Bir Cihan Kafes ve Unutursun

Kitap ve Sinema Yorum Yaz

iclal a (2)

İclal Aydın eskiden çok güzel tv programları yapardı, severek izler, şiirlerini buğulu gözlerle dinlerdim. Ara ara yazılarını okusam bile neden bilmem hiç kitabını alıp okumamıştım. Bir Cihan Kafes’i yayınlandığı zaman almak istemiş olmama rağmen unutup geçmişim. Onun devam kitabını olan Unutursun’u ise bir kaç kişiden güzel olduğun paylaşımını okuyunca ikisini bir aldım.

Hani insan bazen kitap okumak ister ama eline hangi kitabı alırsa alsın bir türlü o sayfalar ilerlemez ya, işte Bir Cihan Kafes ilk önce benim için öyle oldu. Kitabı elime alıyor, bir iki sayfa okuyup bırakıyordum, bir türlü devam edemiyordum. En sonunda senin zamanın gelmemiş deyip kaldırdım rafa. Aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar okumaya başladım ve 1.5 günde bitirdim. Yani doğru zamanda okumaya başlayınca kitap sizi içine çekiyor ve kahramanların hayatlarını daha bir merak etmeye başlıyorsunuz. Kitapta büyük anne, anane ve torun olan 3 kadının hikayesini okuyacaksınız. Bazen kızdım, bazen kendimi onların yerine koyup gözyaşlarıma hakim olamadım, bazen Lorin’in yaşadıklarını kendimle içselleştirip eskilere döndüm..

iclal a (1)

Bir gün ara verdikten sonra hemen ikinci kitap Unutursun’a başladım. Aynı duygularla onu da kısa zamanda okuyup bitirdim. Tadı damakta kalan kitaplar serisine katıldı ikisi de.

Böyle diyor İclal Aydın kitap tanıtım yazısında:

“Zorba, itaatkarın üzüntüsüyle beslenir…

“Sevgin direğimiz, üzerimize saldığın korku çatımız olmuş meğer. Mutsuzluğumuzdan örülü bir devlet yaratmışsın hepimize.
Sen en çok beni severdin ya.
En çok beni köle yapmışsın kendine.” Samire, Yaşar, Lorin.
Birbirlerinin gölgesinde saklanan, birbirlerinin masalını yazan üç küskün kadın.
Yaraları doğuştan, lanetleri miras…
Yalnızlığın kuyusunun başından ayrılmadan, kederlerinin yankısını dinlediler.
Her masalın sonu gece değildi elbet.
Üç, ikiden ve dahi birden iyiydi.
Ve her yanlışın doğrusu kendi içinde gizliydi.

Kanadı kırık üç kadın, ödedikleri ağır bedellerin karşılığını, içinde çırpınıp durdukları, kapısı açık olsa da çıkıp gidemedikleri gölge kafeslerinde bekledi. İhtiyaç duydukları inanç, temize çekecekleri geçmişte saklıydı.”

3 Yorum Yapılmış “Bir Cihan Kafes ve Unutursun”

  1. elif Says:

    Unutursunu alıp ilk kitabı hala alamadığım (almadığım) için rafta bekliyor benimkide demek daha okuma zamanı gelmemiş ..bu paylaşımda sonra ne yapıp edip almalı insallah yüreğinize sağlık

  2. Aylin Says:

    Beğenmene çok sevindim :) o zaman şimdi üç kız kardeş vakti :)

  3. Seyyah Says:

    İclal aydının ilk kitabını 2000li yıllarda komşumuzdan alıp okumuştum. :)

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk