18 Mart Çanakkale Zaferi

Güncel Yorum Yaz

Çanakkale siperlerinden

Dur yolcu!

Bastığın yer bir devrin battığı yerdir!

Tam 96 yıl.. Koskoca bir asır önce yiğitlerimiz deniz ve kara savaşları olarak bir çok Çanakkele savaşına girmiş ve sonuç olarak şükürler olsun kazanan taraf olmuşuz..

Bir arkadaşım geçen gün eskiden mart ayı denilince dert ayı akıllara gelirdi, çok şükür artık Çanakkale Savaşları da akla geliyor dedi. Gerçekten çok şükür ki son yıllarda özellikle belediyelerin ücretsiz Çanakkale gezileri, panelleri, anma programları vs.ler sayesinde bu ay şehitlerimizi hatırlayarak, onlara bol bol dua ederek, hatimler, yasinler, fatihalar yollayarak geçiyor.

Rabbim bir daha öyle kötü günler yaşatmasın inşallah, cümlemizi korusun. Şehitlerimizin açtığı yolda, imanla daha güzel günlere doğru yükseliriz inşallah..

Son yıllarda her ne kadar Çanakkale’yi hatırlıyor olsak da, ne yazık ki unuttuğumuz bir şey var; o zaferler İMAN gücüyle kazanıldı, sadece bilek gücünün asla yetmeyeceği, malzemenin, insanın azlığını hepimiz biliyoruz. Şimdilerde o kutlu insanların iman gücü Allah Allah sesi unutulmuş, unutmamış insanlara da unutturulmaya çalışıyor malesef. İmansızlık kol geziyor her yerde.. Allah sonumuzu hayr etsin ve gençlerimize iman-ihlas nasip etsin.

*Bu sitede Çanakkale Savaşları hakkında tüm ayrıntıları bulabilir, şiirler okuyabilirsiniz..*

 

Birinci Dünya Savaşı’nda kazandığımız en büyük muharebedir. Savaşın gidişini değiştiren bu büyük zafer, İngilizler’e 205.000 , Fransızlar’a 47.000 kişiye malolmuştur. Düşmanın Çanakkale önlerine yığdığı deniz kuvvetleri 18 zırhlı, 12 Kruvazör, 17 muhrip, 12 denizaltı, 1 uçak gemisi 36 mayın gemisinden meydana geliyordu. Ayrıca 86 nakliye 222 de çıkarma gemisi vardı.

İngiliz Fransız filosunun 6 zırhlısı Türk topçularının isabetli atışları sonunda batırıldı. 8 saat 45 dakika süren bombardıman esnasında düşman 506 top kullandı. Savaşta Çanakkale sırtlarından vaktiyle 2.Abdülhamit Han’ın yaptırdığı Aziziye tabyalarının büyük rolü oldu.

Nihayet Boğazdan geçemeyeceklerini anlayan İngiliz ve Fransızlar Gelibolu’ya asker çıkararak İstanbul’a karadan yürümeye karar verdiler. Burada Vatan için can veren 250.000 Mehmet’cikten Ezine’li Yahya Çavuş ve arkadaşlarının abidesi için eski Çanakkale Valilerinden Nail Memik Bey’in yazdığı dörtlük :

Bir Kahraman tabur ve Yahya Çavuş’tular;
Tam üç alayla, burda, gönülden vuruştular…
Düşman, tümen sanırdı bu şahlanmış erleri,
Allah’ı arzu ettiler; Akşam kavuştular.

 

General Hamilton anlatıyor: 3 Eylül 1915 gecesi korkunç bir rüya gördüm, İmroz’da çadırımın içinde küçük bir portatif karyolada yatmaktaydım. Birden bire kendimi buz gibi bir suda gömülmüş buldum. Birisi beni denizin dibine doğru çekiyordu. Boğuluyordum. İkil kuvvetli elin boğazımı sıktığını hissediyordum. Bu ikisi, beni hem boğuyor, hemde denizin derinliklerine sürüklüyordu!.. Nefesim kesiliyordu!..

Dehşetli bir mücadele ile kendimi bu iki elden kurtarmaya çalıştım. Bu o kadar sıkıntılı bir boğuşmaydıki yatağımda güçlükle gözlerimi açtığım zaman bütün vücudum zangır zangır titremekte idi ve kan ter içinde kalmıştım. Boğazımı sıkan iki kuvvetli pençeyi görür gibi oldum. Çadırımın içinde sankı bir hayalet vardı. Fakat yüzü, karanlıkta seçilmiyordu. Bu hayal yavaş yavaş gözden silinip kayboldu. Boğazım ferahladı. Rahat nefes almaya başladım. Çadıra bir düşman mı girmişti.. Ömrümce bu kadar korkunç bir rüya görmemiştim… Uyandıktan sonra saatlerce bu rüyanın tesiriyle kıvranıp durdum. Kafamın içinde acaip düşünceler canlanmaya başladı. Çanakkale tekin değildir!.. Üzerimize kaçınılmaz bir tehlike çökmüştür. Hepimizi meş’um bir akıbet beklemektedir!.. (18 Mart 1992 tarihli fazilet takvimi)
Çanakkale savaşında Kahramanca savaşan Türk askeri,düşmanlarını bile kendine hayran bırakmıştır. Bu savaşta bir kolu ile bir ayağına kaybeden bir Fransız Generalinin ülkesine döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırası şöyledir:

“Fransızlar Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirler. Hiç unutmam Savaş sahasında dövüş bitmiş yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk. Az evvel Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zayiat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamıyacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk asker kendi gömleğini yırtmış, onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu. Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:

-Niçin öldürmek istediğin düşmana yardım yapıyorsun ? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:

-Bu Fransız asker yaralanınca cebinden yaşlı bir kadının resmini çıkardı, birşeyler söyledi. Anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedimki, o kurtulup anasının yanına dönsün!.. Bu asil duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaranın yanaklarımdan süzülen yaşları dondurduğunu hissettim, çünkü Türk askerini göğsünde, bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı. Az sonra ikiside öldüler.

[Alıntı]

13 Yorum Yapılmış “18 Mart Çanakkale Zaferi”

 1. ikizlerinannesi,keskinli Says:

  canim hafta sonuda bizim dinayet isleri
  canakkale sehitlerini anma programi düzenledi
  Musatafa Karatas hocamiz geldi almanyaya
  güzel sohbet oldu Tüm sehitlerimize ALLAHtan rahmet diliyorum paylasimin icin sagol

 2. pelin Says:

  Çanakkale Destanını yazan şehitlerimizi bende saygıyla anıyorum…

 3. Hüzn-ü_sonbahar@hotmail.com Says:

  Sonsuz saygı ve duayla,rahmetle anıyoruz şehitlerimizi..onlar olmasaydı şimdi hiçbirimiz bu günleri göremezdik…şuan Çanakkalede olmayı nekadar isterdim cnm bilmessin…ahh keşke…
  Çanakkale Geçilmez !!!

 4. nino Says:

  ayyy bugun canakkale zaferi dimi
  :((
  RAbbim gani gani rahmet eylesin sehitlerimize
  onlar olmasa biz ne yapardik :((

 5. ahsapboyaci Says:

  arkadaşım güzel yorum ve desteğin için teşekkğr edrim hayırlı günler arkadaşım

 6. TAZENANE Says:

  Çok güzel yazmışsın.
  Çanakkale Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz.
  Sevgiler.

 7. Miray Says:

  Rabbim mekanlarını cennet eylesin. O ruh anlatılmaz. Çanakkale Zaferi bizim var olma sebebimizdir. Çanakkale olmasaydı belkide Atatürk’ün dehası ortaya biraz daha geç çıkacaktı. Bu zaferle O Anafartalar Kahramanı olarak tarihe geçti. Askerleri de tüm Türk aleminin hala yüreğinde yaşıyor ve sonsuza dek yaşayacak. Allah hepsinden ebeden razı olsun.

 8. emlak Says:

  şehitlerimizin ruhu şad olsun. teşekkürler.

 9. gökhan yılmaz Says:

  ALLAH CC RUHLARINA RAHMET ETSİN CENNETTEKİ MÜKAFATLARINI KAT KAT ARTTIRSIN,İNŞALLAH ORALARA GİDİP GEZMEK BİZZAT ORDA MEZARLARI BAŞINDA ONLARA DUA ETMEK NASİP OLUR.

 10. Hülya Says:

  Onların sayesinde yaşıyoruz bu ülkede. Allah’ım hepsinin mekanını cennet eylesin. Ben de bir şehit torunuyum. Büyük dedem Çanakkale’de yatıyor diğer şehitlerle beraber. Nur içinde yatsınlar inşallah..

 11. Semiha Says:

  Allah hem Çankkale’de şehit düşen hem de bu vatan uğruna hayatını kaybeden tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Bu iman, bu inanç hiç kaybolmasın, kimsenin de bizim içimizden kutsal vatan sevgisini atmaya gücü yetmesin inşAllah.

 12. ilkin Says:

  ALLAH tüm şehitlerimizin mekanını cennet eylesin.

 13. deniz (nam-ı diğer 23 nisan veya portakal şekerlemesi) Says:

  bizim memlekette heryı yeniden yaşatılıyor, unutulmuyor her köşede onların isimleri, liste liste.. önlerinden geçmem bir duamı yollamadan.. kabul etsin rabbim..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk