Peynirli Top Top Poğaça – Muffin Kalıbında Çift Peynirli Poğaça

POĞAÇALAR 13 Yorum Yapılmış »

topop poğaça (7)

Ramazan’dan beri denemek istediğim bu sevimli poğaçaları sonunda kahvaltı soframız için ilk kez denedim. Ondan sonra bir kaz daha hem mayalı, hem mayasız denedim. Mayalı da, kabartma tozlu da pek güzel oluyor. Bugün mayasız tarifi veriyorum, mayalı yapmak isterseniz, arşivdeki herhangi bir  mayalı tarifi kullanabilirsiniz.

Kahvaltı sofralarına, çay saatlerine, hele çocukların beslenmesine çok güzel bir seçenek..

devamını oku »

Yahya Efendi Hz.Türbesi ve Camii

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 3 Yorum Yapılmış »

yahya efendi t (8)

İstanbul sevdam bir başkadır,her köşesini ayrı severim memleketimin ama en huzur bulduğum yerlerin başında Beşiktaş’ta bulunun Şeyh Yahya Efendi türbesi ve camiidir. Epey zamandır tadilattaydı ve açılışından sonra gitmek kısmet olmamıştı. Bir ay önce fotoğraf gezimizde oraya da çıkmıştık ve tadilat sonrası haline ben bir kez daha hayran kaldım. Her yer çiçek gibi olmuştu..

devamını oku »

Araba Temalı Doğum Günü Partisi

Doğum Günü-Diş Buğdayı-Bebek Partisi 10 Yorum Yapılmış »

eymenin doğum günü 001

Fotoğrafları karıştırırken farkettim ki aylar önce yazın imzamı attığım araba temalı doğum gününü paylaşmayı unutmuşum. Daha önce bir kaç kez daha yazmıştım, bizim Sultanbeyliği günümüzde Emine teyzemin gelini, benim canım arkadaşım, dünyalar tatlısı gelinimiz Zelihamız var. Hani bazı akrabalar vardır,anlatırken bir sürü kelime öbeği kullanmak zorunda kalırsın ama aslında kullanmak istediğin tek kelime vardır “dostum,kardeşim” gibi. İşte Zeliha benim için öyle.. (bu arada alınmaca olmasın onun görümcesi yani benim çocukluk arkadaşım, kuzenceğizim Hatice de öyledir ;) )

devamını oku »

Rüzgar Gibi Geçen Antalya Gezimiz..

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 9 Yorum Yapılmış »

Antalya 017

 

Hepiniz bilirsiniz havayolu şirketleri zaman zaman kampanyalar yapıyor ve otobüsten çok daha uygun fiatlara bilet alma imkanı oluyor. Biz de 6 kız kuzen 5 ay önce Antalya’ya günü birlik gidiş dönüş bileti almıştık (gidiş-dönüş50tl) 7.miz Antalya’da evli ve ilk kez onu ziyaret edip,hem de gezecektik. Olur mu olmaz mı, beş ay sonrasını görür müyüz derken…

devamını oku »

Mandalina ve Kamkat Reçeli

Reçeller 8 Yorum Yapılmış »

mandalina reçeli 006

 

Cumartesi günü günü birlik Antalya’ya uçtuk ablamlarla. Ayrıntaları daha sonra yazacağım ama mevsimi geçmeden bu iki mis kokulu reçelin tarifini vereyim istedim.

Kısmetimize semt pazarı vardı ve turunçgiller cennetine gitmişken, kokusu bile başka mandalina ve kumkuat almadan dönmedik. Öyle güzel ve lezzetliydiler ki en iyisi reçel yapmak dedim..

devamını oku »

Kahvaltı Sofrasına Kuş Kondu..

Kahvaltı ve Sahur Sofraları 9 Yorum Yapılmış »

kuşlu kahvaltı 2 020

 

Geçtiğimiz hafta salı günü akraba günümüz bizdeydi. Ablam, sen hiç bize konsept sofra hazırlamıyorsun deyip duruyordu ( :) külliyen yalan, halbuki her şey arşivde kayıtlı) Ben de hem o konsept istiyor diye kuş figürünü seçtim, hem de ona bir kaç gün erken sürpriz doğum günü tertipledim.

devamını oku »

Portakallı Çikolatalı Pasta

PASTALARIM 31 Yorum Yapılmış »

portakallı pişmaniyeli pasta (2)

Bu pastanın süslemesi farklı olarak ilk kez 2008’de ablam için yapmıştım. Geçen hafta yine ablama doğum gününde aynı pandispanya ve kremayı kullanarak pasta yaptım. Krema için tarife baktığımda o yılın fotoğrafının görünmediğini farkedince yani haliyle güncellemek istedim..
*************
Cumartesi günü kahvaltıya ablamları çağırmıştım ve aynı zamanda ablamın doğum günüydü. Aklımda ne zamandır portakal kremalı bir pasta yapmak vardı ve ablam da portakal aromasını çok severdi :) Sonuç olarak tam istediğim gibi mis gibi portakal aromalı enfes bir pasta oldu.

Nar Şerbeti

İÇECEKLER 3 Yorum Yapılmış »

nar şerbeti (3)

 

Şerbetler kültürümüz en güzel miraslarından bir tanesi. Narın mevsimi gelmişken kıymetli şefim Ömür Akkor’un Selçuklu Mutfağı kitabından nardenk şerbetini denemeden olmazdı.

devamını oku »

Ispanak Kavurması – Yumurtalı Ispanak

ANA YEMEKLER, KAHVALTILIK 6 Yorum Yapılmış »

ıspanak kavurması ve yumurtalı ıspanak 013

 

Ispanak, pazı ve pırasanın her halini sevdiğim gibi yumurtalı hallerini de çok seviyorum. Mübarek öyle de birşey ki, ister kahvaltıya, ister öğlen veya akşam yemeğine yakışan lezzetler.

Ispanak çok güzel ve faydalı bir sebze ama hassas olduğu için çabuk bozuluyor. Bu sebeple ara sıra yemeğini yapmak yerine aldığınızın hepsini kavurup, bir kısmını o haliyle, isterseniz üzerine yoğurt ekleyerek yiyebilir, kalanında bir kaç gün sonra yumurtalı yapabilir, isterseniz sade halini dürüm de yapabilirsiniz.

devamını oku »

Portakallı Kup Cheescake

CHEESCAKE, Dondurmalar & Parfeler 7 Yorum Yapılmış »

portakallı kup cheescake1

 

Geçtiğimiz haftalarda bizim kızlar geleceği günün bir öncesi, Zeynep’in tacizlerine maruz kaldım akşama kadar :) Sürekli çok şey yapma, onu yapma, bunu yapma, bak ben diyetteyim dedi durdu. Tatlı yapma isteğim köreldi resmen. Sonunda mutfağa girdim ve tamamen doğaçlama pişmeyen çizkek yaptım. Kuplara pay etmeden önce tadına baktım ve şüpheye düştüm sanki güzel olmamış gibi. Hatta dedim olmadı reçel ekmek yersiniz :) Bir gece dolapta dinlenen benim kolay tatlım, ertesi gün resmen baloya giden külkedisi misali prenseslere dönüşmüştü desem hiç abartmış olmam, zira iki tane aslan gibi yemek bloggerı şahidim var ..

Portakalın tam mevsiyken yapın yiyin.. Misafirim geliyor ne yapsam diye düşünmeyin ..

devamını oku »

Apartman Süslemeleri

Craft DIY-Hediye Paketleme, Dekorasyon 5 Yorum Yapılmış »

apartman süslemeleri 007

 

Evimize ilk taşındığımızda kapımızın duvarına, yani apartman duvarına hoşgeldiniz yazmış ve altını karton kalplerle süslemiştim. Her gelenin çok hoşuna gitmişti..

devamını oku »

Eyüp Sultan Çekimi

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 3 Yorum Yapılmış »

Eyüp Çekimi 016

 

İki hafta önce sınıfça Eyüp Sultan’a sabah namazına gittik, namazdan sonra ise fotoğraf çekimine başladık. Farklı açılardan Eyüp Sultan Camii görünteleriyle başbaşa bırakıyorum sizi..

devamını oku »

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk