Kendine İyi Bak

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

kendine iyi bak (2)“Hoşça bak zâtına, çün zübde-i âlemsin sen

Merdûm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen.”

                           Şeyh Galip

“Kendine hoşça bak, çünkü alemin özüsün sen

Kâinatın  göz bebeği olan insan oğlusun sen.”

kendine iyi bak (1)

Kemal Sayar, Kendine İyi Bak isimli kitabına bu güzel satırlarla başlıyor. Kendimizi ihmal ettiğimiz şu günlerde öyle iyi geliyor ki kitabın içinde kaybolup gitmek. Belki çoğunu bildiğimiz şeyleri tekrar hatırlamak, başka açıdan bakmak, tekrar güzel görmeye başlamak tam da aradığımız şey değil mi zaten?

” Güzelliği hayatlarımızdan kovalı çok oluyor. Sokakta ve evde, insanda ve alemde burnumuza hep leş kokularının gelmesi bundan. Halbuki Gafur olan Allah, güzel olanı koruyan ve çirkin olanı saklayandır. O sonsuz bağışıyla çirkinlikleri setreder ve bizim de insan kardeşlerimizin ayıplarını, kusurlarını örtmemizi ister.

Tuhaf olan, bugün mislim olduğunu söyleyin insanların hayatında çirkinliğin kurduğu saltanattır.

Şöyle bir bakın etrafınıza: Hepimizin insan ilişkilerinde bir kirlenme, ruh dünyasına sinmiş bir çirkinleşke yok mu? Ticaret ahlakından günlük ilişkilere, reklam estetiğinden propaganda konuşmalarına kadar hayatın pek çok alanında güzelliğin izini sürmek dururken çirkinliğe mağlup olmuyor muyuz? Güzellikle dolu anların çirkinliği konuşmaya ve yaşamaya ayırdığımız saatler arasında bir hükmü, sahiciliği ve heyecanı kaldı mı?

 

Allah’ın yaratışındaki güzelliği görmek ancak uyanık bir kalp ile mümkün. O Musavvir’dir, yarattıklarına en kusursuz güzellikleriyle şekil verendir. O’nun yaratışındaki güzelliği gören kalp, O’nun güzelliğini fark eder. Allah güzeldir ve güzelliği sever. ….

İnanmak güzelliği görmeyi, güzellikle hemhal olmayı mümkün kılmıyorsa, ortada önemli bir sorun var demektir. İnandığını söyleyen insanlar hâlâ Allah’ın sözlerini işitme kıtlığı çekiyorlarsa, bu sorunu iyi teşhis etmek gerekir…

kendine iyi bak (5)

Aslolan güzelliktir ve kâinatı temaşa eden kişi şerrin hayra, çirkinliğinde güzelliğe inkılap edebileceğini fark eder. Bunun tersi de söz konusu olabilir; ama insana verilen görev, bozulmuş olanı onarmak, yıkılmış olanı yerine koymaktır.” (Sayfa 21-23)

kendine iyi bak (4)

O halde kendimizden başlayalım güzel görmeye ve bozuk yerlerimizi onarmaya olmaz mı? Hem dünyayı iyilik, güzellik ve sevgi kurtaracak hiç şüphemiz olmasın. Biz belki kötülüğü tamamen bitiremeyiz ama güzel görüp güzel düşünerek, iyiliği çoğaltırsak zafer iyinin ve güzelin olur inşallah.

Haydi sen de kendine bir iyilik yap ve yeni gelen Ağustos ayında kendine iyi bakmaya daha çok kitap okuyarak başla..

Ve çevrendeki güzelliklere daha dikkatli bak, o güzelliklerde Allah’ı temaşa etmek gibisi yok! Bugün fotoğraftaki minik pembe yeşil çiçeği aldım ve kitabımı okumak için huzur bulduğum Payedar Kahve’ye gittim. Şu çiçeğe bakarak ne kadar şükrettim bir bilseniz; daha da önemlisi ne kadar iyi geldi ruhuma..

Sevgi ve muhabbetle

Papatya

4 Yorum Yapılmış “Kendine İyi Bak”

 1. elif Says:

  Ne güzel yazmışsınız gene yüreğinize sağlık …. bu boş dünya için neler yapıyoruz ve burada olma sebebimizi unutuyoruz..Rabbimin her yarattığında ne ince ayrıntılar var yeterki biz bakmayı bilelim..inşallah bu yeni ay cümlemizin gerçek anlamda aydınlanıp,uyanmasına vesile olur….

 2. gülten Says:

  Selamun aleyküm canım nasılsın allahtan iyi olmanı temenni ediyorum ne güzel satırlar yüreğine emeğine sağlık çuvaldızı önce kendimize batırıp çevremizdeki herşeyi güzel görüp karşılıksız sevebilsek hayat daha güzel anlamlı olucak.Ağustos ayı umarım önce canım ülkem ve bizler için huzur,barış,mutluluk sukunet,anlayış getirsin rabbim kötülere fırsat vermesin.

 3. Özlem K. Says:

  Bu kitabı daha önce tavsiye ettiğiniz Kemal Sayar kitabını alırken sipariş vermiş ama daha okumaya başlamamıştım. Elimdeki bitince hemen başlayacağım.

 4. esma özarslan Says:

  Gerçekten gene harika anlatmışsın duygularını canım eline ,diline,yüreğine sağlık kitap okumayı çok seven biri olarak hemen bende alıp okuyacağım inşallah sevgiler….

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk