Arap Kurabiye

KURABİYELER 8 Yorum Yapılmış »

arap kurabiye 003

Sonbaharın son gününden hepinize merhabalar :) Kış geldiğine göre artık erken yenen akşam yemeği sonrası gelsin sıcak çikolatalar, çaylar, gitsin kekler kurabiyeler değil mi? İşte uzun kış akşamları için mis gibi portakal kokulu bir kurabiye tarifim var.

Geçtiğimiz günlerde Yasemin’in kurabiye fotoğrafını görünce çok canım çekti. Ertesi gün cicişlerle çay saatimiz için yaptım. Kardeşim damla çikolata da eklersen çok güzel olur dedi, aklınızda olsun..

Burada da yine haşlanmış yumurta ile yapılan ağızda dağılan enfes pastane kurabiyeleri var, göz atmak isterseniz.. :)

devamını oku »

Aziz Mahmud Hüdai Hz.leri Türbesi ve Camii

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 5 Yorum Yapılmış »

Aziz Mahmud Hüdai Hz.leri (8)  Selamun aleyküm! Bu güzel cuma gününde hepinizi Rabbimin selamı ile selamlıyorum sizleri.. Rabbimin selamı, rahmeti, bereketi, ilgi ve sevgisi hepimizin üzerine olsun inşallah. Rahmet kapılarının açık olduğu mübarek günde bizleri ve ana-babalarımızı affetsin. Hastalara şifa, dertlileri deva, borçlulara deva, evlilere hayırlı evlat, bekarlara hayırlı eşler nasip etsin inşallah. devamını oku »

Zeytinyağlı Pırasa

ZEYTİNYAĞLI 4 Yorum Yapılmış »

pırasa 010

En sevdiğim zeytinyağlı yemeğin sorsalar hiç düşünmeden pırasa derim, şöyle üzerine boool limon sıkıp da yemeye doyamam.. Evet büyük bir çoğunluk gibi ben de yaprak sarmasını çok seviyorum ama o benim için çerez gibi olduğundan dolayı ilk aklıma gelen her daim pırasadır; tabi ki yazın fasulyeye terfi eder bu kategori.. :)

Şimdi pırasanın tam mevsimi, her hafta pazar arabasında yerini alıyor muhakkak. Çoğunlukla zeytinyağlısını pişirsek de yumurtalı kavurmasına da bayılıyorum. Bloğu ilk açtığım yıllarda bir tarif vermiştim ama geçtiğimiz senelerde beğenmeyip sildiğim yazılar arasına girmişti. Hem mevsimi diye, hem de ardımızdan gelen mutfak meraklısı nesil de öğrensin diye tarife geçelim.. :)

devamını oku »

Kanlıca Mantarı Kavurması ve Kahvaltı Sofrası

Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK 6 Yorum Yapılmış »

yeşil kahvaltı 009

Mantar sever misiniz? Ben çok severim, sotesinden tutun da salatası,poğaçası vs içine girdiği her şeyi hem de.. Kanlıca mantarı Deniz’im sayesinde imrendiğim fakat pazarda gördüğümde korkuma yenik düştüğüm  mantar türüydü. Hepiniz pazar tezgahında küflenmiş gibi yeşilli ve büyük mantarları görmüşsünüzdür. İşte o yeşillik bana da anneme de küfmüş gibi geldiğinden hep bir yanımız çekinceli idi. Deniz, onlar küf değil, çam ağaçlarının gölgesinde yetiştiği içi o rengi alıyor deyince, bir kaç hafta annemi ikna etmeye çalışmalarım sonunda artık evimize girer oldu.

devamını oku »

Küçük Çamlıca’da Sonbahar

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 6 Yorum Yapılmış »

Küçük Çamlıca'da Sonbahar 041

Bu hafta yurdumuz geneli itibariyle pastırma sıcakları hakimdi. Haliyle canım İstanbul’da bu güzel havalardan nasibini aldı. Havaların güzel gitmesi sebebiyle çayır çimende mevsimi olmadığı halde körpe otlar da bitti. Yani yemeği, pidesi, salatası vs yapılan kazayak, labada, ebegümeç gibi..

devamını oku »

Aşhane Çorba / Bir İyilik Hareketi

Güncel 5 Yorum Yapılmış »

Hayırlı cumalar!

Bugün size çok güzel bir iyilik hareketinden bahsedeceğim. Belki tv ve gazetelerden izleyip/okuyanınız olmuştur.

Aşhane Mahmut Hoca’nın İstanbul gecelerinde evsizler için çorba dağıtmak için yola çıktığı bir minibüs.

Fakir ailelere çoğumuz yardım elini uzatıyoruzdur ama evsizler bir tek kışın gündeme gelir nedense. İşte güzel yürekli insanlar onları da düşünmüş ve her gece farklı semtlerde bardak bardak çorba ve ekmek dağıtıyorlar. İstedikleri şey ise özellikle hafta içi geceleri gönüllü yardımcılar.

Ayrıca “Aşhane projesi sadece evsizlere gece çorba dağıtım projesi değil, bireyi, aileyi, mahalleyi, toplumu ihya projesidir.” diyen Mahmut Hoca, evsiz veya evi olup sıkıntı içinde yaşayan insanlara yapılmak istenen yardımlara da aracı oluyor. Tek şartları var, “para kabul etmiyorlar”. Bunun yerine zaman zaman sayfalarında liste yaptıkları malzemelerden alıp ilgili yere göndermeniz.

İstanbul’da başlayan bu güzel hareket Ankara’da devam etmekle birlikte, ufukta Konya,Bursa, Adana Aşhaneler var. Dilerim yakında tüm Türkiye bu güzel iyilik hareketinin içinde olur.

Yapabileceğim hiç bir şey yok deme, sen de bir kase çorbanın ucundan tutabilir, mahallendeki ihtiyaç sahibi ile ilgilenebilir veya gerekli yerlere haber verebilirsin.

Bütün duyuru ve anlık bilgilerin hepsini Aşhane Çorba’nın facebook hesabından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Japon Elması Reçeli

Reçeller 5 Yorum Yapılmış »

japon elması reçeli 002

Hiç minicik kıpkırmızı elma gördünüz mü? Bu güzelliklerin ismi Japon Elması, biz amcamın bahçesine ağacını dikmesiyle tanıştık. Tadı ekşi ama görüntüsü çok tatlı. Ayrıca reçeli şahane oluyor. Siz de bir yerlerde denk gelirseniz muhakkak edinin ve reçelini yapın. (Çiğ halinin şekere de iyi geldiğini söyleniyor.)

Reçel yaparken elmaların bütün olarak saplarıyla birlikte kullanıyoruz. Bu hali sofrada ilk kez japon elması reçeli görenlerin de çok ilgisini çekiyor. Yemesi de pek keyifli oluyor.

devamını oku »

Etli Kuru Fasulye

BAKLİYAT YEMEKLERİ 5 Yorum Yapılmış »

kuru pilav (1)

Yeni bir haftadan hepinize merhaba :) Umarım planladığımız ve yapmak istediğimiz işlerimizi tamamladığımız güzel ve enerjik bir hafta olur.

Beni bilen bilir, ben fasulye mi nohut mu sorusuna aşkla nohut cevap verenlerdenim. Ama güzel pişmiş fasulye, pilav ve turşu üçlüsüne de hayır demem; her ne kadar “neden nohut değil de fasulye canısı?” diye sorsam bile.. :)

Geçen akşam kuru/ pilav sezonunu başlatınca, ilk kurduğumuz turşunun kapağını da zevkle açmıştım. Tabi akşam loş ışık demedim fotoğrafını da çektim. Bugün ne yayınlasam diye düşünürken de aklıma geldi,bir de sizlerle paylaşayım istedim. Bizim ev usulu kuru fasulye işte böyle pişer diyerek tarife geçiyorum..

devamını oku »

Safer Ayı Uğursuz Değildir.

Din Nasihattir & Cuma Yazıları 4 Yorum Yapılmış »

mum 004

Bugün Safer ayına girmiş bulunuyoruz. Rabbim, hayırlar yazsın başımıza, hayırlı insanlar çıkarsın karşımıza inşallah.

Özellikle sosyal medyanın revaçta olduğu son yıllarda değil araştırmak, okumadan paylaşmak çok yaygın oldu. Zaten dinimiz kulaktan dolma bilgilerden, kendini âlim zanneden yaşlı teyze/amcalardan vs çok çekiyordu, şimdi de olur olmaz her şeyi paylaşmaktan çekiyor. Daha Safer ayı girmeden, bu ayın ne kadar uğursuz olduğunu bu yüzden çok sadaka vermemiz gerektiğini vs şeyleri listeleyen paylaşımlar başlamıştı. Önce Safer ayının uğursuz olmadığını ve bu yanlışlığın nereden çıktığını Faruk Beşer hocamızın kaleminden okuyalım:

devamını oku »

Küçük Prens Capitol’de

Kitap ve Sinema 2 Yorum Yapılmış »

küçük prens (1)

 

Küçük Prens’i okumayan pek az insan vardır sanıyorum değil mi? Ekim ayından beri sineması vizyonda. Benim de gitmek istediğim filmlerden biriydi, zira Küçük Prens okumanın yaşı yoktu bana göre ve izlemenin de olmamalıydı. :) Zaten animasyon filmleri de pek severim.

Geçtiğimiz hafta Aylin’le Bağlarbaşı’na kahve içmeye gitmiştik. Onu eve yolculuktan sonra Capitol’e gidip, biraz tabak çanak bakınayım dedim. İçeri girince de aklıma sinemaya gitmek geldi ve en son seansta pek fazla çocuk olmayacağını düşünerek Küçük Prens’e biletimi aldım. Etrafı gezerken bir baktım Capitol’ün tam ortasında kocaman bir Asteroit B612 gezeni ve Küçük Prens sahnesi kurulu. Küçük Prens kostümü giyen çocuklar boyama yapıyorlardı, bazıları ise fotoğraf çektiriyorlardı. Ben gezmedim ama ayrıca bir sergi alanı da varmış. 20 Kasım’a kadar çocuklarınıza bu güzel etkinliğe götürebilir ve filmi izleyebilirsiniz.

devamını oku »

Karışık Meyve Reçeli / Elma Armut Üzüm

Reçeller 4 Yorum Yapılmış »

karışık meyve reçeli 006

 

Hepinizin evinde olan şeylerden biridir, dolabı açtığımızda veya meyve sepetine baktığımızda birer ikişer elma, armut vs., küçük salkım üzüm kaldığını görmek. Böyle günlerden birinde annem, karışık meyve reçeli yapalım dedi. Aslında tam anlamıyla reçel de sayılmaz, meyve konservesi gibi de diyebiliriz. Yani reçelden biraz daha sulu, isterseniz tatlı niyetine de yiyebileceğiniz gibi kahvaltı sofralarına eşlik eden bir lezzet.

Renklerinin bozulmaması için reçel kadar kaynatmadık ve sıcağıyla kavanozlara doldurup ters çevirdik. Bu yüzden konserve gibi. İsterseniz biraz daha kaynatıp daha koyu bir kıvam elde edebilirsiniz. Her halükarda birbiriyle uyum içinde olan meyvelerin birleşmesi çok güzel oldu.

Nasip olursa önümüzdeki yaz şeftalili bir karışımda denemek istiyoruz.. :)

devamını oku »

Tavuklu Keşkek

ANA YEMEKLER, Yöresel Lezzetler 4 Yorum Yapılmış »

keşkek 007

 

 

İnsan alışık olmadığı, evinde pişmediği şeylere karşı ön yargılıdır genelde. İstanbullu bir haminne, anane ve annenin mutfaklarında ömrüm geçtiğinden dolayı Anadolu’nun yöresel lezzetleri özellikle çocukluğumda hep burun kıvırdığım yemekler olmuştur ki bu aslında ailecek yaptığımız bir şeydi. Haminnemin “dışarlıklılar” dediği insanların yemekleri yani :) Dışarlıklılar İstanbul’a sonradan göç etmiş insanlara verilen isimmiş bir zamanlar. Şimdi İstanbulluyum deyince insanın yüzüne alay eder bir gülümseme ile bakanlara “seni dışarlıklı senii” diyesim gelmiyor değil hani. Neyse efendim büyüyüp de çevremiz genişleyip, girip çıktığımız ortamlar  farklılıklar göstermeye başlayınca tadına bakıp da beğendiklerimiz çoğaldı, damak tadımız genişledi. Keşkek görüntüsü itibari ile hala beni cezbetmese de hatır için tadına baktıklarımdan oldu mesela.

devamını oku »

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk