Yeni bir sonbahar..

PAPATYA YAZIYOR.. Yorum Yaz

sonbahar 003

Ömrümüzden koca bir yaz daha geçip gitti ve göz açıp kapayana kadar daha bugün başladığımız sarı sonbahar da geçip gidecek.. Dilerim ki boşa geçmesin, ilkbaharda önce tomurcuklanıp sonra yeşeren, yazın sararmaya başlayan, sonbaharda ise görevini tamamlayıp olgunlaşıp giden yapraklar gibi olsun bu sonbaharımız; geçip gitsin ömrümüzden ama bizi biraz daha olgunlaştırarak, hayatı daha dolu dolu yaşamayı öğreterek gitsin..

Sonbahara en sevdiğim mevsim ama aslında her mevsimin kendi güzelliğini seviyorum. Çok seviyorum sonbaharı çünkü artık yazın o bunaltan sıcakları olmayacak, dökülen yaprakların üzerinde hışır hışır yürümek, yağan yağmuru camdan izlemek, taze incir, taze ceviz, üzümler daha bi olgun olacak.. Mandalina çıkacak sonra, balık sofraları kurulmaya başlanacak… Okullar açılacak, okula gitmesem de şenlenen kırtasiye reyonları dolaşacağım..

Sonbahar için sayfalarca yazabilirim belki de, kâh sevinçle, kâh hüzün ve gözyaşı ile.. Bugün sevinç tarafını seçiyorum ve hoş geldin Sonbahar, hoş geldin Eylül diyorum ve sevdiğim bir şiir ve şarkı ile selamlıyorum Eylül’ü ve sizleri…

 

Eylül’dü.


Dalından kopan yaprakların
Sararan yanlarına yazdım adını
Sahte bir gülüşten ibarettin oysa.
Ve hiç bilmedin ellerimin soğuğunu.
Eylül’dü.
Di’li geçmiş bir zamandı yaşadığımız
Adımlarımızın kısalığı bundandı
Bundandı gözlerimin durgunluğu.
Sarı sıcak cümlelerde sözün kadar yalan,
Ellerin kadar ıssız,
Sen kadar zamansız molalar veriyordum
Ve çocuksu bir bencillikti hüznümüz.
Eylül’dü.
İzlerini çizdiği zaman ansızın gidişin,
Şimdi yoktu bi anlamı suskunluğun.
Çırılçıplak kalakaldım sessizliğinin orta yerinde.
Sonra sesime yankı vermeyen uçurumlar kıyısında yürüdüm bir zaman
En çok sesini aradım.
Gözlerinse asılı bıraktığın yerdeydiler hâlâ.
Gözlerini sildi zaman..
Dedim ya… Eylül’dü.
Savruluşu bundandı kimsesizliğimizin.

Cemal Süreya

6 Yorum Yapılmış “Yeni bir sonbahar..”

 1. Esra Çavdar Demirci Says:

  Sabah işe geldim ve ilk sizin sayfayı açtım ve kahveli harika bir resim gördüm :)İçim açıldı desem yeridir:)kırtasiye reyonlarını gezmeyi, bir şeyler almayı severim. Çocuklarımın okul alışverişlerini sanki kendime alıyormuşum gibi keyifle yaparım. Hep olun Papatya hanım, Allah sağlık huzur versin size, sevgiler :)

 2. gülten Says:

  Hayırlı günler papatyam ne güzel bir resim tablo gibi çerçeve yapılası kareler paylaşıyosun ellerine emeğine sağlık olsun.Güzel dileklerine katılıyorum yürekten amin diyorum.Rabbimin bize yaşattığı bütün mevsimleri seviyorum ama kış ve sonbaharı bir başka seviyorum :) zaman çabuk geçiyor hepimizin dönemi gelip geçicek yeri gelicek bu hayatta bizde son çınarlar olucaz rabbim cümlemize sağlık,huzur versin rabbimin bizlere yaşattığı her güne şükreden layık kullardan olmayı nasip etsin.

 3. elif Says:

  Kaleminiz konuşmuş gene harikasınız fotoğraf,sunum zaten hep muhteşem ötesiumarım hayatımızı her yönden layıkıyla yaşayarak nice mevsimler görürüz gönlünüze sağlık

 4. hülya alpay ercan Says:

  En sevdiğim parçalar arasında bu şarkı :) Fotoğraf harika yazın harika sen harikasın eylül harika…

 5. Mutfak Kimyası Says:

  Sonbahar…Kırtasiye reyonları…Bu ikisi benim için de sevilen kareler hayatın içinden. Resimdeki kütük, kuru yaprak, kozalak ve kahve detaylarının çok hoşuma gittiğini söylememe gerek yok sanırım :-)

 6. kalpkurabiye Says:

  Ömrümüzün her demini sindire sindire yaşayalım inşallah..
  Sen Eylül’ ü niye seviyorsun ben bilirim

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk