Gömelim Gel Seni Tarihe Desem Sığmazsın!

Güncel Yorum Yaz

Yıllarca tarihe gömülmek istenilen bir gün bugün! Çanakkale Şehitlerimizi Anma Günü! Öyle bir zafer, öyle bir savaş ki tarihin tozlu sayfalarına gömülmek istenilse de başarılı olunamadı şükürler olsun. Son yıllarda daha bir bilinçle hazırlanan anma programları, geziler, filmler sayesinde biraz o ruhu yakalar gibi oluyoruz ama hâlâ çocuklarımıza o tarihin bilincini tam manasıyla veremediğimiz için biraz saman alevi gibi oluyor bu hareketlilik..

Rabbim bu vatana bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın, böyle zaferleri kutlatacak günler göstermesin inşallah. Lakin bunların olmaması için de şanlı tarihimizi hakkıyla bilmemiz, Çanakkale ruhunu asla kaybetmemiz gerekiyor.

Daha bilinçli, daha vatan aşkıyla dolu velhasılı Asım’ın neslini tekrar yetiştirecek anaların-babaların olduğu günlere..

Rabbim tüm şehitlerimize yolladığımız dualarımızı kabul eylesin ve onları da haberdar eylesin inşallah!

“Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”
Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: “Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!

” Turgut Özal’ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:

“Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”

2 Yorum Yapılmış “Gömelim Gel Seni Tarihe Desem Sığmazsın!”

  1. aylin Says:

    Ne kadar doğru tespit,öyle bir zamandayız ki osmanlıdan geldiğimiz için utanan insan çok nerede ise,Allaha şükür yedi cihana hükmetmiş bir ecdadın torunlarıyız.
    Allah ettiğimiz duaları kabul eylesin inşallah.

  2. elif kizin anasi :D Says:

    yüreğimi titretirler her daim.. dedelerim ardına bakmadan gittiler, Rabbm topraklarını bol etsin..Memleketimin “ersizdere” diye köyü var 10 yaşından büyük tüm erkekleri gittiği ve geri gelmediği için.. okuduğum Yasinleri ulaştırsın rabbim ruhlarına.. haklarını da helal etsinler inşallah :'(

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk