Börekle Güzelleşen Kahvaltı Sofrası

BÖREKLER, Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK 2 Yorum Yapılmış »

turkuaz kuşlu 007


Mutlu pazarlar sevgili takipçilerim.. Pazar gününe yakışır bir kahvaltı sofrası ile baş başa bırakayım sizleri.. Afra ablamları ağırladığımız güzel bir pazar sabahı kurmuştum bu sofrayı, o da arşivde yerini alsın..

devamını oku »

Çaycı İzzet Efendi’de Dondurmalı Soğuk Çay Zamanı!

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 6 Yorum Yapılmış »

izzet efendi-soğuk çay 049

 

Bu güzel cumartesi gününden hepinize merhaba! :)

Beni diğer sosyal medya hesaplarımdan (instagram, twitter, fb.sayfa) takip edenler Çaycı İzzet Efendi‘yi ne kadar çok sevdiğimi, hatta kısa bir ara gidemediğim zaman özlediğimi biliyordur. Duydum ki yaz sezonu için dondurmalı buzlu soğuk çaylar eklenmiş menüye, özlemim iyice arttı tabi ki. :)

devamını oku »

Biberli Hellimli Sucuk ve Kahvaltı Sofrası

Kahvaltı ve Sahur Sofraları, KAHVALTILIK 3 Yorum Yapılmış »

teyzemler khvlt 002


 

Herkese merhaba! Ramazan-ı Şerif’e hızla yaklaşırken arşivde olan kahvaltı sofralarını peş peşe bile olsa yayınlamalıyım diye düşünüyorum. Bugün geçtiğimiz haftalarda annem Umreden geldikten sonra toplandığımız kahvaltı sofrasından başlayayım. Ananem, kızları ve kız torunları sofrası diyebilirim bu sofraya. :)

devamını oku »

Çikolatalı Yemişli Paskalya Çöreği

EKMEK-PİDE-PiZZA 4 Yorum Yapılmış »

çikolatalı paskalya 008


Siz de paskalya sevenlerden misiniz? Ya da tatlı, yemişli ekmekleri? Ben çok seviyorum, her zaman dediğim gibi bana çocukluğumu hatırlatan en güzel lezzetlerden biri..

Geçtiğimiz hafta sonu ailecek teyzemde toplandığımız bahçe partimiz için yaptım. Bu sefer evde ki sarı üzüm gözüme az gelince ilave olarak ne eklesem diye bakınırken gözüme parça çikolata ve kuru meyve karışımı ilişti. Tabi ki hemen kolları sıvayıp işe koyuldum. :)

devamını oku »

Biraz Bahar Gerekiyor Allah’ım..

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor 4 Yorum Yapılmış »

küçük çamlıca 2- 2016 007

 

 

Haftanın ortasından hepinize merhaba! Hızla yaza ve Ramazan’a doğru ilerlesek de hala bahar mevsiminin o güzel dengesiz havalarını yaşıyoruz. Sakuralar, erguvanlar pamuk şekeri gibi güzelim çiçeklerini döküp yeşile durdular bile. Hamd olsun ben  o güzel hallerinin tadını çıkarttım, öyle güzellerdi ki yetmedi ama iyi ki fotoğraflar var deyip, bakıp bakıp şükrediyorum. Sizlerle paylaşmayı da ihmal etmeyeyim. :)

 

devamını oku »

Elmalı Pasta

PASTALARIM 6 Yorum Yapılmış »

elmalı pasta 034


Elmalı kurabiyeyi çok severim, çocukluğumdan çıkıp gelen bir koku, huzur dolu. Geçtiğimiz günlerin birinde  meyve sepetindeki elmaların yumuşamaya başladığını görünce hamaratlığım tuttu ve kalkıp soydum hepsini ve kavurdum. Niyetim haliyle kurabiye yapmaktı ama blogda farklı bir versiyon olsun diyerek pasta yapmaya koyuldum.

Hem şekli, hem dokusu ve lezzetiyle pek güzel oldu. Yeğenlerim Muhsine ve Fatma’nın da gelmesi ile birlikte geçirdiğimiz günlere yeni bir lezzet ve hatıra daha eklenmiş oldu. :)

devamını oku »

Enginarlı Bulgur Pilavı

PİLAV-MAKARNA 3 Yorum Yapılmış »

enginarlı pilav (9)

 

Haftanın ortasından hepinize merhaba :) Bir önceki tarifte enginarları hazırlayın nefis bir bulgur pilavı geliyor diye haber etmiştim. Aslında pilavı salatadan bir hafta önce yapmıştım ama salatayı nedense sıcağı sıcağına paylaşmak istedim.

devamını oku »

Rokalı Enginar Salatası

SALATALAR 7 Yorum Yapılmış »

çiğ enginar salatası (8)


Bahar mevsiminin habercilerinden biridir enginar. Her sene bir iki kere alıp değişik tarifler denesem de ayıla bayıla yediğim sebzelerden değil-di malesef. Daha doğrusu zeytinyağlısını sevemiyordum bir türlü, tıpkı kerevizin çiğ haliyle yapılan bütün salatalarına bayılmam ama zeytinyağlısına burun kıvırmam gibi. Bu sene çiğ olarak, daha önce görüp acaba nasıl olur ki diye yapmaya cesaret edemediğim salatayı yapınca, e kardeşim bunca zaman boşa çiğ yememişiz, pek de güzel oluyormuş dedim. :)

devamını oku »

Şaban Ayı

Mübarek Gün ve Geceler 5 Yorum Yapılmış »

gül

Bugün Rabbim  mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının ilk günü. Her zamankinden daha fazla duaya ihtiyaç hasıl olan şu günlerde, içinde bulunduğumuz mübarek zaman dilimini daha iyi geçirmeli, daha çok ibadet ve dua etmeliyiz.

Rabbim dirlik düzenimizi bozmasın, daha güzel, ferah günler göstersin ülkemize ve tüm müslüman alemine inşallah.

Bu ay ayrıca tespih çekmek isterseniz günde 100 defa:

İlk 10 gün: Subhânallâhi’l-Latîf.
İkinci 10 gün: Subhânallâhi’r-Rezzâk
Üçüncü 10 gün: Subhânallâhi’l-Azîz

devamını oku »

Zeytinyağlı Kabak Yemeği

ZEYTİNYAĞLI 3 Yorum Yapılmış »

kabak yemeği 028


Baharın son ayı yazın habercisi Mayıs da geldi, hoş gelsin inşallah.. :) Artık sofralarda çeşit çeşit zeytinyağlı yemeklere yer açmanın vaktidir. Yanına bol salata, belki yoğurt, kimi zaman makarna ile mis gibi akşam yemekleri bizi bekler.

Sezonu pişmesi en çabuk olan zeytinyağlı kabak yemeği ile açıyorum. Ayrıca bakınız tavuklu kabak yemeği, kabak güzellemesi yemeği, yumurtalı kabak kavurması,  ızgara kabak ruloları.. 

devamını oku »

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk