Kur’an Ayı Ramazan ve Kadir Gecesi

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz

Kur'an 008

Selamun aleyküm!

Ne güzel bir gün değil mi? Yeni bir ay olan Temmuz’un ilk günü, mübarek Ramazan-ı Şerif’in son cuması ve aynı zamanda gecesi Kadir gecesi Allah nasip ederse.

Rabbimiz oruç ayı olan Ramazan’dan bahsederken ilk önceliği daima Kur’an-ı Kerim’e veriyor. Yani Ramazan oruç ayından önce aslında Kur’an ayıdır.

Bakara.185: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.”

Yine idrak edeceğimiz Kadir gecesinden bahsolunan Kadr Suresinde şöyle buyuruyor:

Kadr. 1-2-3: Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.  Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

Peki bu ayetleri okuyup da Kur’an-ı Kerim okumamak olur mu? Tabi ki olmaz.. Bu geceyi ve bundan sonra kalan Ramazan günlerini değerlendirmenin en güzel yolu her fırsat bulduğumuz an Kur’an-ı Kerim okumaktan geçiriyor.

[Ayrıca bakınız: Kur’an-ı Kerim Okumanın Ehemmiyeti  &  Kur’an-ı Kalbimize Yerleştirelim. ]

Günümüzde elimizin altında olan internet, TV dahil olmak üzere artık Kur’an öğrenmeye vaktim yok, eğitim materyallerim yok gibi bahaneler oldukça geçersiz! Başta TRT Diyanet olmak üzere pek çok kanalda ince ince konu konu anlatıp öğreten programlar olduğu gibi, çocuklar için hazırlanan dini programlardan bile istifade edilebilir.

İnsanların dilinde sürekli zamanın çok hızlı geçtiği, bir şeye vakit ayıramadıkları dönüp duruyor; oysa Kur’an-ı Kerim okumak insanın hayatını, vaktini, rızkını bereketlendirir. Biz Allah’tan, Resulünden, Kitabından uzaklaştıkça zamanın bereketi kayboluyor, ruhlarımız kararıyor, sürekli iç huzursuzluğu halleri yaşıyoruz. Her şeye ama her şeye bahanemiz var ve bunun sonucunda ise geçmek bilmeyen bozuk ruh halleri.

Hızla yaklaştığımız mutlak son ahiret gelip çatmadan önce daha çok Kur’an okuyup, okuduklarımızı hayatımıza geçirmeyi nasip etsin Alim olan Rabbimiz.

Ya Habir! Her şeyin iç yüzünü bilensin, tüm İslam alemi ve ülkemizin üzerinde oynanan oyunları da bilensin. Sen o oyunları, tuzakları bumerang gibi kötülerin üzerilerine geri gönder!

Ya Azim! Bizleri korktuğumuz şerlerden emin kıl, azametinle kuşat sinelerimizi.

Ya Gafur! Bağışlaması bol bu mübarek gecede bizleri, ana babalarımızı bağışla, bizlere rahmetinle muamele eyle.

Ya Hafiz! Askerimizi, polisimizi, bütün güvenlik güçlerimizi, devletimizi, milletimizi bütün kötülüklerden, bela ve musibetlerden muhafaza eyle.

Ya Mucib! Sen ki “Dua edin, icabet edeyim” buyuruyorsun. Bu mübarek günlerde dualarımızı geri çevirme. Ana babalarımızın, bizim ve bizden dua isteyen akraba ve arkadaşlarımızın dualarına en hayırlı ve tez zamanda icabet eyle.

Ya Şafi! Yarattığın insan ve hayvanlardan nerede şifa bekleyen varsa hepsine acil şifalar eyle!

Ya Vedud! Sevdir bize sevdiklerini, sev bizleri de onlar gibi. Milletimin arasına atılan nifak tohumlarını Vedud isminle yok eyle, aramıza sevgi tohumları ekmeyi ihsan eyle.

Ya Hayy! Ya Kayyum! Ya Samed! Evlat hasreti ile yanan ailelere tez zamanda hayırlı evlatlar nasip et, o evlatlar cennet kokusu olsun evlerine…

Hayırlı, bereketli, feyzinden yararlandığımız huzurlu cumalar! Kadir gecemiz yâr olsun, nur olsun!

2 Yorum Yapılmış “Kur’an Ayı Ramazan ve Kadir Gecesi”

  1. elif Says:

    Aminnnnnn Rabbim razı olsun sizden Kadir gecemiz hayırlara vesile olsun tüm hayırlı dualarımız kabul olsun inşallah..

  2. gülten Says:

    amin canım güzel kalpli papatyam güzel paylaşımın için kendi adıma cok teşekkür ediyorum allah razı olsun senden

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk