Çay Sofrası Menüsü

Çay ve Yemek Sofraları Yorum Yaz

aile günü 015

 

Ispanak salatası tarifinde bahsettiğim gibi aile günümüzün sofrasını paylaşmaya sıra geldi. Fakat menüyü yazmadan önce günler hakkında bir iki kelam etmek istiyorum. Özellikle sosyal medyanın 7den 70e herkes tarafından kullanması ile birlikte türlü türlü fotoğrafları görmek bir yana, gerekli gereksiz pek çok bilgiye de vakıf olmaya başladık. Bana bu alemde öğrenip de tuhaf gelen bir şeyden bahsetmek istiyorum; insanların aklına gün deyince belli yaşın üzerindeki annelerin bir araya gelip kısır ve poğaça yediği aklına geliyor. Tamam bunda bir beis yok, kısır ve çay günlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Ama bana asıl tuhaf gelen şey şu ki, gün= mezdeke açıp oynamak, paso dedikodu yapmak. ?? 35e yaklaşıp yolu yarılamış biri olarak hayatımda bir kere dahi cakkıdı cakkıdı mezdeke vs oynan bir güne gitmedim, görmedim ve duymadım. :)

aile günü 017

Biz küçükken okula gittiğimiz dönemde olan günlere iştirak edemiyorduk ama annemlerin havlu günü yaptığını hatırlıyorum. Sonra sonra günler altın ve para gününe evrildi. Uzun yıllardır devam eden üç tane günümüz var, biri analı kızlı günümüz ki hepimizin yolu 15 yıl önce belediyenin kurslarında kesişti ve o günlerden beri aile gibi olduk. Hali hazırda hâlâ devam eden bu günümüzde, hemen hemen herkes el işini yapar, yapmayanlar yapanlara yardımcı olur, fikir alışverişi ,sohbet muhabbet, haliyle çay/kahve faslı eşliğinde geçer gider. Ne kimsenin arkasından gıybeti olur, ne de şıkkıdı mıkkıdı. Bu sebeple gün deyince akıllara gelen o negatif düşüncelerden aşırı derecede irrite oluyorum ben. Uzun zamandır içimde birikmişler, yazayım dedim. :))

aile günü 014

Aile günümüzde iki seferdir şöyle bir uygulama başlattık, ev sahibi salataları veya bir salata bir tatlı yapıyor, gelecek olanlar da bir çeşit yapıp getiriyor. Bu sefer ben o kuralı geleceklerin elde olmayan işlerinden dolayı bozmuş oldum ama genelde böyle :) Tatlı olarak sofrada görünmeyen bir assolistimiz vardı: AŞURE!

cats1

İki çeşit salatadan biri ıspanak salatası, diğeri tavuk salatasıydı.

cats3

Tuzlular gözüme az göründü ve son anda bir de çekirdekli poğaça yaptım. El açması böreği ananem, zeytinli kruvasanı ablam yaptı.

cats2

Yeni bir kurabiye tarifi deneyeyim dedim ama lezzeti güzel olmasına oldu ama içindeki ahudu beni hayal kırıklığına uğrattı. Vişne kurusunu ararken ahududu kurusu bulunca, e bunla da biraz farklı bir tarif denerim demiştim. Fakat ahududu kurusu hiç lezzetini vermedi, o yüzden vişneli kurabiyeye devam. :)

Sofralarımızdan bereket, evlerimizden misafir eksik olmasın!

3 Yorum Yapılmış “Çay Sofrası Menüsü”

 1. elif Says:

  Ne de güzel yazmışsınız bizdeki günlerde de mezdeke yok gördün mü bak gün olmuyo demekki bizimkiler varsın olmasın öylesi, hiç ama hiç lazım değil zaten… bol muhabbet ve hasret gidermek için toplanıyoruz ve aslında git gide de günlerimizin sayısı düşüyor sizinkiler her daim sürsün bereketi bizlere de yansısın insallah..

 2. Sahika Says:

  Ben eskiden günleri pek sevmezdim yalan yok, çünkü evde kalıp bilgisayarda oynamak ne bileyim web sitesi yapmak daha çok hoşuma giderdi. Ama şimdi o günleri özlüyorum…

 3. özlem k. Says:

  misafir geleceği zaman ilk işim sizin sofra ve menülerinize bakmak oluyor, çok faydasını görüyorum. İyi ki varsınız, Allah razı olsun.
  hepinizin ellerine sağlık

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk