İftar Menüleri

İFTAR SOFRALARI ve Menüler Yorum Yaz

Selamun aleyküm!

Umulur ki bu gece Kadir gecesi; Rabbim hakkıyla geçirmeyi ve af olunarak bayrama erişmeyi nasip etsin inşallah. Muhtemelen dünden beri her yerde gördünüz ama bir de ben paylaşayım Peygamber Efendimiz sav in Hz.Aişe’ye bu gece öğrettiği duayı:

“Allahümme inneke afüvvün tuhibbül afve fa’fü anni.”
 “Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla.”

Gelelim iftar menülerine, dün akşam sofrada uzun zamandır iftar öncesi fotoğraf çekmediğimi fark ettim. Tüh keşke çekseydim dedim ama zaten sofrada olduğumuz için aksiyona geçmedim. :) Sonra arşivi karıştırayım belki paylaşmadığım kalmıştır diyerek bugün bilgisayar başına geçtim.

Menü 1

Menü

Menü 2

#Mercimek yemeği ertesi akşama kalırsa biraz su ilave edip, kaynayınca içine bir tutam erişte ilave edebilirsiniz. Oldu size sakala çarpan çorba :)

Bu tabak bizim gün sofralarımızdan kalma. Tabi hem misafire daha fazla çeşit yapıldığından hem de öğlen olduğundan daha dolu. Mesela şimdi yapacak olsam erişteyi veya kumpiri yapmazdım. Ama bu menüyü de yazayım. :)

Menü 3

Bu güzel fotoğraf vişneli pelteye ait. Geçen hafta TRT 1’de Sağlıklı Mutfak programını seyrederken ustanın portakallı pelte yapıp içine muz doğradığını gördüm. Hem canım çekti hem de neden daha önce düşünemedik diye hayıflandım. :) Akabinde vişneli cheescake için sos yaparken fazla tuttum ve kalanıyla pelte kupları hazırladım. Sıcakların bastırdığı bugünlerde iftar sonrası serin serin öyle güzel oluyor ki.

Bunun bir ölçüsü yok ama limonlu pelteden baz alabilirsiniz isterseniz. Vişneli pelte, bisküvi parçaları, muz dilimleri, vişne kullandım. Üzerine süs olsun diye büskivi ufaladım ama gerek yok, ayrıca çilek dilimleri güzel oldu.

Bir sonraki hedefim limonlu pelte yapıp çilek ve kivi doğramak olacak, inşallah o zaman ölçülü yaparım.

Ağzımın tadı, gönlümüzün huzuru daim yerinde olsun inşallah. Hayırlı iftarlar..

2 Yorum Yapılmış “İftar Menüleri”

  1. elif Says:

    Ve aleykum selam Rabbim gerçek manada bayramı hak edip affedilen kullarından eylesin inşallah…..Daha nice hayırlı ramazanlar göstersin…menüler harika kaleminize yüreğinize sağlık

  2. Kirazzade Says:

    Menülerin ve sunumlarin çok işimize yarıyor papatyacim, teşekkürler. ❤️

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk