Bir Cuma Günü Üsküdar’da..

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor Yorum Yaz

üsküdar turu 025

Geçtiğimiz cumaların birinde Aziz Mahmut Hüdayi Hz.lerini yazdığım vakit sizlere Aylin’le gittiğimden ve daha sonra o günü kısaca yazacağımdan söz etmiştim. Bu cuma da o güzel günü yazayım o halde.. Gerçi ben daha çok fotoğraf çektiğimi zannediyor olsam da hiç de öyle olmadığını fark ettim düzenleme yaparken ama inşallah daha sonra yapacağımız gezilerde fazla fotoğraf çeker ve paylaşırım. :)

payedar kahve (11)

İlk durağımız Payedar Kahve oldu; cuma vaktine kısıtlı bir zaman kaldığı için kahvelerimizi normalden biraz daha kısa sürede yudumlayıp anın tadını çıkarttık. Zira hem biz cumaya gidecektik hem de mekan cuma saati kapanıyor.

üsküdar turu/ valide cedid cami

Cuma için Valide Cedid Camii’ne geçtik, daha ezana vakit olduğundan dolayı hem vaazdan nasiplendik, hem duamızı ettik.

üsküdar turu 028

Namazdan sonra benim aklıma takılan bir mekana gittik, bir çay içip merakımızı gidermek için. Hemen caminin arka kapısından çıkıp yukarı doğru bir kaç yüz metre ilerleynce görebileceğiniz Gülbeşeker Çay Kahve. Ummuduğum gibi çıkmadı, sahibesi pek ilgili değildi, evet fiyatlar uygundu ama öyle iki ferforje mumluk, üç allı güllü berjer koltuk koyulunca kendiliğinden güzelleşmez mekanlar. Eksik bir şeyler vardı, parıltı ve huzur gibi. Hani kötü değil ama iyi de değil..

üsküdar turu 066

Aziz Mahmud Hüdai Hz.leri (18)

Çaylarımızı yudumladıktan sonra Aziz Mahmud Hüdayi Hz.lerine yürüdük. Önce türbeyi ziyaret ettik, sonra mescit namazı kıldık. Oradan salına salına tekrar aşağı indik.

üsküdar turu 062

üsküdar turu 098

Takip edenler varsa Aylin’in Kuran Kursu’na gittiğini biliyordur. Bu gezimizin zamanı Kuran-ı Kerim okumaya geçmişti ve küçük bir kutlama yapmak için Bağ Pastanesi’nde pasta yeyip, sohbet ettik afiyet ve keyifle.

mihrimah sultan camii

Camii semtinde olup vakit namazları başka yerlerde eda etmek ayıp bence. Evlerimizin yolunu tutmadan önce ikindileri Mihrimah Sultan’da kıldık.

üsküdar turu/karadavud paşa camii

Üsküdar’ı işte bu yüzden seviyorum, şehrin tüm keşmekeşine rağmen huzur ve maneviyat dolu. Kafanızı hangi yana çevirseniz bir güzel cami, ezanlar ahenkle yükseliyor minarelerden.. Martı ve vapur sesleri ezana karışıyor.. Hamd olsun Rabbime, bir güzel dostla en sevdiğim semti arşınladık, gerçi vakit kısıtlı olunca çok az adımladık ama elbet gerisi de gelir..

Rabbim bizleri ve dostlarımızı istikamet üzere eylesin daima. Birbirini Allah için seven dostlardan olup, cennette kavuşalım inşallah. Hayırlı bereketli cumalar..

3 Yorum Yapılmış “Bir Cuma Günü Üsküdar’da..”

 1. Aylin Says:

  Ne güzel bir gündü, ben de üsküdarı çok seviyorum ayrı huzur veriyor bana seninle gezmek ayrı keyif :)

 2. elif Says:

  Bu güzel yazılarınızla beni o kadar duygulandırıyorsunuz ki anlatamam hep diyorum ya içimi çeke çeke okuyor oradaymış gibi mutlu oluyorum Rabbim ettiğiniz tüm duaları hayırlısıyla kabul etsin yürekten kocaman aminnnn diyorum.Hayırlı cumalar

 3. kalpkurabiye Says:

  içim pır pır etti ne güzel bir Üsküdar turuydu.
  Aylin’ in Kuran’ a geçişini tebrik ediyorum, Rabbim daim etsin inşallah..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk