Kavunlu Bademli Serinlik

İÇECEKLER Yorum Yaz

kavunlu şek (1)

Hani bazı insanlar için derler ya “kavun mu canım bu koklayıp da bilelim”, insanları kavun gibi kucaklayıp koklayıp iyi kötü ayırt edemiyoruz ama bazen kavunları bile bu şekilde ayırt edemiyoruz o ne olacak? Tatsız kavunları aman ziyan olmasın diye evin annesi mi yesin, çöpe mi gitsin ne olsun? :)

Bilmiyorum siz de yapar mısınız ama genelde kavun tatsız tuzsuz çıkınca, dilimleyip tabağa aldıktan sonra üzerine toz şeker serpip yerdik. Şekerin çok da matah bir şey olmadığını artık bilmeyen kalmadığına göre ve zaten hali hazırda reçellerden, kek, dondurma vs den şeker tükettiğimize göre bunu artık yapmamaya karar verdim. Yine sıfır şeker yaşamıyoruz ama ne kadar kesersek o kadar kâr.

kavunlu şek (19)

Bu yüzden şöyle serin serin boğazımızdan akıp giden hem de tok tutacak bir şek yapayım dedim. İçine bir avuç badem de ekleyince bence doyurucu ve lezzetli oldu. Yalan yok ben yine bir kaşık şeker ekledim ama onun yerine bal ekleyebilir veya tamamen çıkartabilirsiniz.

Meyve yemeyen küçük hanımlar ve küçük beyler kitap okurken afiyetle içsin..:)

♥   ♥   ♥   ♥

Malzemeler:

1 kalın dilim kavun

8-9 tane çiğ badem

1 yemek kaşığı toz şeker

1 top sade dondurma

Yarım bardak soğuk süt

2 küp buz

Yapılışı: Kavunu küçük küçük dilimleyin ve blendır/mix go vs haznesine koyun. Şeker, dondurma ve bademi de ilave edip çalıştırın. Ara ara aleti durdurun ve tekrar çalıştırın. Badem ve kavun parçalanınca süt ve buzu da ilave edip tekrar çalıştırın. Bütün malzemeler bütünleşince bardağa alın.

Afiyet olsun!

1 Yorum Yapılmış “Kavunlu Bademli Serinlik”

  1. Seyyah Says:

    Çok ilginç bir taRif olmuş canım bu.
    Çok orijinal :)))

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk