Herke”S” / Herke”Z”

Sözlük - İmla Klavuzu Yorum Yaz

ndn

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konu. Bloglarda ve diğer okuduğum sitelerde sıkça yapılan ve benim tahammül edemediğim bir yanlış.

Zaten gençlik Türkçemize sahip çıkmıyor, dilimize abuk subuk kelimeler soktuğu yetmiyor gibi, yazı karakterlerini de bozuyor. ( € ß $­ µ gibi)

Bize düşen bu durumu düzeltmeye çalışmakken koca koca insanların hâlâ herkes ve herkezi ayırt edemiyor olması, herkes yerine herkez yazması beni gerçekten çileden çıkarıyor. Tek tek uyarmakla baş edemeyeceğimi anladım ve yazmaya karar verdim. Lütfen artık bu yanlışı yapmayalım arkadaşlar..

HERKES: Bütün insanlar, hepsi birden.

HER KEZ: Her defasında, aynısında..

Yazılarınızda bütün ev halkını kasdederek -herkes- yazmaya çalışırken; her defasında anlamına gelen -herkez- kelimesini kullanmanız hem komik hem yanlış oluyor bilginize..

NOT: Sahte isim ve mail adresleriyle insanları eleştirmek kadar birşey yok bu sanal alemde.

Hele hele bir insanı tanımadan kitap oku kendini geliştir demek kadar büyük bir saygısızlık?

12 Yorum Yapılmış “Herke”S” / Herke”Z””

 1. SeineP Says:

  Çok güzel bir konuya değinmişsin ablacım.Ben de şu ‘v’ yerine ‘w’ kullananlara uyuz oluyorum bi de ‘tamam’ kelimesi yerine ‘ok,oke’ yazanlara fitil oluyorumm :pissedoff: :pissedoff: :pissedoff:

 2. Fatma Says:

  Hay elinize saglik.Aslinda ben sessiz takipcilerinizden biriyim.Ama cok üzüldügüm bir o kadarda gicik oldugum bir konuya deginmissiniz ki dayanamadim.Herkes hata yapabilir zaten cogumuzun bilgisayarlarinin klavyeleri her türkce harfi yazmamiza müsait degil.O yüzden yazilar yeterince itici.Yetmiyormus gibi bir de kasten “herkez,öpüldünüs” gibi degisikliklerle dilimizi katletmenin ne anlami var.

 3. tub@ Says:

  Uyarın için teşekkürler,gerekli düzenleme yapıldı
  çevreye verdiğimiz zarardan ötürü özür dileriz…tamamen cahilliğimden ötürüydü canım

 4. Papatya Says:

  Tubacım, söz konusu olan sen değilsin:) Aslında defalarca uyardığım bi arkadaşım var, en son sende de görünce yazmaya karar verdim.

  Zeynebim, ah daha neler var neler:(

  Fatmacım, bir anlasam ah bir anlasam.. :shock: :eek:

 5. NEŞELİ GÜNLER Says:

  Güzel Türkçemizin kıymetini bilmeliyiz.Seni bu konuda çok duyarlı görüyorum.TEBRİK EDERİM CANIM.
  sevgiler :kissing: :rose:

 6. aslı Says:

  Canım gerçekten güzel bir konuya değinmişin…

  Maalesef günümüz gençleri (jonjoncu arkadaşlar) Türkçeyi katlediyorlar…

  Sevgiyle kal güzel papatya…

 7. Eda Says:

  Prenses, aynen katiliyorum! Dikkate alinmasi gereken cok önemli bir konuya deginmissin. Etrafimda o kadar cok genc var ki, türkce konustuklarini duysan –> herke(z) <— gibi yanlis bir telaffuz o kadar yanlisin arasinda hic kalir… Bu arada klavyem de türkce karakterlerin hepsi olmadigi icin yazilarim kolay okunmaya biliyor, kusura bakma.

 8. Aysultan Says:

  Kabul ediyorum.Noktalama işaretleriyle aram pek iyi değil.Kullandığım kelimelerin nasıl yazıldığına dikkat ederim.Bilmiyosan google sor o herşeyi biliyor:):P:
  güz(s)el bir paylaşım:)

 9. makbule Says:

  Canım emeğine sağlık ben çok yaparım öyle hataları eşimde sürekli olarak uyarıyor ama bu sefer daha dikkatli olmaya çalışıcam…
  sevgiler

 10. GeCe Says:

  DAHA NE YALNIŞLAR (!) OLUYOR BİLSEN (BİLEREK YAPTIM)

 11. Kelimeler Benim Says:

  Merhaba Papatya Prenses. Ben de bu konuda kafa yoranlardanım. Tabii kafamın yorulması dışında pek bir değişim yok çevremde. İnsanlar gerçekten herkes kelimesinin herkez yazıldığını mı zannediyor yoksa bunu bilerek mi yapıyorlar anlamış değilim. Bunun gibi birçok örnek var. Günümüz gençleri en az lise mezunu. En az 12 yıl Türkçe dersi okudular. HERKES kelimesiyle hiç mi karşılaşmadılar… Anlamak zor.

 12. HUYSUZBALIK Says:

  Bir ara ben de yazmıştım bloğumda bu tarz imla hatalarını. Ben de beğendim yerine beyendim yazılmasından çok rahatsız oluyorum. Ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Sevgiler…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk