Cuma’nın Hayrı, Regâib’in Bereketi..

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

papatya (3)

Receb ayının ilk cuma gecesine Regâib gecesi denir. Biz mü’minler için cuma geceleri kıymetlidir; bir de Regâiple bir araya gelince gecemiz Allah’ın izniyle nurun âlâ nur olur. Kelime olarak ragibe/den gelen regâibe baktığımız zaman anladığımız da bu gecenin “çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymeti ve değeri büyük” olduğunu görüyoruz.

Madden ve manen iyi değerlendirilmesi gereken bu geceyi önderimiz Peygamberimiz Efendimiz sav.’in de Rabbimize şükür, hamd, tövbe ve namazla geçirdiğini bu zamana kadar aktarılanlardan görüyoruz. Sevgili Peygamberimiz s.a.v Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında “daha çok” dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

Şu fani dünyada dünyevi ve uhrevi bütün konularda örnek alacağımız sadece ve sadece tek bir isim var Peygamberimiz.. O’nu anma mevsimi ile mübarek üç ayların kesiştiği bu kutlu dönemde hiç bir şey yapamıyorsak bile dilimizden salavatları düşürmeyelim ve O’nu  anlamak ve yaşamak adına daha çok okuyalım inşallah.

İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regâibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaip olsun.

Gecemiz hayır, bereket, rahmet ve nur dolsun.. Dualarınızda olmak temennilerimle..

 

Rabbimiz! Hesap gününde bizi, anne-babalarımızı ve bütün mü’minleri bağışla, şüphesiz sen merhametlilerin en merhametlisi ve affedicisin.
Rabbim, Senden hidayet, takva, iffet ve güzel ahlak, selim bir kalp, emanet ve takdire rıza vermeni istiyoruz.
Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik, güzellik ver ve bizleri cehennem azabından muhafaza eyle.

3 Yorum Yapılmış “Cuma’nın Hayrı, Regâib’in Bereketi..”

  1. ebru Says:

    Papatyam hayırlı kandiller.

  2. şahika Says:

    amiiin.. inşallah Papatyacım. Rabbim bugün edilen dualarımızı hayırlısı ile kabul eylesin..

  3. aylin Says:

    Amin,hayırlı kandiller

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk