Küçük Prens Capitol’de

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

küçük prens (1)

 

Küçük Prens’i okumayan pek az insan vardır sanıyorum değil mi? Ekim ayından beri sineması vizyonda. Benim de gitmek istediğim filmlerden biriydi, zira Küçük Prens okumanın yaşı yoktu bana göre ve izlemenin de olmamalıydı. :) Zaten animasyon filmleri de pek severim.

Geçtiğimiz hafta Aylin’le Bağlarbaşı’na kahve içmeye gitmiştik. Onu eve yolculuktan sonra Capitol’e gidip, biraz tabak çanak bakınayım dedim. İçeri girince de aklıma sinemaya gitmek geldi ve en son seansta pek fazla çocuk olmayacağını düşünerek Küçük Prens’e biletimi aldım. Etrafı gezerken bir baktım Capitol’ün tam ortasında kocaman bir Asteroit B612 gezeni ve Küçük Prens sahnesi kurulu. Küçük Prens kostümü giyen çocuklar boyama yapıyorlardı, bazıları ise fotoğraf çektiriyorlardı. Ben gezmedim ama ayrıca bir sergi alanı da varmış. 20 Kasım’a kadar çocuklarınıza bu güzel etkinliğe götürebilir ve filmi izleyebilirsiniz.

“Küçük Prens’in Asya, Avrupa, Amerika gibi kıtalardan gelen çevirilerinin incelenebileceği sergi, 20 Kasım tarihine kadar Capitol Muse Project’te, tüm Küçük Prens hayranlarını bekliyor. Sergiye gelenleri ise şaşırtıcı bir deneyim bekliyor. Küçük Prens gezegeni olarak dekore edilen sanat galerisinde ziyaretçilere; Küçük Prens’in gülünü, koyununu ve 481 adet Küçük Prens koleksiyon kitabını yıldızların altından yürüyerek görme şansı sunuluyor. Serginin dikkat çeken eserleri arasında; aynanın üzerinden okunabilen, büyüteçle okunabilen ve görme engelliler için üretilen özel Küçük Prens eserleri yer alıyor. Bunun yanında kitaplara dokunarak incelenebilecek hatta okuma fırsatı sunulacak. Sergideki tüm baskılar, Küçük Prens’in dünyasını yakından tanımak için büyük önem taşıyor. 1940 yılında eşiyle birlikte New York’a taşınan ve Küçük Prens’i burada yazan Antoine de Saint-Exupery’nin defteri, kitabın hangi aşamalardan geçtiğini gösterecek şekilde sergileniyor. 

Küçük Prens’in Felsefesini Yaşatan Etkinlik Alanı Capitol Alışveriş Merkezi, Küçük Prens’in gezegenler arasında yaptığı yolculuğu, interaktif Küçük Prens etkinlik alanı ile tüm hayranlarına yaşatıyor. 20 Eylül – 20 Kasım tarihleri arasında kalacak olan Küçük Prens etkinliğinde; fil yutan yılanı, konuşan gülü, Baobab ağaçlarını, müzik çalan kuyuyu ve Küçük Prens’in yolculuk yaptığı tüm gezegenleri 12:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün olacak. Çocuklar, Küçük Prens pelerinleriyle 20 kişilik gruplar halinde bu özel dünyaya giriş yapıp hayal gücü workshop’una katılabilecekler. Küçük Prens’in serüveninin yaşatıldığı bu etkinlik, çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de çok özel. Küçük Prens serüveninde; günün 1 seansı yetişkinlere ayrılıyor.” 

♦ ♦ ♦

 

küçük prens 012

Film animasyon olunca sadece küçük çocuklar için gibi bir algı oluşuyor ama kesinlikle en az 10 yaş altı çocukların izlese de anlayacağı türden değil. Çizgi film olduğu için biraz sıkılarak da olsa izliyorlar ama verilen mesajı anlamadıklarına çok eminim. ;) Zaten kitap da bence çocuk kitabı değil. Ne kadar akıcı ve anlaşılır bil dille yazılmış olsa da 6 yaşındaki bir çocuk büyüklerin dünyasını bilmediği için verilen mesajı alamaz, film de öyle işte. Filmi on yaş üzeri çocuklara ve hayat telaşesinden yorgun büyüklere ve içindeki çocuğu kaybetmeyen yetişkinlere tavsiye ederim. küçük prens 012
Ben kitabı yanlış hatırlamıyorsam orta okul sıralarında okumuştum ve neredeyse büyük bir kısmını unuttuğumu fark ettim filmi izlerken. Bu yüzden filmden çıkınca kitabını da aldım. Bazı cümlelerde durup düşünerek, hatta ikinci kez üzerinden geçerek büyük bir keyifle okudum,sizlere de tavsiye ederim.

“Senin gezegenindeki insanlar, dedi Küçük Prens, bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar.. Fakat yine de aradıklarını bulamıyorlar.

– Bulamıyorlar, diye cevap verdim.

– Ama aslında aradıkları, tek bir gülde ya da tek bir damla suda..

– Elbette, diye cevap verdim. Küçük Prens ekledi:

– Gözler kördür göremez. Ararsan yüreğinle ara.”

 

2 Yorum Yapılmış “Küçük Prens Capitol’de”

  1. aylin Says:

    Güzel bir günü güzel şekilde noktaladın :) bende gitmek istiyorum inşallah kalkmadan gidebilirim, dediğin gibi insan unutuyor en kısa zamanda kitabı da almalı tekrar okumalıyım.

  2. kalpkurabiye Says:

    ortaokula gittiğim sıralardaydı sanırım okuduğum ama benimde aklımda pek birşey kalmamış :)
    bahsettiğin algı bende de oluşmuştu ama bize uygun olmadığını öğrenince vazgeçmiştim zaten fazla kalmdı burada kalktı hemen :/
    Elif büyüdüğünde hm kitabını okur hemde arşivlerden izler inşallah :) :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk