Bişnev.. Dinle..

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

dinle neyden

” “Olma”nın yolu, “bilme”den geçer, “bilme” ise “dinleme” ile başlar. Öğrenmek,bilmek yetmez, olmak lazımdır.”

Mesnevi bilgiler ışığında böyle diyor kitabın bir sayfasında Ömer Tuğrul hoca. Oysa biz her şeyi bildiğimiz için dinlemiyoruz, hâkir görüyoruz dinlemeyi, bir dostun tavsiyesini, annenin sözünü, öğretmenin dersini, hatta okunduğunu duyduğumuz Kur’an-ı Kerim’i dinlemeyi zûl görüyoruz kendimize. Oysa dinlemenin olgunlaştırdığını, geliştirdiğini, hatta sevap olduğunu biliyorduk burnumuz kalkmadan önce..

“Dinle Neyden”, okuyup da yazmayı unuttuğum kitaplar arasında, dün bir vesile ile elime alınca paylaşayım istedim. Hani bazı kitaplar vardır, bir kere okusak bile ara sıra dönüp bakmak isteriz, işte başucu kitaplarından birini kaleme almış üstad. Günümüzde Mevlana’yı sadece hoşgörüden ibaret göstermeye çalışan cahil ve kalbi temizlerin aksine dosdoğru Mesnevi’nin ışığında Mevleviliği yazmış. Pek çok cümleyi tekrar tekrar okuyup özümsemek istedim.

Yine Ömer Tuğrul İnançer’in kaleminden “Gönül Sohbetleri” kitabını da tavsiye ederim. İkisi de gönül dünyamızı genişletecek kitaplar.

Rabbim okuduklarıyla amel edenlerden eylesin inşallah..

 

mimoza sürgünü

Nazan Bekiroğlu, yine Mustafa Kutlu gibi bilip de bir türlü okuma sırası gelmeyen yazarlardan. Zaman zaman gazete yazılarını okuyor olsam da okuduğum hatta daha iki gün önce biten kitabı Mimoza Sürgünü. Kitabın içinden Şubat yazımda iki alıntı paylaşmıştım. Özellikle ilk yarısı beni çok etkiledi. Ardı ardına bahsettiği konular sanki benim için yazılmış, belki ihmalden, belki umursamazlıktan belki de kapanmasını istemediğimden geçmemiş yaralarıma sahici bir merhem oldu. Olgunluk yaşımın ilk demlerine anlam kattı.

Kitap kapağında göründüğü gibi “deneme” türünde, yani birbirinden bağımsız kısa yazılardan oluşuyor. Kâh çıktığı yolculuklardaki gözlemlerini, kâh kendi penceresinden tarihe bakmış, kâh aşka.. Bu kitabı seçmekle doğru yapmışım dedim kendime :) Kısmetse sırada hocanın romanlarından Nar Ağacı var sırada..

10498024_779448342134391_2621421347934380350_o

Bu yazıyı İstanbullu kitap severlere bir müjde ile bitireyim :) 14-22 Şubat tarihleri arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde her gün yazar söyleşili kitap fuarı var. Hani elimden gelse pek çok gün orada olmak isterim ama şuan Allah nasip ederse kesin gözüyle baktığım tabi ki 18 Şubat Kemal Sayar :) İnşallah gidebilirim… Fuarı bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Bol okumalı, okuduklarımızdan istifadeli günler dilerim..

6 Yorum Yapılmış “Bişnev.. Dinle..”

 1. Çiğdem Says:

  Kitap okumak insanı yaşamak isteyip de yaşayamadığı bambaşka dünyalara götürür ben böyle hissederim.Siz de çok güzel anlatmışsınız sevgiler

 2. aylin Says:

  ne doğru söyledin burnumuz kalkmadan önce,nasıl insanlar olduk bizler Allah sonumuzu hayır etsin inşallah
  kitap tavsiyelerini dikkate alacağım.

 3. gülten Says:

  Hayırlı sabahlar bir kaç gündür sizi takip edemedim hastalık moral bozukluğu stresli günler geçirdim çok şükür yavaş yavaş toparlanıyorum.Tavsiyeleriniz için teşekkürler herşeyi çok bildiğimizi sanıyoruz ama aslında hiç bişey bilmiyoruz ne üzücü bir durum rabbim bizlere akıl fikir versin sonumuzu hayır etsin.Geçmemiş yaralarıma merhem olur şu an beni anlatan kelimeler çok güzel yazmışsınız yüreğinize sağlık sevgiler.

 4. Papatya Prenses Says:

  Gülten hanım,inanın her sabah ilk işim yorum yazdınız mı diye kontrol etmek :) G9remeyince üzülmüş ve merak etmiştim. Rabbim maddi manevi tüm hastalıklarınıza şifa versin insallah :clover: :heart:

 5. gülten Says:

  aminnnn allah razı olsun çok teşekkür ederim.

 6. kalpkurabiye Says:

  özellikle Ömer Tugrul İnançer hocanın kitabnı merak ettim..
  okuyabilirmiyim ki, okusam anlayabilirmiyim ki diye düşündüm.
  kısmet bakalım :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk