İyiler Ölmez..

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

iyiler ölmez

Tam iki filmden sonra iki kitap tavsiye edeyim yazarken aklıma geldi ki aslında üç kitap olması gerekiyordu. Çünkü taze biten iki kitabın hemen öncesinde yine tadı damağımda kalan bir kitap daha okumuştum… Ancak şöyle diyebilirim üç kitap iki yazar. :)

Mustafa Kutlu’yu çok sevdiğimi beni yakından takip edenler hatırlayacaktır diye tahmin ediyorum. Kitap siparişi verirken en az bir kitap muhakkak onun hikayelerinden olur. Bu sefer iki kitap almıştım ve ikisini de ayrı ayrı çok sevdim. “İyiler Ölmez” yazarın son çıkan kitabı. İlk önce kapak tasarımı ile kalbimi fethetti sonra hikayesi ile. Farklı sebeplerle aynı kasabada yolları kesişen dört iyi insanı anlatıyor ve bittiğine üzülüyorsunuz. Okurken ise iyi insan olmak hiç de zor değil, ne güzel şeyler yapıyorlar derken bir yandan da bu insanların artarak çoğalması için dua ediyorsunuz.

ktp 004

Anadolu Yakası ise daha lisede sinemaya merak salan ve daha sonra tv kurma hayali olan ve hayallerine ulaşan bir tv sahibinin içinizi ısıtan, okurken düşündüren hikayesi. İki kitabı da mutlaka tavsiye ederim.

“- Olumsuz, kötü bir tablo çizdin abi. Ne merkezde iş var ne taşrada. Peki ne yapacağız biz?
– Sorunun cevabı benim gibi bir yarı aydına düştü ise vay bize. Ama millete güvenirim ben. Düştüğümüz yerden kalkacağız.
– Nasıl?
– Yeniden kendi seçkinlerimizi yetiştirerek. Her alanda. O zaman “kendimiz oluruz”. Başkasının kuyruğuna takılmaktan kurtuluruz.
– Zor be!
– Ee..! Zafer biraz da hasar ister. Eser üç günde vücut bulmaz. Hedef doğru seçilirse üç beş nesil sonra menzile varabiliriz.”

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 

“İnsanı tanımak çok zordur. Hele kendini saklamayı bilenleri. Biriyle üç beş yıl arkadaşlık edersin, öyle ki kanka olursunuz. Sonunda bir iş yapar, bir şey söyler, küçük dilini yutarsın. Ulan ben bu adamı tanıyamamışım dersin. İnsan için hemen karar vermemeli.”

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 

Sinan Canan son zamanlarda TRT vs kanallarda programlarda sıkça konuk olan özellikle “beyin” konusuna hakim bir prof. dr. yazar. Gerçi ben kendisini başka bir yazarın tavsiyesi ile twitterda keşfettim. Tatilde okumak için kitaplarından ismi en ilgimi çekeni aldım. “Unutulacak Şeyler” Sindirerek okunacak ve muhakkak okunması gereken kitaplar listemde yerini aldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan şöyle demiş kitap için: “Çağın insanı bir taraftan tutucu dini geleneğin insan düşüncesini kısıtlayan cenderesinden, diğer taraftan modern militan ateizmin inanca savaş açmasından şaşırmış durumda. Sapmış inanışla mücadele etmesi gereken modern insan, mücadele ediyor. İnançlarını savunmaya çalışan modern müslüman aşırı siyasallaşmış durumda, “Medeniyet İnşa Etme”idealini önemsemiyor. Elinde bulunan elmas değerindeki bilgileri Batı zihnine sunamıyor ve satamıyor. Bu konuyu dert edinenlerden birisi de Prof. Dr. Sinan Canan bu kitapla bize felsesefi bir ziyafet sunmuş. Kendisini kutluyorum.”

 

 

Daha çok okuduğumuzu ve okuduklarımızı anlayarak istifade ettiğimiz güzel günler dilerim..

1 Yorum Yapılmış “İyiler Ölmez..”

  1. elif Says:

    Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkürler….. ikinci döneminizde sular seller gibi geçsin hayırlı başarılar getirsin inşallah…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk