Fitre – Fıtır Sadakası

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz

çamlıcada bahar 054

 

Fitre, bayram namazı kılınmadan vermekle yükümlü olduğumuz bir sadakadır. Kısaca gözatacak olursak:

“Fıtr sözlükte “orucu açmak”, fıtra da “yaratılış” anlamına gelir. Türkçe’de fitre şeklinde söylenen “fıtır sadakası” dinî bir terim olarak şöyle tanımlanabilir: “Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadet”tir.”

Abdullah b. Abbas’tan rivayet edilen bir hadiste fıtır sadakasının, oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerinden (günahlarından) arındırmak ve yoksullara gıda temini için farz kılındığı bildirilir (Ebû Dâvûd, “Zekât”, 17; Müsned, II, 277). Hadisten anlaşıldığına göre fıtır sadakası, oruç tutan müslümanın, oruçluya yakışmayan davranışlarla zedelenen ibadetinin eksikliklerini tamamlar, aynı zamanda yoksulların bayram sevincine katılmalarını sağlar.

“Kendilerine fitre verilemeyecek kişiler şunlardır: Dinen zengin sayılanlar, fitre yükümlüsünün zevcesi, usulü (ana-babası, dede ve nineleri), fürûu (çocukları ve torunları), bakmakla yükümlü olduğu yakınları. Zenginlik hakkında değişik ölçüler belirtilmiştir; Hanefîler’e göre, artıcı nitelikte olsun olmasın nisab miktarı malı olan kişiye fitre verilemez.

Fitre verilirken, mükellefin bulunduğu yerdeki fakirlere, uzakta otursalar da fakir akrabalara, iyi ahlâk sahibi ve geliri giderini karşılayamayanlara öncelik verilmelidir.”

Hadis-i şeriflerde fitrenin miktarı olarak, bir ölçek arpa,bir ölçek hurma gibi terimler bulunur. Bundan maksat yediğimiz şeylerin bir ölçü karşılığı, yani günlük bir öğünümüzdür. Hanefi alimleri bu miktarı paraya çevirip vermeyi uygun bulmuşlardır. Hepimizin bildiği üzere Diyanet hersene ortalama bir rakam belirler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, öğünümüze ne kadar para harcadığımızdır. Her öğün krallar gibi yiyip, fitreyi normal bir insan nispetinde vermek uygun değildir. Özellikle dışarılarda 50-60 tlye iftarlara gidip de fitreyi 10liradan vermek ne dine uyar, ne vicdana.

“Ne verirsen elinle, o gelir seninle” düsturunca fitremizi hesapladıktan sonra üzerine bir miktar fazlalık eklemek -şahsen- en doğrusu.

Ramazan-ı Şerifin son cumasını yaşadığımız günde, bayrama az kalmışken tüm ibadetlerimizi daha bir özenle yapmamız gerektiği gibi, fitremizi de unutmayalım inşallah.

Rabbim verdiğimiz iftarları, yaptığımız ibadetleri kabul buyursun inşallah. Bizleri doğru yoldan ayırmasın, hidayet versin. Bayrama affedilmiş olarak ermeyi nasip etsin..

PAPATYA PRENSES

3 Yorum Yapılmış “Fitre – Fıtır Sadakası”

 1. ayşegül Says:

  alıp alıp gidesim geldi bu yazıyı.:)
  bir de müsaade edeydinn sağ klik,e.;)
  yüreğine sağlık kardeşim..
  verek eller olabilmek duası ile her daim..
  sarıldım ki.. :-)

 2. elif kizin anasi Says:

  Dogru bilinen oyle cok yanlis varki bu yazin akil fikir verir insallah… verdik fitremixi allah kabul etsinn…

 3. elif Says:

  Ne kadar da güzel ve doğru yazmışsınız gene Rabbim bizleri doğruluktan ve cömertlikten ayırmasın inşallah Allahım bizleri gerçek anlamda bayrama kavuşanlardan eylesin…..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk