay Says:

  enteresan ewet. şimdiliki gençliği görünce insan kendine zor bakıyor zaten:)

 11. keyf-i mutfak Says:

  dinin hayattan bu kadar yozlaştırılmaya çalışıldığı bu toplumdan ne bekliyorduk ki..başörtülülere öcü gibi bakan bir zihniyetten ve bunun adına medeniyet diyenlerden nasıl bir nesil çıkabilir ki..medeniyet dediğin tek dişi kalmış bir canavar..
  kalemine sağlık can dündar..bunu dinci bir kalem yazsa dikkate alınmazdı..yobaz ya onlar..herşeye kötü bakarlar!
  kızımı nasıl büyüteceğimi kara kara düşünüyorum..yumurcak tv dışında kanal açamıyorum..reklamından dizisine kadar herşeyde teşhircilik varken..
  bunlar iyi günlerimiz belki de..böyle yetişmeye devam ederse yetişen nesil onlardan yetişecekleri siz hesap edin!anneler anne olmaktan geçmiş artık kızlarıyla yarışmaya çalışıyorlar..kısaca herşeyin kimyası değişiyor yürekte iman olmadıkça..dünya ağır bastıkça..Allah yar ve yardımcımız olsun inşallah…

 12. Semiha Güler Çiçek Says:

  İçinde Allah korkusu olmayan, ahlak duvarları yıkılmış gençlerin sayısı günden güne artıyor.Bunda her ferdin suçu, her ferdin bir payı var. Bu gidişin dönüşü olur mu?Toplumun dine bakış açısı değişmeden zor görünüyor. Rabbim ona adım atana koşarak yaklaşır.Umarım zararın ne kadar büyük olduğunu bir an önce farkedip bu yoldan uzaklaşıp Allah yoluna dönüş yapan bir toplum oluruz.Bu güzel yazıyı paylaştığın için Allah razı olsun.

 13. Ismail Says:

  Merhaba;
  İlk defa bir yazının devamını okuyup okumamakta kararsız kaldığımı hissettim. Bunlar aslında çoğu zaman tahmin ettiğim gerçekler ancak kendim sizin gibi karşılıklı birileri ile görüşüp enine boyuna konuşmadığım için olayın boyutuna hakim değildim.

  Bu bildiğim gerçekleri tasdikleyici bilgiler ile dolu bu yazıyı okumaktan da korktum açıkçası. Bir an kendimi bile geri kalmışlıkla suçlayabildim. Ama biliyorum ben geri kalan değilim. Onlar haddiden fazla ileri gidenler. En azından bana bunun böyle olduğunu söyleyiniz.

 14. evatolyesi Says:

  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz bu konuda annelere çok görev düştüğünü düşünüyorum.
  Sevgiler

 15. Cahide Says:

  Bizim inancımızda olmayan yazarlarda farkına varıyor artık tehlikenin.İslamın olmadığı yerde kelimeler,anlatımlar kısır kalıyor.Evet Can Dündar derdi biliyor ama henüz dermanı keşfedememiş.Rabbim ona da şu zavallı gençliğede hidayet nasip etsin….
  En kalbi muhabbetlerimle canım…

 16. seher Says:

  Merhaba bütün söylenenlere katılıyorum.Gerçekten kötüye gidiyor.Gençler birbirini çok etkiliyor.Eğer bakımlı dış görünüşü kendilerine uymayanı aralarına almıyorlar ve o gençte dışta kalmamak için onlara benzemeye çalışıyor.Bizzat kardeşimde ve yeğenimde görüyorum.Eğer diğrelerine benzemezlerse hiç arkadaşları olmuyor kimse değer vermiyor.Üniversitelerdeki kızları gördükçe ve burası küçük bir şehir -büyük şehirleri düşünemiyorum bile- kardeşim bunlara nasıl ayak uyduracak diye kara kara düşünüyorum.

 17. Fatma Says:

  Ben üc erkek cocuk annesiyim.Önceleri kizim yok diye üzülüyordum.Simdi nerdeyse sükrediyorum olmadigina.Gerci bu yozlasma toplumun her kesiminde var erkek cocuklarida bundan nasibini aliyor mutlaka.Ama en azindan giyim kusam ve estetik meraki bu kadar abartili degil.Olan yokmu?Elbette var metroseksuel diye adlandirilan kizmi erkekmi belli olmayan olabildigince feminen giyinen erkekler kol geziyor.Bizde bu genclerden gelecekte yuvalar kurmalarini ailelerini koruyup kollamalarini bekleyecegiz!!!

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk