Deniz Börülcesi Salatası

SALATALAR Yorum Yaz

börülce salatası (1)

Yıllar önce bloglarda deniz börülcesi akımı vardı. Zaten eskiden beri takip edenler bilirler, dönem dönem bir tarifimin akımı oluyor ve neredeyse yapmayanı dövüyorlar. :) İşte o dönem ben de merak edip bir demet deniz börülcesi almış, fakat buzdolabının bir köşesinde unutmuştum.. Allah affetsin bazen böyle ziyanlıklar olabiliyor. :/ Ondan sonra da bir daha alma teşebbüsünde bulunmadım.

Geçen gün sevgili arkadaşım Mutfak Havlusu Zeynep’e kahvaltıya gittiğimde bu göz alıcı salatayla karşılaştım. Zaten içine köz biber ve ceviz giren salatanın kötü olması düşünülemezdi. Ben çok sevdim bu halini ve hala benim gibi denemeyen varsa hazır mevsimi iken alıp yapsın derim. Kahvaltıda, çay saatlerinde pek güzel olur.

Malzemeler:

1 demet deniz börülcesi

2 tane közlenmiş biber

5-6 tane ceviz

Zeytinyağı

Limon

1 diş sarımsak

börülce salatası (2)

Yapılışı: Deniz börülcesini haşlayın ve haşlandıktan sonra hemen süzüp, kılçıklarını çıkarın. Servis tabağına alın. Közlenmiş biberleri küp küp doğrayın, cevize dişe gelir şekilde kıyın. Börülcenin üzerine güzelce yerleştirin. 4 kaşık zeytin yağına, çeyrek limon suyunu ilave edip çırpın ve salatanın üzerine gezdirin. (arzu ederseniz bu sosa bir diş sarımsak da rendeleyin.)

Deniz börülcesi yapısı itibariyle çok tuzlu olduğu için sakın salataya tuz eklemeyin.

Afiyet olsun!

2 Yorum Yapılmış “Deniz Börülcesi Salatası”

  1. elif Says:

    Denemeyenler mutlaka denemeli gerçekten süper bir lezzet yapımı biraz el oyalasada bu enfes tada deģer doğrusu….

  2. aylin Says:

    bu salata şahane oluyor gerçekten ve ben deniz börülcesini çook severim :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk