Berat Kandili ( 23 Haziran Pazar 2013)

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz
Üç Güzel..

 

Yüce Rabbi’imiz, “bir şifa ve rahmet ” olan Kurân-ı kerim ve “âlemlere rahmet olarak gönderilen” Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa(sav) gibi büyük lütuflarının yanında bizlere, bir de rahmet ve mağfiretle(af) coştuğu hususi gün ve geceler ihsan etmiştir. İşte o mübârek zaman dilimlerinden birisi de Şaban Ayının ondördünü onbeşine bağlayan “Berat Gece”sidir.

Berat Gecesi: Allah’ın mü’min kullarına af fermanını yazdığı rahmet gecesidir. Cenab-ı Hakk’ın o senede yapmayı murad buyurduğu her işin en ince detaylarıyla belirlenip hükme bağlandığı hüküm gecesi.

 

İbn Abbas’ın rivayetiyle,Duhan Suresinde :

 

“Hâ Mîm. Apaçık Kitab’a yemin olsun ki, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Çünkü biz, uyarıcıyız. Her hikmetli emin, o gecede ayırt edilir;katımızdan verilen her emir. Çünkü biz, elçi göndericiyiz. Senin Rabb’inin acıması gereği olarak gönderdiğimiz elçilere o gece emirlerimizi açıklar, vahiylerimizi bildiririz. Doğrusu O işitendir, bilendir.” Ayetleriyle anlatılan mübârek bir gecedir.

 

Berat Gecesi, Kurân-ı Kerim’in levhi mahfuzdan dünya semasına indirildiği gecedir.O, “Her gecenin son üçte birinde dünya semasına keyfiyeti bilinmeyen bir şekilde inerek; ‘Kim bana dua eder, duasını kabul edeyim, kim benden dilek diler, dileğini vereyim, kim bana istiğfar eder, onu bağışlayayım?'” buyuran Cenab-ı Hakk’ın, Kelboğullarının koyunlarının tüyleri sayısından daha çok insanı affettiği bir mağfiret gecesidir.

 

Bu gece Resûlullah’a şefaat hakkının tamamının verildiği, yapılan her ibadete karşılık kat kat sevap verildiği bir şefaat gecesidir.

 

Bu gece Ebussuud’un ifadesiyle;

 

“Gelecek seneye kadar kulların rızk, ecel ve diğer durumlarının yazılıp, ayrıntılı bir şekilde belirlendiği, rızklar nüshasının Mikâil’e, savaşlar,zelzeleler, yıldırımlar nüshasının Cebrail’e, ameller nüshasının dünya semasının sahibi İsrafil’e, musibetler nüshasının da ölüm meleği Azrail’e verildiği bir taksim gecesidir.”

 

Üstad Bediüzzaman’ın ifadeleriyle bu gece;

 

“Her bir Salih amelin ve Kurân-ı Kerim’den okunacak her bir harfin sevabının yirmi bine çıktığı gecedir.”

 

Bu gece, hepimiz kendimizi otokritiğe tutmalı, “benden ne istendi?, ben ne yapabildim?, Allah’ın emrettiği şekilde yaşayabiliyor muyum?” gibi soruları kendimize sorarak,cevaplar aramalıyız. Bu geceyi en iyi şekilde geçirmeye çalışarak beratını sağdan alanlardan olmaya gayret gösterelim.

 

Yer yer insanlığımızın gereği olarak sürçmüş ve günah işlemiş olsak bile, sahipsiz olmadığımızı unutmamalıyız. Zerreden küreye bütün kâinatı elinde utar, bize şah damarımızdan daha yakın olan Cenab-ı Hakk,hiç şüphesiz bizi unutmayacaktır. Yeter ki biz O’nu unutup haddi aşanlardan olmayalım. Vazifemizin bilincinde olarak Allah’a kul olalım.

 

Cenab-ı Hak Bakara Suresi 186. ayet-kerime de buyurur ki:

 

“Kullarım, sana benden sorarlarsa onlara söyle: Ben onlara yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O halde onlar da bana karşılık versin benim çağrıma uysunlar; bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar. “

10 Yorum Yapılmış “Berat Kandili ( 23 Haziran Pazar 2013)”

 1. DİLEK Says:

  Luluş
  şimdiden gecen mübarek olsun
  Rabbim layıkıyla geceyi değerlendirenler içne bizleri de alsın
  hayırlı cumalar
  sevgiyle kal

 2. sofraozlemi Says:

  canım yarından sonra bi kaç gün yokum bloğuma göz kulak olursun artık;)

  şimdiden kandilin mübarak olsun hayırlısıyla ramaza eriştirsin rabbim bizleri..öpüyorum..
  sevgimle

 3. Arzu-hâl Says:

  Kandilimiz mübarek olsun.
  Allah-ü Teala yapılan ibadetleri kabul buyursun.

 4. yıldız Says:

  Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mubarek olsun….

 5. fili Says:

  Kandilin mübarek, tüm dualarin kabul olsun… Bu güzel yayinin icin de Allah`ü Teala senden razi olsun…

 6. Ebru Says:

  Papatyam kandilin mübarek olsun.

 7. baharcicegi Says:

  canim kandilin mubarek olsun rabbim bütün dualarini kabul etsin insallah

 8. Yağmur İpar Says:

  Canım Rabbim bugünlerin hürmetine günahlarımızı bağışlasın. Ve bu yıl başımıza her ne gelecekse hayırlısı ile güzel şeyler versin inşaallah. Sevgiler… :)

 9. Semiha Says:

  Berat kandilin mübarek olsun. Rabbim hayırlara vesile bir gece olmasını nasip etsin.

 10. ayşegül Says:

  hayırlı kandiller canım.
  gecenin sonunda beraati sağ tarafından verilenlerden olabilmek duası ile..
  unutma beni dualarında..:)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk