Allah’ı Zikretmek

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz

Süleymaniye

Kur’ân-ı Kerîm’in bildirdiğine göre;Allah’ı zikretmek en büyük ibadettir. Ebedî kurtuluşa ermenin yolu Allah’ı çok zikretmektir.Kalpler, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur. Onun için mü’minler Allah’ı çok zikretmelidir; sabah akşam, yüceliğine yakışmayan sıfatların Allah’ta bulunmayacağını söyleyip “sübhânallah” diye Onu tesbih etmelidir.
Allah Teâlâ, kendisini çok anan erkek ve kadınlara bir bağışlanma ve pek büyük bir ödül hazırlamıştır.

Allah Teâlâ, kulunun boyun büküp yalvara yakara, derin bir ürpertiyle ve sesini yükseltmeden sabah akşam kendini anmasını ve gafillerden olmamasını ister. Her zaman ve her durumda, ayakta, otururken, yan yatarken bile kulunun kendisini anmasını diler.

Şimdi bu konuda bir de Peygamber Efendimiz’e kulak verelim:


Bir kul Allah’ı yalnız başına anarsa, Allah da onu yalnız başına anar. Kul, Rabbini bir toplulukla beraber anarsa, O da kulunu, daha hayırlı bir topluluk içinde anar. Ve Allah şöyle buyurur:
“Kulum beni andığı, dudakları benim adımı söyleyerek kıpırdadığı zaman ben kulumla beraber olurum.”
Allah’ı çok anan erkeklerle kadınlar öne geçerler.
Onların dillerindeki zikir, sırtlarındaki günah yükünü indirir; böylece kıyamet gününde Allah’ın huzuruna hafiflemiş olarak gelirler. Cenâb-ı Hakk’ın en sevdiği şey, kulunun Allah’ı anarak ölmesidir.

Birgün bir bedevî Resûl-i Ekrem’in huzuruna geldi. “Ey Allah’ın elçisi!” dedi. “İslâmiyet’in emirleri pek çoğaldı. Bana, hiç ihmâl etmeden yapacağım az öz bir şey öğret!” Peygamber Efendimiz ona: “Dilin hep Allah’ı zikretsin” buyurdu.

Müslümanlar Allah’ı anıp zikretmek için bir araya gelirse, bir yandan melekler onların etrafını sarar, öte yandan Allah’ın rahmeti onları dört bir yandan kuşatıverir; gönüllerine derin bir huzur dolar ve Allah Teâlâ büyük meleklerine onları metheder. Tenhâda Allah’ı anıp gözleri yaşla dolan kişiyi, hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde Allah Teâlâ kendi gölgesinde barındırır.

En Üstün Zikirler

Resûl-i Ekrem Efendimizi dinlemeye devam ediyoruz:
Zikrin en faziletlisi “lâ ilâhe illallah” demektir. Söylenişi kolay olan, mizanda pek ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı çok hoşnut eden iki cümle vardır:
“Sübhânallahi ve bi-hamdihî sübhânallahi’l-azîm.”
“Sübhânallahi ve bi-hamdihî” diyene cennette bir hurma ağacı dikilir.
“Sübhânallahi ve bi-hamdihî” zikrini sabah, akşam yüzer defa söyleyen kimse, kıyamet gününde Allah’ın huzuruna en değerli zikri söylemiş biri olarak çıkar.
“Sübhânallahi ve bi-hamdihî” zikri, Allah Teâlâ’nın melekleri ve kulları için seçip uygun gördüğü bir zikirdir.
Günde yüz defa “Sübhânallahi ve bi-hamdihî” diyen kimsenin, deniz köpüğü kadar günahı olsa hepsi bağışlanır.

Allah Teâlâ sözlerin arasından dört değerli cümleyi seçmiştir:

Bunlar “sübhânallah”, “elhamdülillâh”, “lâ ilâhe illallah” ve “Allahü ekber” sözleridir.
Bir kimse “sübhânallah” dediğinde ona yirmi sevap yazılır, yirmi günahı affedilir.
“Allahü ekber” dediğinde yine böyle olur.
“Lâ ilâhe illallah” dediğinde yine aynı şekilde hem sevap kazanır hem günahı bağışlanır.
İçinden gelerek “elhamdülillâhi rabbi’l-âlemîn” dediğinde ise, ona otuz sevap yazılır, otuz günahı affedilir. Bu zikirlerin belli bir sırası yoktur; önce hangisi söylense fark etmez.
Şunu da bilmelidir: “Elhamdülillah” sözü mizânı doldurur; “subhânallah” ve “elhamdülillah” zikirleri ise yer ile gökler arasını sevap ile doldurur.

M.Yaşar Kandemir

2 Yorum Yapılmış “Allah’ı Zikretmek”

  1. elif Says:

    Allah razı olsun ne kadar güzel bir cuma yazısı olmuş gene…hemen not aldım zikirleri. Rabbim okuduklarımızı anlamayı,yaşamayı,zikretmeyi cümlemize nasip etsin inşallah.Sabah sabah gönlüme ferahlık verdiniz Rabbim iki cihanda da yüzünüzü güldürsün dualarınızı esirgemeyin bizlerden..Hayırlı cumalar…

  2. kalpkurabiye Says:

    tam da bu vakitte okumak gözlerimi doldurdu, boşalttı.
    Bütün şükürsüzlüğümüz ve nankörlüğümüze rağmen Rabbimiz nasıl da bizleri af ediyor, yeter ki dilimiz dönsün, kalbimiz imanla çarpsın..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk