Okumak Gerek..

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

kitap 001

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda daha çok ve düzenli kitap okuyordum. Süper çalışkan bir öğrenci olmadım hiç bir zaman ama süper kitap okuyanlardan oldum. Sonra sonra yani yaklaşık 5 yıldır diyebilirim bir türlü düzenimi tutturamaz oldum. Dönem dönem sıraya koyduğum kitapları bitiriyor olsam da düzeni bozmak ve gözümün içine baktığını hissettiğim sırada bekleyenleri okuyamamak beni gerçekten üzüyor.

kitaplar 005

Bunun yanı sıra bu ara üzüldüğüm başka bir şey daha var; Mustafa Kutlu’yu geç okumaya başlamak. Mustafa Kutlu son dönem edebiyatımızın en iyi hikaye yazarı. Kitapları kendi yayın evi olan Dergâh’tan çıkıyor. Bu yazarı bilmiyor değildim ama neden bilmiyorum hiç kitabını almamıştım, özellikle ikinci okuduğum kitabından sonra sorup durdum kendime niye bu kadar geciktim diye. Lakin çok şükür bu gecikme telafisi olmayan bir şey değil :) Son bir yıldır her ay düzenli kitap alıyorum (evde hiç okuyacak kitap yokmuş, babam yıllardır her hafta kitap almıyormuş gibi), üç aydır da o kitapların içine mutlaka Mustafa Kutlu serisinden bir tane ekliyorum.

 

Eğer yolda (otobüs,servis,vapur vs) geçireceğiniz belli bir zamanınız varsa ve çantanıza ince ama etkili kitaplar atmak istiyorsanız kesinlikle bu Mustafa Kutlu kitaplarından olmalı. Kitaplar ince olmasına rağmen en az üç dört kısa ama  hayatta unuttuğumuz şeyleri hatırlatan hikayelerden oluşuyor. Akıcı uslubu sizi içine çekiyor ve bir anda kendinizi hikaye sürüklenmiş olarak buluyorsunuz.

kitaplar 003

Hayat Güzeldir, Huzursuz Bacak ve Menekşeli Mektup okuduklarım. Eğer benim gibi dertlerinizin arasında ülkenin dünü,bugünü, yarını varsa üstüne bir de düşündükçe bacağınız tıklıyorsa önce Huzursuz Bacak’ı okumanızı isterim.

kitaplar 001

 

Hafız’ın Yolculuğu, bir oturuşta okunacak, sonra düşünceye sevkedecek derin kitaplardan. Sevdiklerimden oldu.. Babamın kütüphanesinde ne okusam diye bakarken bu ne böyle incecik deyip elime aldığım ve pişman olmadıklarımdan.

 

 

kitaplar 006

Son dönemde sürekli “tamam biz de yaramazlık yapıyorduk, anne babamızı üzüyorduk ama şımarık, söz dinlemez, arsızlardan değildik yahu” diye tekrarlar oldum ne yazık ki.. Egoları tavan yapmış, arsız, hatta edepsiz gençleri, çocukları görünce üzülüyorum, üzüldüğüm kadar ebeveynlerine de kızıyorum. Tüm bu olanların farkında ama ne yapacağınızı tam kestiremiyorsanız bu kitabı muhakkak okumalısınız.

Yazı daha fazla uzamasın diye şimdilik bu kadar. Okumaya ayırdığımız saatlerin fazlalaşması temennisiyle.. Hayırlı cumalar..

10 Yorum Yapılmış “Okumak Gerek..”

 1. aylin Says:

  Ah eski zamanlar ne okurdum ne okurdum bir bilsen gençlik miydi boş zamanın çokluğu muydu gelişen teknoloji ile zamanımızı başka şeylere mi harcıyoruz bilmiyorum ama bende daha az kitap okuyorum,ve bunun için ara ara kitapara da bahane buluyorum :) bence daha çok okumalıyız bende bu yazarla senin sayende tanıştım teşekkürler bu tarz yazılarda daha sık bekliyorum senden :)

 2. gülten Says:

  Cumamız mubarek dualarımız ve tövbelerimiz kabul olması dileğiyle hayırlı cumalar.Kitap okumak satır aralarında kaybolmak bana büyük keyif verir çalıştığım için fırsat buldukça okurum bulamasamda fırsat yaratırım mustafa kutluyu duymuştum nur adlı kitabını almayı düşünüyordum kitaplıkta kemal sayarı gördüm çok sevdiğim kitaplarını beğenerek okuduğum bir yazar tavsiyeleriniz için çok teşekkürler okunacaklar listeme eklicem allaha emanet olun.

 3. Esra Çavdar Demirci Says:

  En sevdiğim paylaşımlarınızdan biri oldu. Bol bol kitap tavsiye etmeniz dileğiyle Allah’a emanet olun.

 4. Sütlü nuriş Says:

  Benimde en sevdiğim paylaşımlar bunlar yüreğine sağlık papatyam keyifle okudum. :-*

 5. Şahika Says:

  Ben de bu aralar okumalara hız vermişlerdenim :) Boş geçen vakitlere (otobüs, yol vs.) çok acıyorum o yüzden çantamda kitap taşımaya başladım :)

  mustafa kutlu okumak istediğim yazarlar arasında. bu arada kitap fuarını iple çekiyorum :)

  Sevgiler..

 6. ıhlamurcum Says:

  Ben de çok okuyanlardanım, bu aralar özellikle yazar seçip onun tüm kitaplarını okuma hallerindeyim. Bol okumalı keyifli günlere.

 7. mine Says:

  Bu aralarda çok alıpta okuyamayanlardanım ne yazıkki bazen ruh halide okuma durumunu etkiliyor sanırım benim için öyle. Bazende el işleri ile kafamı dağıtmak istiyorum. Ama geçen gün kütüphanemdeki kitaplara Müge ile birlikte bakınca ne kadar çok şey birikmiş okunmamış onu fark ettik. Egosu tavan yapmış gençlere gelince kesinlikle aymı fikirdeyim . Her şey verilip terbiye verilmemiş çocuklar diyorum , ne yazıkki saygısız her şeyi tablet ve cep telefonlarından öğrendiğini zanneden bir grup var , bunu bulunduğum yerde daha da çok görüyorum…

 8. yolcu Says:

  Ben de kitap almayı seviyorum ama hepsini bir çırpıda okumak mümkün olmuyor. Okuduğum kitaplar genelde bilgi içerdiğinden hızlıca geçmek olmuyor. Ancak bir kaç sayfa okuyup düşünmek ve amel etmeye geçmek gerekiyor.

 9. sevde Says:

  ne güzel bir hatırletmada bulunmuşsunuz sizinde dediğiniz gibi okumak gerek peygamberimize gelen VE OKUMANIN NE DENLİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLATAN ilk emir de (ALAK SURESİ 1.AYET) ayet.i okuduğunuz kitaplar çok güzel.
  selametle

 10. kalpkurabiye Says:

  bu aralar okumayı tamamen boşlamış biri olarak yüzüm kızardı.
  birkaç yazı evvelki ö.t.inançer ve mustafa kutlunun kitapları bende merak uyandırdı.
  çarşıya çıkınca kitapçıya ugrayacağım kesin kes :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk