İstanbul’un Fethi Kutlu Olsun!

Güncel Yorum Yaz


Hz. Muhammed (s.a.v)’in “Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan!.Ve onu fetheden ordu ne güzel ordudur!” sözleri, İstanbul’un fethini müslümanlar için bir ülkü haline getirdi.

Fatih Sultan Mehmet Han’da henüz 21 yaşındayken İstanbul’un Fethine karar vermiştir.

Şimdiki gençliğe baktığımız da ne fetih olgusu var, ne gencecik yaşlarında bir ülkünün/hedefin peşinden gidecek inançları, kültürleri var. İçi boş bir nesil yetişiyor hızla.. Tabi ki bir hedefleri olan, tarihi anlamaya, geleceğe uyarlamaya, geleceğini kurtarmaya çalışan gençler de yok değil, ama malesef sayıları az. Rabbim aklı başında olan, tarihini inkar etmeyen, cettini anlayan bilinçli gençlerin sayılarını çoğaltsın inşallah!

~~~~~~

Hazırlık aşaması:
Dönemin en güçlü surları olan İstanbul surlarını yıkabilmek için başkent Edirne’de ağır toplar döktürmüştür.Bizans’a boğazdan gelebilecek yardımları önleyebilmek için Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı(Boğazkesen Hisarı)’nı yaptırmıştır. Buna karşılık Bizans İmparatoru XV. Konstantin surların önüne hendekler kazdırmış, Haliç’ten gelebilecek saldırıyı önlemek içinde Haliç’i zincirletmiştir.

Kuşatma:
Edirne’de hazırlanan topçular Şubat ayında Edirne’den çıkıp 2 ay içinde İstanbul önlerine gelmişti.Osmanlı hoşgörüsüne ve adaletine hayran Sırp,Macar,Ulah, Alman,Latin,Rum milletlerinden de Osmanlı ordusuna katılanlar oldu.Ve 6 Nisan Cuma günü Fatih Sultan Mehmet Han ve tüm ordusu İstanbul Surları önünde cuma namazını kıldı.
Şehrin kan dökülmeden alınması için Konstantin’e elçi gönderildi.Konstantin, Sultan 2. Mehmed’in teslim ol teklifini reddetti.

Saldırı:
Osmanlı ordusu topçu atışlarıyla saldırıya başladı.Osmanlı ordusu dönemin en modern ordusu ve kullanılan toplar o zamana kadar yapılan en büyük toplar olmasına rağmen surlar pek fazla hasar görmüyordu. Top atışlarıyla surlarda açılan gedikler Bizans askerleri tarafından dolduruluyordu.Osmanlı askerlerinin surlara yaklaşmaya çalışmaları sonuç vermiyordu.Bizans İmparatorunun hep yanında bulunan Nicole Barbaro günlüğüne şu notları düşmüş:

“Surların dibine kadar sokulan bu askerler, bizim silâhlarımızın zararlarından hiç çekinmiyorlardı. Öldükleri zaman cesetleri arkadaşları tarafından geriye taşınıyordu. Bir Osmanlı ölüsünü orada bırakmamak için, on kişinin seve seve ölümü göze aldıklarını görüyorduk.”

Papa tarafından üç Ceneviz gemisi ile bir Bizans gemisi 20 Nisan günü Zeytinburnu açıklarında rüzgârın kesilmesi ile beklemeye başladılar. 12 Nisandan beri Dolmabahçe önünde demirleyen ve 18 Nisanda adaları fetheden Osmanlı donanması, bu durumdan istifade etmek isteyip derhal o bölgeye giderek bu dört gemiyi ablukaya aldı ve deniz muharebesi başladı. Baltaoğlu Süleyman Beyin komutasındaki Osmanlı donanması, küçük gemilerden kuruluydu. Bizans gemisine kıçtan mahmuz vurulmasına rağmen kesin bir neticeye gidilemedi. Bu harbi, Zeytinburnu açıklarından at üzerinde takip eden Sultan, hırs ve üzüntüsünden atını denize sürdü. Elbiseleri deniz suyundan ıslanıncaya kadar su içinde ilerledi. Maiyeti de Sultan’a uydu. Bu halde bile donanmaya emirler gönderdi. Bu muharebede Venedik ve Bizans gemileri, Osmanlı kuvvetlerinin elinden kurtularak, o sırada çıkan uygun rüzgâr ile Haliç önlerine kadar gelerek, gerili bulunan zincirin açılması ile içeri alındılar. Muteber kaynaklara göre Osmanlı kaybı, yüz kadar şehid ve otuz yaralıydı.Bu durum, Bizans’ın moralini yükseltti. Bu harbin sonunda Baltaoğlu Süleyman Bey bu vazifeden alınıp, yerine Hamza Bey tayin edildi.

Donanmanın bu başarısızlığı üzerine Sultan 2. Mehmet bugüne dek benzerine teşebbüs dahi edilmemiş olan gemileri karadan taşıyıp Haliç’e indirmeye karar verdi.Hazırlıklar tamamlanıncaya kadar kararını kimseye söylemedi.Gemilerin geçirileceği güzargahı kendisi tespit etti.Hazırlıkları yaptırdı ve bir gece sabaha kadar binlerce kişiye 60 gemiyi taşıtıp Haliç’e indirtti.Bizanslılar gün ağarırken gemileri gördüklerinde şaşırdılar ve Türkler bize sihir yapıyor demeye başladılar.
Donanmaların ve topçu atışlarının muharebesi sürerken Osmanlı askerleri surlarda açılan gediklerden içeri girmeye çalıştılar.Ulubatlı Hasan 40 ok darbesine rağmen Osmanlı sancağını surlara dikmiş.Bunu gören Osmanlı askeri moral bulup saldırılar hızlanmıştır ve İstanbul surları aşılmıştır.Sağ kalan Bizans askerleri sokak aralarında savaşmaya devam etselerde bunlar kısa sürmüştür.Savaşın nihayetinde 29 Mayıs 1453 günü Osmanlı Ordusu İstanbul’a hakim olmuştur.

NOT: 29 Mayıs 2011 Sa: 21.00’da Haliç’de ki Fetih Gösterisine bekleriz..

5 Yorum Yapılmış “İstanbul’un Fethi Kutlu Olsun!”

 1. seval Says:

  Amin canım.Çok haklısın.Rabbim yeni neslimizi tüm gençliği gelenek göreneklerine,ahlaki değerlere önem veren inançlı dürüst ülkesine sahip çıkan gençlerden eylesin.Bu ülke bugünlere kolay gelmemiş.
  Sevgilerimle…

 2. lezzet sarayı Says:

  gerçekten papatyacım şimdiki nesil çok bozuk .nerde devletini milletini düşünen 21 yaşındaki gençler.o yaştakilere daha çocuk muamelesi gösteriyor anneler.rabbim bizlere FATİH gibi evlatlar yetiştirmek nasip etsin…

 3. tub@ Says:

  :chic:

 4. sardag Says:

  önce kendimizi, sonra ailemizi fethedelim, inşallah istanbul arkamızdan gelir:) yazı için teşekkürler.

 5. 23 nisan :) Says:

  ben o şenliklerde istanbuldaydımdımdıdmıdmıdmmm :) kutlu olsunn :D

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk