Kuzguncuk Sokaklarında Yürüyüş..

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor Yorum Yaz

Kuzguncuk 064

Kuzguncuk İstanbul’un en eski semtlerinden biri ve tarihi yapısını büyük ölçüde korumaya devam ettiği için de fotoğraf düşkünlerinin uğrak mekanlarından. Pek çok diziye de ev sahipliği yapma özelliğine sahip bu Üsküdar’ın sevimli mahallesine uzun zamandır ben de fotoğraf çekmek için özel bir zaman ayırmak istiyordum.
Bir sabah Aylin’le Üsküdar’da buluşup, önce Fethi Paşa Korusunda kahvaltımızı yaptık. Sonra hem kahvemizi içeriz, hem de evleri fotoğraflarız diyerek Kuzguncuk’a geçtik.

Kuzguncuk 071

Kuzguncuk’a Üsküdar’dan Beykoz yönüne doğru yürüyerek gidebileceğiniz gibi aynı yöne giden otobüs,minibüs veya dolmuşlara da binip gidebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 4. otobüs durağı, yani yürüyerek rahatça gidebilirsiniz.

kuzguncuk (1)

İstanbul’un pek çok sahil semtinde olduğu gibi Üsküdar’ın da kedisi ve kedi severi bol, Kuzguncuk sokaklarında da bol bol kedi köpek görebileceğiniz gibi, böyle camdan bakan meraklı sevimlilere de rastlayacaksınız.Tabi siz de benim gibi kedi sever biri iseniz ve arkadaşınızla gidecekseniz onun da kedi sevmesine özen gösterin. Aylin kedi köpekten tırstığı için gönlümce sevemedim pisicikleri :)))

kuzguncuk (2)

Kuzguncuk 107

Kuzguncuk 085

Kuzguncuk 102

Kuzguncuk 098

Kuzguncuk 089

kuzguncuk (3)

Kuzguncuk 060

Kuzguncuk 116

Kuzguncuk 17.YY’da ilk Musevilerin yerleştiği bir semtken, daha sonra Ermeniler ve Rumların da gözdesi oluyor. Musevi mezarlığı ve kilisesi olan ve gayri müslimler tarafından mesken tutulan Kuzguncuk Osmanlı müslümanları tarafından rağbet görmemiş. Belki de bundan sebep olacak aradan yüzyıllar geçmesine rağmen ne kadar tarihi yapısını büyük ölçüde korusa da -bence- hoşgörüden uzak bir semt.

Kuzguncuk 066

Özellikle balkonlarından veya camlarından göz alıcı sardunyalar sarkan ve kapıları çok güzel olan hemen hemen bütün evlerin kapısında ya da duvarında “burada ticari amaçla fotoğraf çekmeyin, burada düğün fotoğrafı çekmeyin” vs gibi kağıtlar/tişörtler asılıydı. Ama bu yazıya artık pes dedim! Küçük puntolarla yazılan cümle de şöyle: Hâlâ çektiriyor gerizekalılar.

Bütün afişler, bir de yukarıda biri dışarıdan camın önünde, diğeri ise evin içinden camın önünde kedilerin olduğu fotoğrafı çekerken içeriden cama şiddetle vuran teyze benim fotoğraf çekmeye olan iştiyakımı tamamen köreltti. İstediğim pozları alamadım anlayacağınız.

Kuzguncuk 111

Sağdaki mavi eve instagramda sık sık rastlıyorum. Ben kapısında biri olduğu için önüne gitmediğimden güzelliğini tam yansıtamadım..

Kuzguncuk 078

Kuzguncuk 070

 

 

 

 

 

Kuzguncuk 128

Kuzguncuk 121

Kuzguncuk 119

Ne kadar arzu ettiğim pozları yakalayamamış olsam da bir dostla beraber muhabbet ederek bu güzel sokakları arşınlamak ve sonunda şirin bir mekanda kahve içmek paha biçilemezdi.

Kuzguncuk 123

Kahvesini beğendiğimiz La Mekan Kuzguncuk’un ev yapımı lezzetlerinin tadına bakmadık, bir sonraki sefer o da olabilir. Ama yolunuz düşerse siz de bir kahve molası verin derim..

Kuzguncuk 056

 

 

 

 

 

 

 

Kuzguncuk 113

 

 

Bu seferlik benim gözümden Kuzguncuk böyleydi, Aylin’in gözünden okumak isterseniz bloğuna ışınlanın..

7 Yorum Yapılmış “Kuzguncuk Sokaklarında Yürüyüş..”

 1. şahika Says:

  Ben de istiyorum :cry:

 2. aylin Says:

  güzel bir gündü,ben hep diyorum kuzguncuk güzel ama insanı çirkin aynı büyük ada gibi… ama gene de sen çok güzel kareler yakalamışsın bence :) kahve de ne güzeldi bence bir liste hazırlamalı bolca gezmeliyiz seninle :)

 3. hülya alpay ercan Says:

  Fırçamı yedim yorum yapmaya geldim :) Bende istiyorum bizde buluşalım artık ramazan da geliyor görüşemiyeceğiz. Yeni yerler keşfediyorum sayenizde çok güzel :) Sohbetiniz dostluğunuz baki olsun inşAllah. Rabbim bizlere de böyle dostluklar nasip etsin. Harikasınız sevgiler.

 4. Esra Çavdar Demirci Says:

  Çok güzel resim çekiyorsunuz, basit yerler sizin kameradan muhteşem yansıyor. Allah a emanet olun. Sevgilerimle.

 5. elif Says:

  Rüya gibi….. çook güzel bu arada kedi köpekten bende tırsarım fotograflar muhteşem anlatım süper ötesi ama orada yaşayanlar paylaşmanın güzelliğini farkındalığını anlayamamışlar ne acı bugün yoğun olduğum için bu süper ötesi yazıyı yeni gördüm inşallah bedenim değişmez…sevgiler

 6. Özlem. Says:

  Sizin beğenmediğinizi baştacı yaparız. Sayenizde oturduğumuz yerden İstanbulu geziyoruz. İyi ki varsınız.

 7. Anna Says:

  harika fotoğraflar çekmişsiniz. kendimi kuzguncuk da hissettim, teşekkür ederim.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk