Balık Kokusuna Son!

BALIK Yorum Yaz

balık sofrası 012


Yeni haftadan herkese merhaba! :) Güzelliklerle dolu, sağlıklı bir hafta dilerim.

Malum sonbahar ve kış ayları balığın en bol olduğu mevsim. Ekseriyetle haftada bir sofralarımızda balık oluyor. Gerçi kimi iki haftada bir seyrek yediği gibi, kimi de haftada bir kaç gün balık tüketiyor. Balık yeme sıklığı ne olursa olsun hepimizin ortak derdinin balık kokusu olduğu kesin.

balık sofrası 006

Benim son bir kaç yıldır uyguladığım ve %100 sonuç aldığım balık kokusu çözümleri var. Biri fotoğraftda gördüğünüz üzere cezveye kabuk tarçın, portakal kurusu, karanfil, mandalina kabuğu gibi aramotik bitkiler ve su ekleyip kaynatmak. Balıkları kızartmaya başlamadan az önce cezveyi ocağa koyuyorum. Balıklar kızarıp, sofradan kalkana kadar cezve kısık ateşte kaynamaya devam ediyor. Aynı zamanda hem sofrada hem ocağa yakın bir uygun bir yerde mum yakıyorum. Sofradaki tabi görsel amaçlı olmasa da olur ama muhakkak ocağa yakın mumu yakıyorum ve sabah ezanına kadar da söndürmüyorum. Tabi bu arada aspiratörü çalıştırmayı unutmuyoruz umarım, bazı evlerde çalıştırmıyorlar da hayret ediyorum doğrusu. Ayrıca sofrayı topladıktan sonra ocağı da illaki siliyoruz.

balık sofrası 007

Burada en önemli iki faktör var, biri ocak temizliği, ikincisi mum. Mum sadece balık değil, sigara vs gibi pek çok kötü kokuyu alıyor. Biz kızartma sevmiyoruz, fırında yapıyoruz diyenler olacaktır; fırında da pişse balık kokuyor kim ne dersin. Fırında yaptığımız zaman da ocakta bir şey kaynatmıyorum ama mum yine yanıyor.

balık sofrası 013

Kokuyu hallettik ama bize balık tarifi de ver derseniz, linki tıklayarak hem balık salataları hem de balık tariflerine ulaşabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “Balık Kokusuna Son!”

 1. elif Says:

  Her sofranızın ayrı ayrı hastayım pratik bilgiler de cabası doğrusu …sevgiyle kalın

 2. Sahika Says:

  Ben de balığın kızarmışını sevenlerdenim ve kokusu yüzünden balık yemekten vazgeçemem:)) ocak temizliği hemen yapılırsa çok faydalı oluyor koku kalmaması için ve evet mum da çok faydalı. Teşekkürler canım‍♀️

 3. özlem k. Says:

  sirke kaynatırdım ben,kokusunu sevmesem de. hafta sonu tavsiyenize uydum, hem baharat kaynattım, hem mum yaktım. kokudan eser yok!
  Allah razı olsun

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk