Bir Mübarek Gece..

Mübarek Gün ve Geceler Yorum Yaz

eyüp 048

Cenâb-ı Hak Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurur:

Biz o (Kur’ân’ı) Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Rûh o gece Rab’lerinin izniyle her iş için iner de iner. O gece, tâ fecrin doğuşuna kadar tam bir esenlik ve selâmettir.” (Kadîr, 1-5)

* * *

 

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-  bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyururlar:

“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevâbını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve tâatle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Savm, 6; Müslim, Müsâfirîn, 173-176)

Hadis-i şeriflerde, Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde, son on günündeki tek gecelerde, yirmi dördüncü gecesinde, yirmi yedinci gecesinde, son yedi gecesinde olduğu haber verilmiştir.

♥   ♥   ♥   ♥   ♥

Hz. Âişe -radıyallahü anha- der ki: Peygamber Efendimiz’e:

“–Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir Gecesi’nin ne zaman olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle cevap verdi:

“«Allah’ım! Sen çok affedicisin, kerimsin, affetmeyi seversin; beni affeyle!» diye dua et!” (Tirmizî, Deavât, 84/3513; İbn-i Mâce, Dua, 5)

Rabbim affedilmiş olarak bayram sabahına eriştirsin cümlemizi. Gecemiz mübarek olsun inşallah..

6 Yorum Yapılmış “Bir Mübarek Gece..”

 1. Taze Nane Says:

  Kadir Gecesi değer gecesidir, Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece bir ömürden daha hayırlıdır. Ellerin açıldığı, gözlerin dualarla yaşardığı, kalplerin okşandığı. Kadir Gecesinde bütün insanların günahlarından uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini niyaz ederiz. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın. Mübarek Kadir Gecesinde Allah tüm dualarımızı kabul etsin.

 2. bahar Says:

  Kadir geceniz mübarek olsun…

 3. gülten Says:

  Hayırlı sabahlar güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim.Sema kapılarının açıldığı dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gecemiz mubarek olsun rabbim dualarımızı,ibadetlerimizi,oruçlarımızı kabul etsin. Rabbime layık kullar,Peygamberimize hayırlı bir ümmet olmayı rabbim bizlere nasip etsin.

 4. elif Says:

  Aminnnn kadir gecemiz mübarek olsun Rabbim yaptığımız yapacağımız tüm ibadetleri eksiğiyle gediğiyle kabul eylesin inşallah..

 5. şahika Says:

  amiin inşallah..

 6. aylin Says:

  Allah günahlarımızı bağışlayıp dualarımızı hayırlısı ile kabul etsin inşallah.

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk