Kadir Gecemiz Mübarek Olsun..

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

kandil..

Selamun Aleyküm..

Hepimizin malumu olduğu üzere aslında Kadir gecesinin günü kesin olarak belli değildir. Lakin hadisi şeriflerden öğrendiğimiz kadarıyla Ramazan-ı Şerif’in son on gününün tek rakamlı gecelerinde aramamız gerekiyor. Son on günün kıymeti tek de çifte de olsa çok büyük. Peygamberimiz Efendimiz (sav) son on gün, itikada girer ve bunu tavsiye ederdi.
Ferdi olarak son gününün gecelerinde Kadir gecesini aramayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Bunun yanısıra alışılagelmiş bir şekilde 27.geceyi İslam alemi olarak Kadir Gecesi niyeti ile geçiriyoruz.

Bu gece Peygamberimiz Efendimizin Hz.Aişe’ye öğrettiği, tüm zamanlarda ama özellikle bu gece dilimizden düşürmemiz gereken duayı tesbih olarak da çekebiliriz.

“Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu’l–afve, fa’fu annî .
Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.”

♥      ♥      ♥

Bu gece kadınsal hallerden dolayı müsait olmayan hanımların yapabileceği şeyler ise -ki bunları herkes yapabilir- salavat ve tövbe çekmek başta olmak üzere, yukarıdaki duayı bol bol okumak, dua etmek, evinizde varsa cevşen okumak.

♥      ♥      ♥

Bir de benim için önemli  bir husus var ki, çocuklarımıza Ramazan-ı Şerif’i, kandilleri, bayramları, cuma günlerini sevdirmeli, sevdirerek, heyecan duyacaklarını günler haline getirmeliyiz. Özellikle evladınız var ise yapacağınız çok güzel şeyler var. (Aslında bu kısmı Ramazan-ı Şerif’in başında yazmalıydım ama gündemimde olduğu halde nedense yazmayı unutmuşum.)

Ramazan hazırlıkları yaparken, mesela erzak, kuru yemiş alışverişinee çocuklarınızla beraber çıkın ve bu ayın öneminden, bereketinden, misafir ağırlamanın güzelliklerinden bahsedin. Her bahsedişinizde muhakkak Peygamberimiz Efendimiz’den örnekler verin. Evinizin salonunu çocuklarınızla beraber süsleyebilirsiniz, renkli el işi kağıtları, elektirikli ışıklarla -haşgeldin Ramazan-Şerif- yazabilirsiniz. Ne kadar mutlu olurlar tahmin edin..

Kandil ve bayramlarda mutlaka küçükde olsa hediyeler alıp, hem hediyeleşmenin sünnet olduğundan bahsedip, hem de bu gün ve gecelerin bereketi olduğundan bahsedersiniz, bir sonraki kandili, bayramı heyecanla bekleyecektir.

Ayrıca varsa en yakın arkadaşına, kuzenlerine çocuklarınızla birlikte küçük hediyeler alabilirsiniz. Hem hediyeleşmeyi öğrenecek, hem de hediye verdiği diğer çocuk da o güzel günden nasibini alırken, hafızına güzel bir anı daha ekleyecektir.

Akşam yemekten sonra ise beraber abdest alıp, tesbih çekip, dualar edip, Kur’an-ı Kerim okuyun. Bu tür küçük şeyler çocukları dine yaklaştırır ve ünsiyet kazandırır.

♥      ♥      ♥

Rabbim bu geceyi hakkıyla geçirip, affedilen kulları arasına katsın cümlemizi. Hayırlı, bereketli, dua aldığınız makbul kandiller..

5 Yorum Yapılmış “Kadir Gecemiz Mübarek Olsun..”

 1. elif kizin anasi :D Says:

  namaz kılarken yanımda taklidimi yapan el açınca anne amii amiii diye bağıran bir yavrum olduğu için binlerce şükürler olsun….
  daha da büyüyüp aklı erdikçe bunları anlatacağım ona zevkle..
  hayırlı kandıller kuzum, dun akşam ki soruma cevab da aldım :)

 2. Aysel Says:

  Çocuklarla ilgili kısmı ne güzel dile getirmişsin. İnşallah bu düşünce denizdeki su damlaları kadar yayılır, tüm dünyayı sarar. Rabb’im hepimizin duasını, hayrını, ibadetini kabul etsin, bu gecede bağışlananlar arasına katsın. Sevgiyle, hayırlı kandiller… http://bizimmutfakdan.wordpress.com

 3. gulten Says:

  Kadir gecemiz mübarek olsun hayırlara vesile olması dileğiyle.Güzel önerileriniz için teşekkürler rabbim bir gün evlat sahibi olmayı nasip ederse bu güzellikleri beraber yasariz.Hediye vermeninde almaninda sünnet olduğunu söylememe rağmen bazı bilgisiz insanlar tarafından eleştirilmeye devam ediliyorum:(bugünün hayrina gücümüz yettigince sadaka verelim.selam ve dua ile allaha emanet olun.

 4. aylin Says:

  Aleyküm selam
  Ne güzel anlatmışsın ne kadar güzel bir dinimiz var şükürler olsun ama bunu gerçekten yaşayabilmek herkese nasip olmuyor ne yazık ki,bu bakımdan çocukluk çok önemli yeni yıl kutlamalarının heyecanı bizim güzel ve anlamı büyük günlerimizde yaşamak ve yaşatmak bizim elimizde Allah’a her gün Ahlaklı ve imanlı çocuk yetiştirebilmek için dua ediyorum.
  hayırlı kandiller canım benim.

 5. Esra Çavdar Demirci Says:

  Aleyküm Selam, çocuklarla ilgili önerilerinizi çok beğendim. Elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum. Ama Ramazan için salon süslemek hiç aklıma gelmemişti. Bir sonraki Ramazan Allah’ın izniyle uygulayacağım inşaallah. Size de hayırlı geceler, Allah’a emanet olun.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk