Şimdi Vefa Zamanı..

Papatya Geziyor ve Fotoğraflıyor, PAPATYA YAZIYOR.. Yorum Yaz

cats

İki koca hafta geçti o kara gecenin ardından.. Peki biz ne yaptık bu süre zarfında haber izlemek ve dua etmekten başka onu anlatayım kısaca..

Akşamları sağlığım el verdiğince meydanlardayım öncelikle tekraren bunu hatırlatayım ve iki saat bile olsa herkesi en yakınındaki meydana gitmesini de tavsiye ediyorum. Çünkü insan evde haber karşısında oturdukça içi şişiyor, oysa meydanlarda umut var, heyecan var, vatan aşkı var. İnsanı yer yer umutsuzluğa hatta belki korkuya sevk eden gündemin aksine sokağa çıkınca insan “oh be” diyor, “vatanıma Allah’in izni ile bir şey olmaz.” Her yaştan, her görüşten insan ortak paydada buluşuyor meydanlarda: VATAN! İstiklal Marşı ile başlayan akşamlar önce şehitlerimize dua, ardından marşlar, tekbirler, tekrar dualar ve çeşitli meslek gruplarından insanların konuşmalarıyla hatta tekerlekli sandalyesi, kırık ayağı daha da ilerisi sedye ile gelen gazilerimizin bizi hem hüzne boğan, hem heyecanlandıran ziyaretleri ile devam ediyor. Ara ara şehitlerimizin isimleri sayılıyor ve bizler isimler okundukça “burada!” diye haykırıyoruz, çünkü biliyoruz ki onlar Allah’ın izni ile aramızda..

gazi çengelköy 001

Önceki yazıda bahsettiğim gibi Çengelköy artık bir gazi semt. 21 şehidi, sayısını bilmediğim kadar gazisi olan Çengelköy benim için hep özeldi, artık çok çok daha özel. Bundan dolayı elimizden geldiğince vefa borcumuzu ödemeye gittik geçen hafta. Zaten hali hazırda bir Gazi Çengelköy esnafı olan arkadaşımız Peri’nin (Çaycı İzzet Efendi) anlattıkları, haberlerden izlediklerimiz derken iyice bunalmıştık evde. Aylin, Şahika, Peri ve ben önce Çınaraltı’nda buluşup çevre esnafından aldığımız nevale ile kahvaltımızı yaptık. Mesela Özen Börek’ten börek ve poğaça, manavdan pembe domates, salatalık, biber, Peynirci Mehmet’ten peynir, o gece kahrolası hainlerin üs olarak kullanıp mahvettiği Erbap Cafe-Pastane’den kurabiye alarak üç beş kuruş katkı sağlayıp, hayır dualarda bulunmuş olduk.

kahve

En son ise Çaycı İzzet’in yolunu tuttuk hep birlikte. Hani derin derin sohbet eden insanlara denir ya, ne o vatanı mı kurtaracaksın diye.. Biz vatanı kurtaramadık ama vatanı kurtaran şehit ve gazilerimizi konuştuk ve bundan sonra neler yapabileceğimizi. Mesela varsa yakınımızda şehit ailesi veya gaziler onları ziyaret etsek, şükranlarımızı belli etsek ne kadar güzel olur değil mi? Bu arada pek çok kuruluş şehit ailelerine ve gazilere ücretsiz psikolog/psikiyatri hizmeti vermeye başladı; varsa bildiğiniz insanlar lütfen yönlendirin.

renk ahenk

Rabbimin sayısız güzellik ve renkte yarattığı nimetler neyine yetmiyor insanların da sürekli bir savaş halindeler anlamak mümkün değil. Şu tezgaha bakıp bakıp ne kadar şükretsek az değil mi? Tıpkı bu tezgahtaki renk ahenk gibi bizler de rengarengiz, dilimiz, ırkımız, dinimiz farklı. Ama vicdanlı insanlar olursak hep bir arada huzur içinde yaşamamak için hiç bir sebep yok. Ama ne yazık ki Habil ile Kabil’den beri süre gelen kin ve kavga devam ediyor ve edecekte. Ne diyelim Allah sonumuzu hayr etsin.

2 Yorum Yapılmış “Şimdi Vefa Zamanı..”

  1. elif Says:

    O kabus geceyi televizyonlar ekranlarından izleyenlerden ile bire bir yaşayanlar arasında arasında dağlar kadar fark vardır tabiki …evet iki hafta geçti ve sizin dediğiniz gibi tv izledikçe şiştik içim dışım atv trt1 oldu ama çok şükür ki asil bir millet dik duruşlü bir liderin olduğu bu can vatanda demokrasi nöbetleri gücümüze güç umutsuzluğa kapılanlara umut veriyor şehir meydanları kuran-ı kerim ve tekbir sesleri ile inliyor çok şükür bugünümüze…Rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun vatanımıza bu hainliģi yapanları Kahhar sıfatı ile kahreylesin.Allahım başımızdan imanı bütün ,dürüst,zalimin karsısinda dimdik duran,bir kul için asla eğilmeyen milleti için canını ortaya koyan devlet büyüklerini eksik etmesin Rabbim sonumuzu hayr etsin…..

  2. Özlem K. Says:

    Allah razı olsun ne güzel düşünüp yapmışsınız bir de bizimle paylaştınız. İnce düşüncenize hayranım, iyi ki ama iyi ki varsınız.

    Allahım bir daha böyle günler geceler yaşatmasın. Ölenlere rahmet, kalanlara acil şifalar diliyorum.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk