İlle Namaz

Din Nasihattir & Cuma Yazıları Yorum Yaz
Büyük Çamlıca Camii

Yıllar önce gittiğim enstitüde namaz ile ilgili okuduğum kitaplardan aldığım notları paylaşacağım demiş ve sadece bir tanesini yazıp bırakmışım. Az önce notlarımı karıştırırken aklıma geldi ve yeni bir tane daha paylaşayım dedim.

“Ey oğulcağızım namazını dost doğru kıl,iyiliği emret, kötülüklerden vazgeçirmeye çalış. Sonra bu emir ve nehiy sebebiyle sana isabet edecek şeylere de sabret. Çünkü bunlar katı surette emredilen işlerdendir.” [Lokman Suresi 17]

Vehbi Karakaş’ın Nasıl Namaz kitabından bir bölüm aktarıyorum:

“Namaz bir teşekkürdür; bu teşekkürün devam etmesi gerekmektedir. Çünkü Yüce Allah’ın insanoğluna karşı nimetleri hem sayısız ve sınırsızdır hem de süreklidir. Öyleyse insanoğlunun teşekkürü yani namaz ve diğer ibadetleri sürekli olmalıdır.
Namaz bir zırhtır, bir kalkandır. Kılan insanı maddi ve manevi bir çok bela ve musibetten, görünür görünmez düşmanlardan, hastalık ve afetlerden korur. İnsan bu zırhtan hiç uzak kalmamalıdır. Çünkü insanın her an korunmaya ihtiyacı vardır.
Namaz, insana ibadet için yaratıldığını, şeytanın değil Allan’ın kulu olduğunu hatırlatır. İnsanı kullara kulluktan, nefs ve şeytana kulluktan kurtarır ve gerçek hürriyetine kavuşturur.
Namaz şükürlerin bütün kısımlarını içinde toplar. Namaz kılan yeyip içmez yanı namaz kılarken oruç ibadetini ifa eder, vücudunun zekatını vermiş olur, hayalen Kabe’yi karşısına alarak hacc ibadetine yaklaşır. Her iki rekatta bir kelime-i şehadet getirerek islamın şartlarını bir ibadette yerine getirmiş gibi olur.
Bir insan eğer namaz ve diğer farzları yerine getirmezse hane ile hela arasında çalışan bir çöp arabası haline gelir.”

1 Yorum Yapılmış “İlle Namaz”

  1. elif Says:

    Dinin direği namaz derdi rahmetli anneannem ….bu dünya gafletine dalıp çok aksatıyor ve bundan cok pismanlık duyuyorum Rabbim her günümüzü ramazan ruhuyla geçirip en güzel şekilde ibadet etmeyi nasip etsin Sizden de bin kere razı olsun inşallah…

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk