Ayva Reçeli

Reçeller 21 Yorum Yapılmış »

ayva reçeli (3)


Yıllar yıllar önce hem bloga eklediğim hem de yaptığım ilk reçel ayva reçeliydi. Bu mevsimde evden eksik olmasını hiç istemediğim reçel yine ayva olunca tekrar fotoğraflayıp hazır mevsimi geçmemişken bir güncelleme yapayım istedim.

Hem Şubat ayını tatlı kapayalım, hem haftaya tatlı başlayalım bu vesile ile. Ayva reçeli gibi güzel bir hafta dilerim.. :)

devamını oku »

Allah’ı Zikretmek

Din Nasihattir & Cuma Yazıları 2 Yorum Yapılmış »

Süleymaniye

Kur’ân-ı Kerîm’in bildirdiğine göre;Allah’ı zikretmek en büyük ibadettir. Ebedî kurtuluşa ermenin yolu Allah’ı çok zikretmektir.Kalpler, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur. Onun için mü’minler Allah’ı çok zikretmelidir; sabah akşam, yüceliğine yakışmayan sıfatların Allah’ta bulunmayacağını söyleyip “sübhânallah” diye Onu tesbih etmelidir.
Allah Teâlâ, kendisini çok anan erkek ve kadınlara bir bağışlanma ve pek büyük bir ödül hazırlamıştır.

Allah Teâlâ, kulunun boyun büküp yalvara yakara, derin bir ürpertiyle ve sesini yükseltmeden sabah akşam kendini anmasını ve gafillerden olmamasını ister. Her zaman ve her durumda, ayakta, otururken, yan yatarken bile kulunun kendisini anmasını diler.

Şimdi bu konuda bir de Peygamber Efendimiz’e kulak verelim:


devamını oku »

Yumurta Kapama ve Mini Kahvaltı

Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK 6 Yorum Yapılmış »

pp khvlt 010

Bu aralar yeni tarif denemek pek içimden gelmiyor, haliyle burası da biraz nadasa yatmış oluyor. Elimde hali hazırda bolca kahvaltı sofrası var ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Birbirinden pek farkları olmasa da buralar boş kalacağına ara ara ekleyeyim öyleyse ne dersiniz? :)

devamını oku »

Kajulu Bademli Yeşil Salata

SALATALAR 13 Yorum Yapılmış »

kajulu narlı salata (6)

 

 

Kavrulmuş badem ve kaju bir salataya bu kadar mı yakışır sorusunun cevabını merak ederseniz eğer, bu salatayı tez zamanda yapmalısınız derim..

Hem sağlıklı, hem besleyici bu enfes salatayı çay saatleri için yapıyorum ama ara öğünlerinizde, ana yemeklerinizle beraberde yapabilirsiniz pekala..

Çay sofrasında bu salatanın yanına başka neler yaptığıma buradan göz atabilirsiniz..

devamını oku »

Doğum Günü Kahvaltı Sofrası

Kahvaltı ve Sahur Sofraları 6 Yorum Yapılmış »

14şubat kahvaltısı 003

Haftanın ortasından hepinize merhaba.. :) Uzun zamandır takip edenlerin bildiği üzeri 14 Şubat’ın benim için ifade ettiği şey doğum günlerimizin olması; çoğul konuşuyorum çünkü biz 7 yıl arayla Afra ablamla aynı gün doğmuşuz. Bu sebeple genelde beraber kutlarız doğum günümüzü. Şubat ayına girmemizle birlikte eş dost sağ olsun kutlamalara başlar ama bazen esas doğduğum günü yalnız ve sessiz geçiririm. Bu sene böyle olmasına fırsat vermeden üstelik pazara denk gelmesini de fırsat bilerek küçük bir kahvaltı organize ettim. Afra ve Rümeysa ablamları davet ettim. Ananem zaten bizde, teyzem de ablamlardaydı. ;)

devamını oku »

Sakız Macunlu Kurabiye

KURABİYELER 4 Yorum Yapılmış »

sakız macunlu kurabiye (4)

Yeni haftadan yeni yaşımla yeni bir tarif vererek başlamak istiyorum haftaya. :)Bir cümle içinde bu kadar çok yeni kelimesi kullanmak da biraz komik oldu ama belki bu sayede haftamız yenilikler ve güzelliklerle dolu geçer.

Ben bir kaç yıl öncesine kadar damla sakızı aromalı lezzetlerden hazzetmezdim. Sonra bir gün ne olduysa oldu müptelası oluverdim. O vakitlerde şuan hatırlayamadığım bir programı izlerken “sakız macunu”nu duydum ve sosyal medyadan “keşke İzmir’den bir takipçim olsa da bana sakız macunu yollasa” diye bir ileti paylaşmıştım. Sağ olsun Mine abla yollayıvermişti. O zamandan beri de daha bir sever oldum. Geçen aylarda kardeşim iş için İzmir’e gidince tabi ki hemen sakız macunu istedim.

Geçen hafta ki günümüzün birinde herkes sakız aroması sever olunca da yeni bir tarif denemek istedim. Mine ablanın buradaki tarifini kendime göre uyarlayarak yaptım. Hem gündeki misafirlerimiz hem de ertesi gün Aylin’deki kahvaltıya götürdüğüm kurabiyelerden yiyen arkadaşlar çok beğendi…

devamını oku »

Narlı Portakallı Tabbule ve Gün Sofrası

Çay ve Yemek Sofraları, SALATALAR 5 Yorum Yapılmış »

gün sofrası şubat2 014

Dün analı kızlı günümüz bizdeydi. Sosyal medyadan sofraya oturmadan önce sofra fotoğrafı paylaşınca menüyü soranlar olmuştu. Ben de orada yazmak yerine sıcağı sıcağına bloga yazayım istedim. Bu sefer menüyü paylaşırken bir de tam mevsimi olan güzel de bir salata tarifi vereyim de sizler de yaparsınız belki dedim, fena mı oldu. :))

devamını oku »

Otlu Börek

BÖREKLER 4 Yorum Yapılmış »

otlu börek 003

Bizim kazayak otu sevgimizi bilmeyen kalmamıştır sanırım. :) Mevsimi geldiğinde Çamlıca’ya çıkar ellerimizle toplarız. En çok otlu pide yaparız ve kalabalıkla birlikte afiyetle yeriz. Eğer çok topladıysak ayıkladıktan sonra daha sonra yapmak üzere difrize kaldırırız. Bu sene sonbaharda havalar epeyce güzel ve güneşli olduğu için normalde ilkbaharda yeşeren otların hepsi boy gösterdi kırlarda ve haliyle pazar tezgahlarında. Biz de sadece pide ile yetinmedik, enfes gül börekleri yaptık.

Bu börek için sadece kazayağı kullanabileceğiniz gibi, kazayağı ve ebegümeciyi karışık da kullanabilirsiniz.


devamını oku »

Ev Yapımı Otlu Yeşil Mayonez / Otlu Dipsos

Soslar 4 Yorum Yapılmış »

yudum kızartma ustası 023

Bugün çok pratik bir sos tarifim var. İsterseniz et yemeklerinizin veya salatalarınızın üzerine gezdirerek servis yapın, isterseniz cips veya patates kızartmalarının yanına dip sos olarak sunun. Her şekilde pek lezzetli olan bu tarifi ilk kez Yudum kızartma ustası etkinliğinde Aylin’le beraber yapıp çok beğenmiştik.

 

devamını oku »

Neyi Hiç Unutmayacaktık?

Makaleler, PAPATYA YAZIYOR.. 2 Yorum Yapılmış »

kuş

Yeni bir ay, yeni bir hafta.. Takdir edersiniz ki benim için en özel ay Şubat. Gençlik yıllarındaki kadar aşırı heyecanlı ve meraklı olmasam da ister istemez hafif bir heyecan, buruk bir mutluluk doluyor içim..

Rabbim ömürlerimizi O’nun yolunda harcarken noktalandırmayı nasip etsin inşallah. Vakit geç olmadın, son nefesi vermeden nasuh tevbesi edip doğru yola döndürsün, imanımızı kavi’ eylesin. Şubat ayı hepimize hayırlar, güzellikler, unutamayacağımız mutluluk haberleri getirsin..

♥   ♥   ♥ 

“Gençken bir vakit gücümüzü tükenmez zannetmiş ve dağları aşmaya niyetlenmiştik; sonra anladık ki dağları aşmanın zorluğu, insanın kendisini aşmasının yanında hiçbir şey değilmiş!

devamını oku »

Yulaf Kepekli Ekmek

EKMEK-PİDE-PiZZA 4 Yorum Yapılmış »

yulaflı ekmek (7)

Epeydir evde ekmek yapmıyordum, sebebi de tam karşımızda fırın olması. Geçtiğimiz hafta kahvaltı günü bizde olunca, bir de ev ekmeği yapayım dedim.

Selva yulaf kepeği merak ettiğim bir üründü, meyve aromalı irmiklerinden sonra bu sene yeni ürünler çıkartmaya devam ediyor. Favorim meyveli irmikler olmaya devam etse de, yeni ürünleri denemeye devam.

devamını oku »

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk