#R4BİA

Güncel Yorum Yaz

rabia

 

“Gözümüz karanlıktan yorgun. Yorgunluğa şifa bir fısıltının peşindeyiz. Kalbimize iyi gelecek bir fısıltının.” diyor Fatma Barbarosoğlu. Kalbim daha da daralıyor bu sözle birlikte olup bitenleri düşündükçe..

Sonra maddi manevi yaralarımıza bir ilaç olan bazı ayet-i kerimeleri ve surelerin mealleri düşüyor zihnimin keşmekeşliğine.. Ruhum biraz ferahlar gibi oluyor.. İlk önce sevgilim inşirah suresi yankılanıyor kulaklarımda:

Bismillâhirrahmânirrahîm

1 – Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2-3 – Senin belini çatırdatan o ağır yükünü indirmedik mi?
4 – Hem senin şanını yüceltmedik mi?
5 – Demek ki güçlükle beraber kolaylık vardır.
6 – Evet, güçlükle beraber kolaylık vardır.
7 – O halde bir işi bitirince, hemen başka işe giriş, onunla uğraş.
8 – Hep Rabbine yönel, O’na yaklaş!

Ne zaman ruhum sıkılsa dilime pelesenk ettiğim biricik sure.. Daha çok okumalı diyorum.. Zaten ne geliyorsa başımıza boş boş durmaktan, malayâni şeylerle uğraşmaktan gelmiyor mu?

Haberler geliyor sonra gözümün önüne.. Hem televizyonda dönüp duran görüntüler, hem sosyal medyada pek çok duyarlı insanın paylaştığı görüntüler.. Hepimiz iki kere kahroluyoruz; elimizden bir şey gel-e-miyor oluşuna ve bu soykırımlar karşısında İslam aleminin kafir alemine karşı seslerini gür çıkartıp karşı durması yerine sesini kısıp, kafirin yanında oluşuna..

O zaman tekrar ayetler uçuşmaya başlıyor aklımda.. Gözümüzün önündeki bu zulüm karşısında sadece onlar yaralı ruhumuza, merhem oluyor. Bizi yaratan alemlerin biricik Rabbine daha çok sığınıyoruz bütün acizliğimizle..

“Sen, o zalimlerin işlediklerinden, sakın Rabbinin habersiz olduğunu zannetme! O, sadece onların, dehşetinden gözlerinin donup kalacağı bir güne ertelemektedir. O gün onlar başlarını dikmiş, gözleri donup kalmış, kalpleri bomboş koşup dururlar. Hem, azabın geleceği günü hatırlatarak insanları uyar!” (İbrahim suresi 42-44)

“Ey iman edenler! Sabredin, sabır yarışında düşmanlarınızı geçin, cihad için daima hazırlıklı ve uyanık bulunun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki felah bulup başarıya eresiniz.” Âl-i İmran 200

“Ve onlara mühlet vermedeyim, fakat şüphe yok ki azâbım, pek kuvvetlidir.” Kalem Sûresi 45. Âyet

“Mûsâ kavmine şöyle dedi: “Allah’tan yardım dileyin ve sabredin.

Muhakkak ki dünya Allah’ın mülküdür; kullarından dilediğini oraya vâris kılar.

Güzel âkıbet, elbette müttakilerindir.”

– İsrailoğulları: “Biz, hem sen bize gelmeden önce, hem de sen bize peygamber olarak geldikten sonra işkenceye mâruz kaldık!” diye yakındılar.

Mûsâ ise, şöyle dedi: “Hele biraz daha sabredin. Umulur ki, Rabbiniz düşmanlarınızı imha eder de, onların yerine sizi hakim kılıp nasıl hareket edeceğinize bakar.” Âraf-128/129

Firavun’un, İblis’in soyundan gelen kahrolası zalim Esed’in kimyasal silahlarına, Sisi’nin gerçek kurşunlarına karşılık, bizim silahımız dualarımız.. Zahirde görünen bizim silahımızın onlarınkini yenemiyormuş görüntüsü olsa da, biz biliyoruz ki batında görünen hiç de öyle değil..

Ellerimizi daha çok duaya açmaya devam edip, bize vaat edilen zafer gününe en kısa zamanda ulaşmak üzere, hayırlı cumalar..

“Ya Rabbenâ, üstümüze gürül gürül sabır yağdır,
Ayaklarımıza sebat ver ve kâfir topluluğa karşı bizi muzaffer eyle!” Bakara-250

 

2

1 Yorum Yapılmış “#R4BİA”

  1. VuslaT Says:

    Mekanı Cennet olsun, müslüman katli, insanlık ayıbı bir an önce son bulsun..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk