Hediyemiz Amenerrasulü!

Dualar, Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

a 001

 

Bu gece kısmet olursa Miraç geceseni idrak edeceğiz müslüman alemi olarak. Peygamber Efendimiz (sav)’in Miraç gecesi Allah-u Teala tarafından bizlere getirdiği güzel hediyelerden bir tanesi Bakara suresinin son iki ayeti olan “Amenerrasulü” diye adlandırdığımız aşrı şerif. Aşağıda tefsir kitabından alıntı yaparak neden özellikle o vakit bu iki ayetin bizlere hediye edildiğini açıklayacağım. Bu minvalde bu gece tüm İslam aleminin ve Türkiyemizin selamete çıkması için bu iki güzel ayetle de dualar etmeye davet ediyoruz sizleri.

“40. “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!”
41. “Ey Rabbimiz! (Amellerin) hesap olunacağı gün beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!”
42. (Resûlüm!) Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak, Allah onları (cezalandırmayı), korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.
43. Zihinleri bomboş olarak kendilerine bile dönüp bakamaz durumda, gözleri göğe dikilmiş bir vaziyette koşarlar.” [İbrahim Suresi]

Bu gece dualarımızı peygamberlerin duaları ve ayet-i kerimelerle taçlandıralım. Gecemiz bereketli olsun inşallah..

 

 

“284. Göklerde ve yerdekilerin hepsi Allah’ındır. İçinizdekileri açığa vursanız da gizleseniz de Allah ondan dolayı sizi hesaba çekecektir, sonra dilediğini affeder, dilediğine de azap eder. Allah her şeye kadirdir.
285. Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. “Allah’ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır” dediler.
286. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla.” [Bakara Suresi]

“Bu duanın ruhunun anlaşılabilmesi için, bu ayetlerin Medine’ye hicretten yaklaşık bir-bir buçuk yıl önce Miraç’ta vahyedildiği göz önünde bulundurulmalıdır. O dönemde imanla küfür arasındaki çatışma çok şiddetli idi ve müminlere yapılan işkenceler en aşırı dereceye ulaşmıştı. Ve bu sadece Mekke ile sınırlı değildi.

Tüm Arabistan’da bir müminin huzur içinde yaşayabileceği bir yer yoktu. Bu şartlarla başa çıkabilmeleri için Müslümanlara bu dua öğretilmişti. Allah, kuluna kendisine nasıl dua edeceğini öğrettiğinde, kul bu duanın kabul olacağından emin olabilir. Bu nedenle bu dua Müslümanlara büyük cesaret verdi ve en çok işkence gördükleri zamanlarda bile huzur içinde olmalarını sağladı. Ayrıca bu dua, onlara arzularını kontrol altında ve bu duada öğretilen sınırlar içinde tutumlarını ve bu arzuları yanlış yollara kanalize etmemelerini de öğretiyordu. Bu nedenle bu duada düşmanlara karşı acımasızlık, intikam gibi dünyevi hiçbir konuya değinilmemektedir. Buna o dönemde acil ihtiyaç vardı; çünkü Müslümanlar büyük zorluklar, maddî kayıplarla karşı karşıya kalıyorlar, işkence çekiyorlar ve hem fiziksel hem de ekonomik baskı altında tutuluyorlardı. Müslümanların bu duasında yer alan yüce ideallerle, o dönemde çektikleri işkenceler arasındaki zıtlık, onların bu kritik dönemde bile, ahlâkî yönden nasıl eğitildiklerini göstermektedir. İşte bu, her gerçek müminin ulaşmak için çalışması gereken yüce ahlakî seviyedir.” (Tefhimu’l-Kur’an, 1/199)

9 Yorum Yapılmış “Hediyemiz Amenerrasulü!”

  1. ebru Says:

    Hayırlı kandiller Papatyam.

  2. sehrinaz Says:

    Hayirli kandiller papatyacigim….

  3. birincisin Says:

    Hayırlı kandiller,dualarında hatırlanmak dileklerimle..

  4. Vuslat Says:

    Amin canım cümlemizin miraç kandili mübarek olsun. Hayırlı günlerimiz olsun inşallah..

  5. Muhterem'le Afiyetle Says:

    Hayırlı Kandiller…
    Rabbim bu güzel ve mübarek gecenin ve ayların hürmetine ülkemizi huzura ve barışa erdirsin.
    Ülkemizin fenalığı için uğraşanlara fırsat vermesin.

  6. Meliha Çalışkan Says:

    Kandilin mübarek olsun canım:)
    Öpüyorum.

  7. elif kızın anası Says:

    dilimizden düşmesin bu güzel duaa..

  8. hatice Says:

    Merhaba fotoğrafıni çektiğiniz Kurani Kerim hangi yayınevinin hattını çok begendim yeni okumaya başlayan oğluma alacağım

  9. Papatya Prenses Says:

    merhaba,

    Tenvir neşriyat , hat: Mehmet Özçay.

    Rabbim yolundan ayarmısan oğlunuzu, başarılarını daim etsin inşallah.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk