Pir-i Lezzet ile Okudum..

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

okudum 002

Kitap okumayı sevenlerin pek çoğuna olduğu gibi bana da zaman zaman okuyamama hali gelir; lakin bu halde dahi bir sayfa dahi olsa okumaya çalışırım. Hiç bir kitabı elime alamıyor olsam bile üye olduğum “bir yudum kitap” maillerimi okuyarak vicdanımı rahatlatırım. :)

Hazır lafı geçmişken bahsedeyim, bir yudum kitap her sabah mailinize düşen bir güzellik hareketi. Günümü aydınlatan güzel bir paragraf sonrası her gün farklı bir kitaptan pasajlar içeren mail zinciri. Tek yapmanız gereken buradan mail yoluyla abone olmanız. Sonra siz de benim gibi kitap severseniz gözünüzü ilk açtığınızda mailinize bakıyor olacaksınız..

Gelelim iki gün boyunca elimden bırakmak istemeden bitirdiğim bu güzel kitaba. Bir iki ay önce kitap tavsiyelerine güvendiğim birinde görmüş ve satın almıştım. Okuyup bitirmek bu zamana kısmet oldu. Özellikle mutfak kültürüne meraklıysanız ve kaliteli bir roman arıyorsanız muhakkak okumalısınız. Okurken öğreniyor, ufkunuzu genişletiyor ve kahramanın vuslata erip ermeyeceğini merak ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.. Pir-i Lezzet gerçekten insanın dimağında ve ruhunda derin bir lezzet bırakıyor..

okudum 018

Aynı anda birden fazla kitap okuyanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz daha iyi anlaşırız. :) Benim yolculuk kitaplarım ve evde/okulda vs.de okuduğum iki hatta bazen üç kitap olabiliyor. Mesela bu ara Necip Fazıl’ın İstanbul’a Hasret kitabı ile Mustafa Kutlu’nun Bir Demet İstanbul kitaplarını eş zamanlı okuyorum. Bir gün çantamda biri varken,ertesi gün diğeri. Hemen bitmesini istemediğim için de aheste aheste okuyorum.

İstanbul’a aşık bir İstanbullu olduğum için o eski İstanbul’u okurken yer yer sinirlensem de -ah keşke o zamanlarda yaşasaydım- diye hayıflanmadan edemiyorum. Biraz kitapların etkisi biraz da İstanbul’un baharını çok sevmemden ötürü, bu kitapları okurken aynı zamanda küçük Boğaziçi gezileri yapıyorum. Eğer aynı şehirdeysek tavsiye ederim.. :)

okudum 016

Payitaht Abdülhamit Han dizisini izliyorsanız veya o dönemi merak ediyorsanız bu kısa kitabı da tavsiye ederim. Bir İngiliz’in gözünden okuyun bakalım ne hissedeceksiniz.. (diziyi de tavsiye ederim.)

Bu arada bazen okuduklarımı yazmayı unutuyorum ama geçen kıymetli takipçim Nurten hanımdan aldığım yorum beni öyle mutlu etti ki, bu sefer sıcağı sıcağına okuduklarımı yazmak istedim. Meğer benim tavsiyelerimi dikkate eden güzel insanlar varmış! Allah razı olsun hepinizden ama lütfen ara ara kendinizi yorumlarınızla belli edin ki bana da yazma şevki gelsin..♥

Okuduklarımızdan istifade ettiğimiz hayırlı günler dilerim..

2 Yorum Yapılmış “Pir-i Lezzet ile Okudum..”

  1. Nurten Says:

    Merhaba, ig’de yeni yazı olduğunu görünce işim olmasına rağmen blogunuza geldim ve ismimim geçtiğini görünce çok memnun oldum. Çok teşekkür ederim. Daha ismimin olduğu bölüme gelmeden kitap önerilerinizi not almaya başlamıştım. Ben de sizin gibi “Eski İstanbul” u anlatan kitapları çok seviyorum ve bu konuda çok okuduklarım oldu. Ayrıca yemekle ilgili kitaplara da merakım çok. Payitaht dizisini de çok severek seyrediyorum. Bu arada yazı diliniz çok güzel.

  2. aylin Says:

    bende bu ara 2-3 kitabı aynı anda okuyorum, diziyi sinir ola ola izliyorum ve bu kitabı kesin alıp okuyacağım, bir yudum kitap ne imiş hemen bakıyorum teşekkürler her daim takipteyim :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk