Safer Ayı Uğursuz Değildir.

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz

mum 004

Bugün Safer ayına girmiş bulunuyoruz. Rabbim, hayırlar yazsın başımıza, hayırlı insanlar çıkarsın karşımıza inşallah.

Özellikle sosyal medyanın revaçta olduğu son yıllarda değil araştırmak, okumadan paylaşmak çok yaygın oldu. Zaten dinimiz kulaktan dolma bilgilerden, kendini âlim zanneden yaşlı teyze/amcalardan vs çok çekiyordu, şimdi de olur olmaz her şeyi paylaşmaktan çekiyor. Daha Safer ayı girmeden, bu ayın ne kadar uğursuz olduğunu bu yüzden çok sadaka vermemiz gerektiğini vs şeyleri listeleyen paylaşımlar başlamıştı. Önce Safer ayının uğursuz olmadığını ve bu yanlışlığın nereden çıktığını Faruk Beşer hocamızın kaleminden okuyalım:

“Safer Ayı için böyle bir giriş yaptım ve kelimenin kaynaklarda 196 kez geçtiğini gördüm ve her birini tek tek okudum. Tamamı iki sözün tekrarından ibaretti. Bu iki sözün birisi Hz. Peygamber’in şerefli sözü, yani hadisi şerif, diğeri ise onun adına uydurulmuş, hadis diliyle mevzu bir sözdür. Geriye kalanlar bunların farklı kanallarla rivayetlerinden ibaretti. Daha sonra uydurulan hikâyelerin ise haddi hesabı yok.


Şerefli söz şu: “İslam’da hastalığı bulaştıran manevi bir gücün olduğunu sanma, uğursuzluk, baykuşun ötmesinden mana çıkarma ve Safer Ayı’nı uğursuz bilme diye bir şey yoktur”. Bu sözü nakleden raviler, Efendimiz’in bunu böyle cahiliye inançlarını reddetmek için söylediğini anlatırlar. Hadis pek çok kaynakta vardır ve sahihtir. İbn Recep çok değerli eseri ‘Letâif…’ de bunu uzunca anlatır.


Onun adına uydurulan söz ise şudur: “Kim bana Safer Ayı’nın çıktığını müjdelerse ben de ona cenneti müjdelerim”. Bu söz sadece uydurma hadisleri toplayan kaynaklarda vardır ve uydurmadır, aslı yoktur kaydıyla zikredilir. Safer Ayı’nın uğursuzluğu da bu uydurma sözden çıkarılmıştır.


İslam’ı asılsız hikâyelerle anlatanlara Hadis Âlimleri ‘kussâs/kıssacılar’ derler. Konunun uzmanı İbnül Cevzî (v. 597 H) der ki: “Hadis uydurmada en büyük bela kıssacılardan gelmektedir”. Evet, o bizzat ‘bela’ kelimesini kullanır.


Burada sık sık söylediğim bir esprimi daha tekrarlayacağım: Siz bana istediğiniz gibi bir İslam ısmarlayın ve kitaplarda da yeri olsun deyin ben size bunu yapabilirim. Tabii ki bu İslam olmaz. İşte Safer Ayı’nın bela ve musibet ayı olması da böyle bir konu.


Safer elbette bela ve musibet ayı değil, ama asıl bela ve musibet İslam adına uydurulmuş sözleri ve hikâyeleri İslam diye nakletmektir. Böyle olunca işin esasını anlamayanlar ya da anlamak istemeyenler de bütün hadislerin uydurulmuş olduğunu söyleyip, Hz. Peygamber’in örnekliği olmadan Kur’an-ı Kerim’i anlayabileceklerini sanırlar ve ikinci bir bela ve musibetle karşılaşmış oluruz.
Onun için denir ki, ifrat da hatadır tefrit de. Ama ifrat çok daha büyük bir hatadır, çünkü tefrite sebep olan da odur demişler.


İfrat; sınırı aşma, aşırı gitme, olanı büyütme, tefrit ise; sınırı daraltma, eksik yapma, azaltma demektir. Yani hadis inkârcılarını, biraz da hadis uydurucular çıkarmıştır.”

4 Yorum Yapılmış “Safer Ayı Uğursuz Değildir.”

 1. kalpkurabiye Says:

  Allah razı olsun ki birçok insan okuyup dosdoğru olanı öğrenecek kuzum.
  Allah’ ım gönlüne göre versin inşallah..
  Kalemine, dağarcığına sağlık..

 2. elif Says:

  Allah razı olsun sizden Rabbim ne muradınız varsa versin biz insanoğlunun hurafelere inanma gibi ne kötü alışkanlıkları var değilmi öğrenmemiz gereken,yapmak zorunda olduğumuz onca şey varken biz hep boş işlere takılıp kalıyoruz Rabbim bizlere davranışlarıyla örnek olacak islamı gerçek anlamıyla yaşayan kullar olmayı nasip etsin insallah dualarınızda bizleride unutmayın olurmu….Yüce Rabbime emanet olun

 3. gulten Says:

  selamun aleyküm papatyam paylaşımın için çok teşekkür ederim allah razı olsun senden sayende bilmedigim ne çok şey öğrendim dini konularda mağlesef çok zayıfız yanlış bilgilere takılıp kalıyoruz oysa doğruları öğrenmek hiçte zor değil.Rabbimin hayırlara vesile etsin bizlere akıl fikir versin iyi insanlarla karşılaştırsın kötü insanlarla baş edicek ne gücüm nede sabrım yok.Dualarımdasınız rabbime emanet olun.

 4. mutfagabuyrun Says:

  güzel bir paylaşım olmuş canım.yüreğine sağlık.sevgiler.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk