Hem Küçüklere Hem Büyüklere Kitap Tavsiyeleri

Kitap ve Sinema Yorum Yaz
kitap 003

Bu yazının aşağıdaki üç paragrafını aylar önce yazmaya başlamış, sonra aman canım kime yazıyorum ki deyip yarıda bırakmıştım. Bir de bunun üzerine zevkle okuduğum bir kitabın içi boş eleştirisini görüp, bir de altındaki “ay çocuk edebiyatı yazmak zaten herkesin işi değil” yorumunu okuyunca (bunu yazanın okuduğu kitaplar da sarah jiodan öteye zor gidiyor) yazmasam mı, tavsiye etmesem mi acaba diye düşünmüş, hatta bir vakit moralim bozuk gezmiştim. Sonra benimle aynı düşüncede olan insanlar ve çocuklar görünce sen bildiğin yolda devam et dedim kendime. Ayrıca yıllardır tavsiyelerimi bir kaç kişinin önem verdiğini zannetsem de öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum ki siz aslında bir kaç kişiden daha fazlasınız. Öyle güzel mesajlar almaya başladım ki, beni şevklendirdi.. Şimdi kaldığım yerden devam ediyorum. Hazır önümüz ara tatilken, çocuklarınız ve kendiniz için alıp okursunuz belki. :)


Çocuk edebiyatı sever misiniz? Ben çok severim. Bence kaliteli ve her yaşa hitap eden çocuk edebiyatı kitaplarını önce büyükler okumalı. Hem hayata bakışımız bir alt üst olsun, silkelenip kendimize gelelim hem de okurken keyifli vakit geçirelim diye..


Muhtemelen neredeyse hepimizin aklına çocuk ve edebiyat deyince ilk önce Küçük Prens gelir. Hep söylerim Küçük Prens kesinlikle çocuk kitabı değil. Evet şimdiki nesil çok akıllı, senin benim düşünemeyeceğimiz şekilde olaylara bakabiliyorlar ama neticede bu onların bir çocuk olduğunu değiştirmiyor. Tabi ki bu benim görüşüm. Mesela Küçük Prens ilkokul çocuklarına okuma zorunluluğu getiren öğretmenleri hiç anlamıyorum, bi sormak lazım sen ne anladın bu kitaptan diye. Neyse efendim aslında konumuz bu kitap değildi ama işte laf lafı açtı.


Bahar ve yazı daha çok bu tarz kitaplar okuyarak geçirdim diyebilirim. Tabi hâlâ zevkle okumaya devam ediyorum. Bir vesile ile not aldığım, intagramda takip ettiğim çocuk edebiyatı hesapları ve bazı yazarların tavsiyeleri ile listemi oluşturuyorum. Kitapları önce kendim okuyup, sonra ben de kalmasını istemediklerimi hediye ediyorum.


Michael Ende’nin Momo kitabı tıpkı Küçük Prens gibi dünya üzerinde kült bir eser. Bize karşındakini dinlemeyi öğreten, zamanın kıymetini, değişimi anlatan güzel yürekli Momo’yu büyük küçük herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. // 14-15yaş ve üzeri

kitap 002


Asa Lind’in Kumkurdu serisine bayılıyorum. Toplam üç kitaptan oluşuyor, henüz üçüncüsünü alamadım. Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu, Daha da Fazla Kumkurdu. Deniz kenarına yakın bir evde anne ve babasıyla yaşayan küçük Zackarina’nın kumsaldaki hayali arkadaşı Kumkurdu ile geçen sohbetlerine, Zackarina’nın yaşantısına bayılacaksınız. Yaşı olmayan kitaplardan. Mesela okuma bilmeyen çocuklara okuyabileceğiniz gibi, okumaya geçenlerin de rahatlıkla okuyacağı ama yine anne babaların da okuması gerektiği türden. 8 yaşındaki yeğenim bayılıyor bu kitaba.

içimdeki zıpzıp ses 002


Ayşe Sevim! Yüreğini sevdiğim hatun. Kendisini instagramda tanıdım ve o zaman yeni çıkan İçimdeki Zıp Zıp Ses’i hemen sipariş verdim. 9yaş üzeri herkesin okuyacağı, okurken hem eğlenip, hem şükredeceği, dini hassasiyetlere uygun bir kitap.

kavunlu şek (11)


Yine Ayşe Sevim’in kaleminden Hikaye Anahtarcısı serisi aslında üç kitaptan oluşuyor. Fotoğrafta yok çünkü üçünü okuduktan sonra set halinde yeğenime hediye ettim. Bu zıp zıp sesten farklı olarak, fantastik kitap türünde. Kahramanımız Şaban’ın yolu hikaye anahtarcısı ile kesişiyor ve farklı zamanlar arasında yolculuk yaparak,pek çok macera yaşıyor. Her maceranın sonunda bir sahabinin hayatını öğrenmiş oluyor. Tuhaflıklar Asansörü’nde Selman-ı Farisi’yi, Ejderhalar Zamanı’nda Hz.Ali’yi, Zehirli Eller’de Hz.Davut’u öğrenirken, hayatına başka kapılar açılıyor. Bu kitapta yaş belirlemek biraz zor, çocuğun kitap okumasına ve gelişim sürecine göre biraz farklılık göstereceğini düşünüyorum ama genel olarak 9 yaş ve üzeri.

kitap t2


Fatma Çağdaş Börekçi de kalemi güzel çocuk kitabı yazarlarından biri. Yine özellikle mutaassıp ailelere muhakkak tavsiye ediyorum. Sanırım şimdiye kadar üç kitabını okudum ama bütün kitaplarını okumak istiyorum şahsen. Fotoğraftakiler yine seri, sanırım yeni kitap basıldı veya basılmak üzere. Bunların harici Tuz Dedektifleri diye serisi ve daha pek çok kitabı var. Bunları okurken keşke çocuk olsam diyorum. :)
Mavi Defterin Gizemi’nde Hasan ve Ömer mülteci kardeşlerinin günlüğünü buluyor ve defter sayesinde hem Hz.Enes’in hayatını öğreniyor, hem de kendi vatanlarında mutlu mesut yaşarlarken nasıl babasız ve vatansız kaldıklarını öğrenip, onlara ensar oluyorlar. Okulda Bir Takım İşler’de ise yine iki arkadaş mahalleye yeni taşınan ve polis annesini yeni kaybetmiş Emre’nin hayatına dokunurken Hz.Üsame’nin hayatını öğreniyor. Yazar sahabe hayatlarını akıcı ve yaşlarına uygun şekilde öğretirken, aynı zamanda haberlerde izlerken dertleriyle dertlendiğimiz güncel konulara da çok güzel değiniyor. 9/10 yaş ve üzeri
Ayrıca yine Fatma hanımın “Aklımda Deli Sorular” kitabını orta okul ve üzeri tüm genç kızlara, örtünmek isteyip de bir türlü nefsini susturamayan gençlere ve hanımlara tavsiye ederim.

kitap t1


Özkan Öze’yi çocukken tanıyıp, okusaydım; büyünce ne olmak istiyorsun dediklerinde Özkan Öze olmak istiyorum diyebilirdim! Maşallah subhanallah. Aynı zamanda Talha Uslu mahlası ile de yazıyor.
Kitap yelpazesi oldukça geniş, okul öncesinden başlayıp, seriler halinde devam ediyor. Sanırım “Şu acayip şeyler” serisi okullarda okunması gereken listelerinde de yer alıyor.
Çaylak ile Filozof ise neredeyse herkesin yakasından tutup bunu mutlaka okuu demek istediğim iki kitap.(şimdilik 2!) Muhakkak ama muhakkak bütün ebeveynlerin, öğretmenlerin okuması gerekli! +10yaş ve üzeri
Mesela Çaylak’ın eline telefonunu alıp, saatlerce ekrana kitlenmesi hiç hoşuna gitmiyor Filozof’un ama “kalk çabuk oradan, bırak o telefonu” diye bağırmak yerine altarnetifler sunuyor ve zaten Çaylak kendi isteği ile telefonu elinden bırakmış oluyor. Asla kendini kötü hissettirmiyor, onu aşağılamıyor, konuştuklarına, fikirlerine önem veriyor. Yanlış bir fikri olursa ona doğru yolu güzellikle ve konuşarak gösteriyor. Okurken keşke benim de bir filozofum olsa diye hayıflanmıyorum değil..
Büyüklere çocuklarla nasıl iletişim kurulmasını gerektiğini öğretirken, çocuklara da hayatı sorgulatıyor.

Şimdilik benden bu kadar canım okuyucu.. Sırada büyüklere tavsiyeler var ama artık lütfen siz de gizli gizli okumayı bırakın da şuraya yorum yazın, ben de orada olduğunuzu bileyim. Yıllar sonra itiraf etmeyin, hemen şuan yapın bunu olur mu? :)

7 Yorum Yapılmış “Hem Küçüklere Hem Büyüklere Kitap Tavsiyeleri”

 1. Banu Says:

  Çocuk kitaplarını bende çok severim, seri kitapları oğluma alırdım beraber okurduk. tavsiyelerinizi not aldım yeğenim yeni okumayı öğrendi. şimdi bende sizin gibi yapabilirim :) önce ben okurum sonra meryem hanıma paslarım.

 2. semra koç Says:

  MERHABA SEVGİLİ PAPATYA PRENSES;
  SİZİ UZUN ZAMANDIR TAKİP EDİYORUM. PAYLASTIĞINIZ TARİFLER OLSUN TAVSİYE ETTİĞİNİZ FİLMLER OLSUN YUKARIDAKİ GİBİ TAVSİYE KİTAPLARINIZI OKUYUP HAYATIMA KATMAYA ÇALIŞIYORUM. HAKLISINIZ!!!!! NEDEN DAHA ÖNCE SİZE YAZMAMIŞIM. BENCİLLİK YAPIP İŞİME YARAYANI ALMIŞ OLDUĞUMU YAZINIZLA FARKETTİM TEŞEKKÜRLER. PAYLAŞTIĞINIZ HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER LÜTFEN DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİN. HOŞÇAKALIN.

 3. elif Says:

  Notlarımı aldım daha doğrusu aklıma yazdım unutursam da nasıl olsa hep burdasınız kuzu az daha büyüsün alıp zevkle okuyacağız insallah

 4. Asude Says:

  Teyzecim içimdeki zıp zıp ses ve aklımda deli soruları çok severek okudum. bana aldığın tüm kitapları severek okuyorum zaten, sen bu işi biliyorsun teyzem. tatil kitaplarımı heyecanla bekliyorum,öptümm

 5. özlem k Says:

  kim ne demiş bilmiyorum ama siz olumsuz yorumları boş verin, kendi adıma tavsiye ettiğiniz pek çok şeyi yapıyorum,kitapları elimden geldiğince alıp okuyorum. şimdiye kadar pişman olduğum hiç bir şey olmadı. hep diyorum iyi ki varsınız Allah razı olsun.

 6. Huri Says:

  Kumkurdu serisini ben de çok merak ediyorum.
  Özkan öze yi önceleri oğlum için takip ettim.minik sahabiler serisi şahane.ama sonra biz de kitapların müptelası olduk.
  Bazı çocuk kitabı diye adlandırılan kitaplar bence de büyükler için.tipki bazı animasyonlar gibi..
  Yazı için teşekkürler.lutfen hep yaz.

 7. EMİNE ÖZTÜRK Says:

  Momo benim de listemde… paylaşıma teşekkürler…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk