Domates Sosu

Derin Dondurucu & Kışlık Hazırlık Yorum Yaz

domates sos

İftar sofraları, bayram tatlıları derken kışlık hazırlıklar arada kaynıyordu az kalsın. Her ne kadar hemen hemen herkes domateslerini dolaba kaldırdıysa ve domates sosunu konservelediyse de ben kıyı da köşede yapmayanlar için bir hatırlatma yapayım..

Kış boyu yeteceğini düşündüğümüz miktarda domates alıyoruz. Hepsini bir güzel yıkıyoruz ve kabuklarıyla beraber robottan geçiriyoruz. Büyük bir tencereye hepsini alıyoruz, tuz ve sıvıyağ ekleyip kaynatmaya başlıyoruz. Domatesler tamamen suyunu çekene kadar kaynatıyoruz.

*Tuz ve sıvıyağın ölçüsünü veremiyorum göz kararı kullandığımız için.

domates sos (1)

Sosumuzu cam kavanozlara dolduruyoruz. Üzerlerine yine sıvıyağ döküyoruz ve kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çevriyoruz. Bu halde bir gün durduktan sonra, serin ve gün ışığı almayan bir yerde muhafaza ediyoruz. Kışın açıp kullandığınız domates sosunu buzdolabına kaldırarak muhafaza edin.

*Her sene kavanoz kapaklarınızı yenileyin. Eski kapaklar ne kadar sıksanızda hava kaçırır.

domates sos (2)

İşte kışın yemeklerimize kullanacağımız domates sosumuz hazır.. Bu sosla şipşak menemen yapabileceğiniz gibi, makarnalarda kızartmalarda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

6 Yorum Yapılmış “Domates Sosu”

 1. cat Says:

  biz bunu yapmadan önce domatesleri çok az sıcak suda bekletip kabuklarını soyuyoruz. öyle daha iyi olmaz mı?

 2. Papatya Says:

  Domatesin nerdeyse tüm vitamini kabuklarındarır. Böyle birşeye gerek yok. Zaten robottan geçtiğinde ve kaynadığında kabuklar eriyip gidiyor..

 3. Loliii Says:

  En çok sevdiğim soslar diyebilirim içerisinde domates bulunanlar için :)Ketçap yapmasını bile biliyorsundur eminim. Her ne kadar sen sevmesende ketçabı benim çok sevdiğimi biliyorsun. :) Güzel olmuş, dökeceksin bir güzel makarnaya sonra hüpsss.

 4. yolcu Says:

  ellerine saglık annemde yapar şişelere falan doldurur da ben bilmem :)

 5. cansu Says:

  bu kavanozlar buzdolabında mı saklanacak acaba

 6. Papatya Prenses Says:

  hayır serin bir yerde..

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk