Bu Gidiş Nereye?

Din Nasihattir & Cuma Yazıları 2 Yorum Yapılmış »

eyüp sultan

Selamun Aleyküm!

Gerçekten bu gidiş nereye böyle merak ediyorum.. Hangi gidiş derseniz hemen dökeyim içimdeki dertleri; gün geçmiyor ki kendini ulemadan zanneden bir cahil çıkıp ayetleri çarpıtmasın, gün geçmiyor ki bir diğeri çıkıp sünneti yok saymasın. Sosyal medyanın da kötü yanlarından biri bu işte, İslamı yaşamayanlar, kendi ekmeklerine yağ süren bir zibidi bulunca hemen fenomen ilan edip, peşine takılıyor bu zibidilerin. Allah sonumuzu hayr etsin.

Geçen gün biri çıkmış, Kur’anda namaz çok da fazla geçmiyor, teferruat bunlar, önemli olan adalet diyor. La havle vela kuvvete. Bu tipleri gördükçe dilim dua ve bedduaları peş peşe sıralıyor. Rabbim neslimizi kendi yolundan ve habibinin sünnetinden ayırmasın, böyle zibidilerin de çenesini kapatsın inşallah.

Bize düşen okumak, okumak, daha çok okumak ve okuduklarımızla amel etmek. Biz dinimizi doğru öğrenip, yaşarsak çevremize de en önce davranışlarımızla örnek oluruz. Büyüklerimiz her zaman “hâl” dilinin daha etkili olduğunu söyler.

Az önce biraz meal okuyayım dediğimde içimden Ali İmran suresine bakmak geldi ve 7.-8. ayeti kerimeler sanki gündeme uygun karşıma çıktı. Hemen sizlerle paylaşmak istedim.

“Bu muazzam kitabı sana indiren O’dur. Onun âyetlerinin bir kısmı muhkem (anlamı açık, kesin, ifade ettiği mâna tek) olup bunlar Kitabın esasıdır. Âyetlerin bir kısmı ise müteşabihtir. (manası tam olarak anlaşılması mümkün görülmeyen) Kalplerinde eğrilik olanlar sırf fitne çıkarmak, insanları saptırmak ve kendi arzularına göre yorumlamak için müteşabih kısmına tutunup onlarla uğraşır dururlar. Halbuki onların hakikatini, gerçek yorumunu Allah’tan başkası bilemez. İlimde ileri gidenler: “Biz ona olduğu gibi inandık. Hepsi de Rabbimizin katından gelmiştir” derler. Bunları ancak tam akıl sahipleri düşünüp anlar ve şöyle yalvarırlar: “Ey bizim kerîm Rabbimiz, bize hidâyet verdikten sonra kalplerimizi saptırma ve katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz bağışı bol olan vehhab Sensin Sen!”   (Âli İmrân 7-8)

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk