Gusül Abdesti

İLMİHAL BİLGİLERİ Yorum Yaz

Çok uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konuydu gusül abdesti. Sebebi bana kalsın.. Umarım faydalı olabilirim..

Hayırlı ve bereketli  cumalar..

*****

Sözlükte, gusül (gasl ve gusl) “bir şeyi su ile yıkamayı”, fıkıh ilminde ise “bütün vücudun temiz su ile yıkanması şeklinde yapılan hükmî temizlik işlemi”ni ifade eder.

Fıkıhta abdeste küçük temizlik, abdest almayı gerektiren hallere küçük kirlilik (hades-i asgar), gusle büyük temizlik, guslü gerektiren hallere de büyük kirlilik (hades-i ekber) denilir. Guslün Türkçe’deki bir başka adı da boy abdestidir.

Kur’an’da “Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin” (el-Mâide 5/6) buyurularak cünüplük halinden kurtulmak için guslün gerekliliği bildirilmiş, ayrıca hayzın (ay hali) kadınlar için mazeret hali olduğu belirtilerek gusledip temizleninceye kadar onlarla cinsel ilişki kurulması yasaklanmıştır (el-Bakara 2/22). Cünüplük hali ile kadınların hayız ve nifas kanlarının kesilmesi halinde guslün gerekli olduğu ve bunun nasıl yapılması gerektiği hususuna Hz. Peygamber’in söz ve uygulamaları da önemli açıklamalar getirmiştir.

GUSLÜ GEREKTİREN DURUMLAR

Esasen hükmî-dinî temizlenme ve arınma vasıtası olan guslün sebebi hükmî kirliliktir. Bu sebeple hükmî kirlilik hali sayılan cünüplük, hayız ve nifas halleri guslü gerektiren üç temel sebeptir.cünüp olan, hayız ve nifas gören kimselerin hükmî kirliliği, onların namaz, tilâvet secdesi, Kâbe’yi tavaf, Kur’an’ı eline alma ve Kur’an okuma, mescide girme gibi belirli ibadetleri veya ibadetle yakından ilgili fiilleri yapmak için gerekli ruhî ve mânevî hazırlığa sahip olmadıkları anlamına gelir. Bundan dolayı cünüp kimsenin oruca devam etmesi veya namaz vaktine kadar yıkanmayı geciktirmesi günah sayılmayıp namazın kılınabileceği son vakit öncesinde gusletmesi farz görülmüştür. Diğer bir anlatımla gusül, hükmî kirliliği sona erdirip belirli ibadetleri yapmayı mümkün hale getiren bir hükmî temizlenme usulünden ibarettir.

a) Cünüplük

Fıkıh dilinde cünüplük (=cenâbet), cinsî münasebet veya şehvetle meninin gelmesi (inzal) sebepleriyle meydana gelen ve belirli ibadetlerin yapılmasına engel olan hükmî kirlilik halinin adıdır. Meni gelsin veya gelmesin cinsî münasebet sonunda kadın da erkek de cünüp olur. Cünüplüğe yol açan cinsî münasebetin ölçüsü ve başlangıç sınırı, erkeklik organının sünnet kısmının girmiş olmasıdır. Erkek veya kadından şehvetle (cinsî zevk vererek) meninin gelmesi cünüplüğün ikinci sebebidir. Meninin uyku halinde veya uyanıkken, iradî ya da gayri iradî gelmesi sonucu değiştirmez. Cünüp olan kimsenin farz veya nâfile herhangi bir namaz kılması, tilâvet secdesi yapması, Kâbe’yi tavaf etmesi, Mushaf’ı eline alması, camiye girmesi ve orada bulunması câiz görülmez. Bu kimseler dua ve zikir maksadıyla besmele çekip Fâtiha, İhlâs, Âyetü’l-kürsî gibi sûre ve âyetleri okuyabilirler. Cünüp kimsenin bu halini herhangi bir farz namazın ifası vaktine kadar geciktirmesi ve bu arada yeme içme de dahil beşerî ve sosyal faaliyetlerini sürdürmesi fıkhen câiz ise de bir an önce cünüplükten kurtulması, bunun için de ilk fırsatta boy abdesti alması, değilse cinsel organını, el ve ağzını yıkaması tavsiye edilmiştir.

b) Hayız ve Nifas

Hayız (ay başı) ve nifas (loğusalık) kanlarının kesilmesiyle veya bu iki hal için öngörülen âzami sürelerin dolmasıyla gusül gerekli olur. Bu süreyi aşan kanamalar özür hali (istihâze) sayıldığından bu tür kanamanın sona ermesi halinde gusül gerekmez. Hayız ve nifas halindeki kadının hükmü cünüp kimseninki gibidir. Ayrıca bu durumdaki kadınların cinsel ilişkide bulunması haramdır, oruç tutması da câiz değildir.

*

Ayrıca yukarıda sayılanlara ilâve olarak cuma ve bayram namazları öncesinde, hac veya umre niyetiyle ihrama girerken ve Arafat’ta vakfe için gusletmek sünnet, cenaze yıkama, kan aldırma, Mekke ve Medine’ye girme, Berat ve Kadir gecelerini ihya etmeyi isteme, bir toplantıya katılma, yeni elbise giyme, bir günahtan tövbe etme gibi çeşitli sebep ve durumlarda gusletmek de müstehap görülmüştür.

*

Guslün Farzları

Gusül, ilgili âyette de (el-Mâide 5/6) işaret edildiği gibi bütün vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen yıkanmasından ibarettir.

Hanefi mezhebine göre ise;

1- Ağza su almak (mazmaza),

2- Burna su çekmek (istinşak)

3- Bütün vücudu yıkamak şeklinde üç farzı vardır.

Saç, sakal, bıyık ve kaşların yıkanıp diplerine suyun ulaşması, kadınların örgülü olmayan saçlarını yıkamaları ve saç diplerine suyun ulaşması gerekir. Örgülü saçın çözülmesi şart olmayıp sadece diplerine suyun ulaştırılması yeterli olur.

Guslün Sünnetleri ve Adabı

Gusle besmele ve niyet ile başlamak, öncelikle elleri ve avret yerini yıkamak, bedenin herhangi bir yerinde kir ve pislik varsa onu gidermek, sonra namaz abdesti gibi abdest almak, fakat su birikintisi varsa ayakların yıkanmasını sona bırakmak, abdestten sonra önce üç defa başa, sonra sağ, sonra sol omuza su dökmek, sonra diğer uzuvları yıkamak, her defasında bedeni iyi ovuşturmak, her âzayı üçer defa yıkamak, suyun kullanımında aşırı davranmamak, avret yerlerini örterek yıkanmak, gusül esnasında konuşmamak, gusülden sonra çabucak giyinmek guslün belli başlı sünnet ve âdâbındandır.

Kaynak: Diyanet İlmihali

13 Yorum Yapılmış “Gusül Abdesti”

 1. elif Says:

  papatyacım bu bilgilendiric yazın için teşekkür ederim ayrıca blogumda senin için bir adet “sunshine award” gün ışığı ödülü bekliyor:)sevgiler canım..

 2. Gönül Says:

  Canım kardeşim bu bilgiyi paylaşmana sevindim…Bildiğimiz bir konuyu tekrar okumak veya daha ayrıntılı öğrenmek iyi oldu…Her türlü konuda bilgilerini zevkle okuyoruz çok sağol canım…
  Seni sımsıcakkk öpüyorum…

 3. aslı Says:

  Canım paylaşımın için teşekkür ediyorum…

  Ayrıntılarıyla okumak bnei mutlu etti hayırlı cumalar canım..

 4. Cahide Says:

  Hayırlı cumalar canım,çok faydalı bir bilgi olmuş.Allah razı olsun.ben seni çok iyi anlıyorum,bazı şeyleri insanlara anlatmak için dinde yeterli gelmiyor.Biraz bilinç ve basiret te gerekli…

 5. İlkin Says:

  Çok iyi bir paylaşım olmuş ALLAH razı olsun. Ellerine sağlık. Kuş resmide çok güzel. Hayırlı cumalar.

 6. Gönül Says:

  Hayırlı Cumalar canım…
  Sevgilerle öptüm…

 7. NURCAN Says:

  canim paylasimin icin tesekkurler
  ne guzel yazmisin

  sevgiler…

  http://www.yenitadlar.blogcu.com

 8. Aysultan Says:

  Böyle YAZILARA çok ihtiyacımız var?
  bildiklerimizi hatırlamak ve bilmediklerimizi öğrenmek için…
  teşekkürler:)

 9. ayfersultan Says:

  sa.Papatyam,çok önemli bir konu..paylaşımın için çok sağol..A.E.O

 10. makbule Says:

  Allah razı olsun hepimizin doğru bildiği yanlışlar unuttuğu noktalar olabiliyor. Çok faydalı bir yazı…
  sevgiler :)

 11. böcük Says:

  faydalı olmuş gerçekten de, sağol

 12. Handenur Says:

  S.a. papatya kardeşim belki benden çok büyüksünüz ama böyle seslenmek geldi içimden, blogunuza bir vesile ile ulaşmışım, ulaştığımdan beri de bir sürü sayfaya baktım birçok yazınızı okudum sonunda buraya yazmak istedim,çok beğendim takdir ettim tüm yaptıklarınızı, Allah gayretinizin karşılığını versin inşallah her iki dünyada, sanal ortamda da olsa çağımız buna yönlendiriyorsa insanları biz de bu yolla birşeyler anlatmaya çalışmalıyız elbette, naçizane benim de bu düşünce ile oluşturduğum bir blogum var, gıdalara dikkat çekmeye çalışıyorum ben de elimden geldiğince.. Allah muvaffakiyetlerinizi daim kılsın,bundan sonrasında sizden faydalanacağım çok şey var inşallah kardeşim şimdilik hayırlı geceler…

 13. yazboz Says:

  ya kardeşim iyi güzel hoş anlatmışsınız ama ben 23 yaşındayım yıllardır gusül abdesti almaya çalışıyorum hiç bir şekilde başaramadım ben imam hanefi mezhebindenim sizin anlattığınız bu gusül abdesti yanlış kitaplarda yazan sadece bilgilendirme amaçlı gerçek olanı anneler ve babalar daha iyi bilir ama ben ne anneme nede babama sora biliyorum bilen biri lütfen bana yardım etsin artıuk şu cenabetlikten kurtulmak istiyorum

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk