Berat Kandili

Din Nasihattir & Cuma Yazıları, Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

çeşme

 

 

Şaban ayının 15.gününün gecesi  yani 1 Haziran Pazartesi  Berat Kandilini idrak edeceğiz nasip olursa. Pazartesi ve salı günü oruca niyet edelim inşallah.. Ayrıca Hicri  ayların 13-14-15.günlerine “eyyam-ı biz” denilir ve Peygamber Efendimiz bu üç günü oruçla geçirmeyi sık sık tavsiye etmiştir. Gücü yeten, imkanı olan pazar-pazartesi-salı oruç tutarak bu güzel sünneti yerine getirebilir.

Peygamberimiz buyurdu ki: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)


‘Ameller, bu ayda âlemlerin Rabb’i yüce Allah’a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah’a arz edilmesini isterim.’

Müslümanların, Yüce Allah’ın bağışlamasıyla günahlardan kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir.

♥   ♥   ♥

Dindarlık dünya ve ahiret, madde ve mana dengesine; akıl, düşünce, duygu ve bilginin ahenkli şekilde buluşturulmasına dayanır. Günümüzde ferdi ve toplumsal hayatımızdaki maddi ve manevi değerler dengesi madde lehine bozulmuş, manevi değerler erozyona uğramış, dünyevîleşme, bencillik, kişisel çıkarcılık, kendini beğenmişlik, nemelazımcılık, dedikodu ve tahammülsüzlük gibi olumsuzluklar dünyaya bakışımızda ve ilişkilerimizde öne çıkmış, neticede bütün bunlar ruh sağlığımızı ciddi anlamda bozmaya başlamıştır. Bu beşeri zaafların etkisinin artması sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, toplumsal hayatımızı, barış ve huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit etmektedir.

Oysa Yüce dinimiz İslâm, insanın maddî ihtiyaçları kadar ruhî ihtiyaçlarını da dikkate almış, onun devamlı surette Yüce Yaratanla bağlantı içinde olmasına önem vermiş, insandaki pozitif değerleri öne çıkararak onu geliştirmeyi, onun özünün bozulmasını önlemeyi, insanın kendisi, çevresi ve yaratıcısı ile ilişkilerini sağlıklı bir şekilde kurabilecek bir iç barış ve güvene kavuşmasını gaye edinmiştir.

Ayrıca Yüce dinimiz, sadece ihtiyacı olana maddi yardımda bulunmayı değil, sağlıklı bir iletişim için güler yüz göstermeyi de, çevremizdeki insanlardan anlayış bekleyene anlayış, ilgi bekleyene ilgi göstermeyi, onlara doğru bilgi vermeyi de sadaka ve ibadet saymıştır.

Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere böyle bir dengeli hayatı kurmamızı, dinin genel ibadet ve hayır anlayışına uygun olarak kendimiz ve çevremiz için yararlı davranışta bulunmamızı sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunmaktadır. Berat Gecesi, kendimizi yenilemek, geçmişimizi sorgulamak, geleceğimizi planlamak ve ümitlerimizi tazelemek için önümüze konulan büyük bir fırsattır.

Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” (Zümer-53) müjdesinin farkına vararak, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

Peygamber Efendimiz; “Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip arzu etmedikçe gerçek anlamda iman etmiş olamaz”, “Kim dünyada bir mümin kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir” buyurarak, sağlıklı bir toplumun oluşmasında sevgiyi, nimeti ve güzellikleri diğerleriyle paylaşmanın ve çevreyle bütünleşmenin ne kadar önemli olduğuna dikkatlerimizi çekmiştir.

Unutmamalıyız ki, dayanışma ve yardımlaşma içinde birbirimizi severek birlikte yaşamanın yolu, öfkeyi hoşgörüye, önyargıyı doğru ve gerçek anlayışa, tahammülsüzlüğü sabra, ayrılığı bütünlüğe, düşmanlığı dostluğa, kini ve nefreti sevgiye, bencilliği fedakarlığa dönüştürmek ve bütün güzellikleri birlikte paylaşmaktan geçer. Sağlıklı bir toplum olabilmek için kişisel çıkarları bir kenara bırakıp karşılıklı ilişkilerimizde doğruluk, adalet ve samimiyeti esas almalı, birbirimizi anlamaya çalışmalı, zaman zaman ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları çatışma ve inatlaşmaya gitmeden çözmeli, yapılan bireysel hataları da hoş karşılamalı ve affetmeliyiz.

Bu mübarek Berat gecesi münasebetiyle, kendimize dönelim, kalabalıklar arasında yalnızlığı ve iç hesaplaşmayı yakalayıp günahlarımıza tövbe edelim. Kendimiz, ailemiz, ülkemiz, bütün müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunalım.

Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU
-Eski- Diyanet İşleri Başkanı

11 Yorum Yapılmış “Berat Kandili”

 1. Ceyda Says:

  Simdiden kandil geceni kutluyorum, Allah dualarimiz kabul eder insallah güzel sekilde geciririz.
  Sevgiler :-)

 2. Aysultan Says:

  Canım harika bir paylaşım güzel yüreğine sağlık:)
  Bütün dualarımızı Rabbim kabul eder inşallah:)

 3. Meliha Says:

  Kandilin mübarek olsun.gönlünden geçen herşeye hayırlısıyla sahip olursun inşallah

 4. TAZENANE Says:

  Bugün ellerinizi her zamankinden daha çok açın.
  Avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz çoşsun.
  Bu kandil gecesinde dualarınız hayırlara vesile olsun.
  İyi kandiller canım.

 5. G.Melek__OcAk Says:

  ..Beraat kandiliniz mübarek olsun..Kalplerimiz imanla,vaktimiz hayırla dolsun.. :-))

 6. Muhteremle Afiyetle Says:

  Merhaba,
  Berat kandilini kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.
  Rabbim hepimizin hakkında hayırlı yazılar yazsın İnşallah.

 7. hunerlieller Says:

  beraat kandiliniz mübarek olsun.

 8. esraycr Says:

  Hz.Ömer der ki, ‘ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam, içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım..Çünkü kişiye dua etme isteği verilmişse kabul onunla beraberdir…’ Dua etme isteğimizi Allah eksik etmesin yüreğimizden…
  Hepimizin kandili mübarek olsun.. :)

 9. Ayseden Says:

  Kandilin mübarek olsun…

 10. loliiiiiiiiiii Says:

  Yıllık programların belirlendiği bu mübarek gecede dualarımızın gerçekleşmesi niyazıyla. Gecemiz mübarek olsun…

 11. kalpkurabiye Says:

  Allah hepimizin kalbine ferahlık, esenlik versin.
  İnşallah Rabbimizin affettiği kullarından oluruz. Allah bizleri cümle kötülüklerden, nifaktan, küfürden, kemden korusun.
  Berat gecemiz müarek olsun..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk