Kimler Oruç Tutmayabilir?

İLMİHAL BİLGİLERİ Yorum Yaz

Y E Ş İ L

Hiçbir özrü yokken oruç tutmamak veya başladığı orucu bozmak günahtır. Hem de kaza ve (eğer başladığı Ramazan orucunu kasden bozmuşsa) keffaret olarak cezası vardır.

Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer’an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:


1 – Hastalık: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının şiddetlenmesinden veya çok sürmesinden korkan kimsenin sonradan kazâ etmek üzere oruç tutmaması veya başladığı orucu bozması câizdir.

2 – Yolculuk: Ramazanda yolculuğa çıkanların oruç tutmayıp sonraya bırakmaları câizdir. Ancak yolda meşakkate, bedenî bir halsizlik ve rahatsızlığa mâruz kalmak söz konusu değilse, oruç tutmak, tutmamaktan efdal ve hayırlı görülmüştür.

3 – İkrâh (Tehdit ve Zorlama): Orucunu bozmadığı takdirde dövülmek veya yaralanmak veyahut öldürülmekle tehdit edilen bir kimse de oruç tutmayabilir.

4 – Gebelik ve emziklilik: Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez.

5 – Şiddetli açlık ve susuzluk: Açlık ve susuzluktan dolayı helâk olacağından veya aklî muvazenesinin bozulacağından korkan kimse orucunu bozabilir.

6 – Düşkünlük derecesinde ihtiyarlık: Böyle kimselerin de oruç tutmaması câizdir. Böyleler oruç tutmayacakları gibi, kazâ da edemeyeceklerinden fidye verirler.

7 – Hayız – nifas hâli: Bu hallerde oruç tutulması haramdır.

* Nâfile oruç tutanlar için, ziyafete dâvet edilmek bir özürdür. Böyle bir kimse, hane sahibinin ısrarı üzerine orucunu bozabilir.

Oruçlu Olmadığı Halde, Oruçlu Gibi Davranması Gereken Kimseler:

* İmsâk vaktinden sonra yolculuğu biten bir yolcunun da günün geri kalan kısmında oruçlu gibi davranması, yani, yemeden içmeden ve ailevî münasebetten kaçınması gerekir.

* Gündüz iyileşen hasta için de hüküm aynıdır. O da oruçlu gibi davranmalıdır. Böyle hareket etmek, bir görüşe göre vâcib, diğer bir görüşe göre de müstehabtır.

* Yolcu, hasta, hayızlı ve lohusa olanlar, kendilerini oruçlu gibi göstermek zorunda değildirler. Yiyip içebilirler. Ancak kendilerinin mâzeretini bilmeyen halkın su’-i zannına sebeb olmak ihtimaline karşı, bunu alenen yapmaktan kaçınmak, gizlice yeyip içmek âdâba daha uygundur.

9 Yorum Yapılmış “Kimler Oruç Tutmayabilir?”

 1. karakazan Says:

  Bu zamanda hickimseler oruc tutmuyor canim.Aslinda yazi söyle olmaliydi “kimler oruc tutar”:((

  Selamlarimla,hayirli cumalar canim.

 2. Düğme Bay'la BinbirçeşniHayat Says:

  papatyam salı gunu anneme gectım vapurla…oglum tost ıstedı ve bende içeri gectım almak ıcın bırde ne göreyım kuyruk var veee hepsı erkek..hadı bayanları anlarım..lohusadır emzırıyordur..hastadır vsvs ama ekekler ne mazeretlerı var..o an ıcımden acaba ramazan gectımı bıttımı?dıye sordum:(

  ve ınankı tutmadıkları bır yana ınsanın gözune soka soka yıyorlar…dısarda alt katta heryerde..ınsan tutmaz ama saygı duyar degılmı yemek yenılen salonda yer ama nerrrdeeee? bu arıp duygularla sıramı!!!! beklerken adamın biri çayı geç geldı dıye bağırıp çağırdı..karakazan cok haklı kımlerr oruc tutar demelı cuku elın parmagı kadar azınlıgız:(

  sevgı ve muhabbetle…

 3. benimyemeklerim Says:

  üzerine güneşin doğduğu en güzel gün cuma günüdür.hayırlı cumalar

 4. Papatya Prenses Says:

  aman aman Salihacım bu dedikleri Darvinist arkadaşımız duymasın,mazallah paralar bizi sonra:)
  *
  Rabbim onları ıslah etsin,bizleri de doğru yoldan ayırmasın inşallah..
  *
  Hayırlı cumalar…

 5. gonuldeneledokulenler Says:

  Mutlu,sağlıklı,sevgi dolu gunler dilerim arkadasim,yüzün hep gülsün..hayırlı bereketli cumalar olsun.

 6. Aysultan... Says:

  Bencede Darvinist arkadaşımız duymasın prensesim,faydalı bilgilerin için sağol…
  ınsan tutmaz ama saygı duyar diyoruz,bak bu durum gittikçe azalıyor yani eskiden tutmayanlar enazından saygılıydı şimdi oda kalmadı :((

 7. yukivehobileri Says:

  canım nedegüzel tatlı yapmışsın çok güzel görünüyor ellerine sağlıkhep denemek istemişimdir ama bir türlü kısmet olmadı seviler

 8. NnEvV Says:

  şu zamanada gerçek anlamda oruç sanki aynen namaz ve örtü gibi yaşını başını almış inanlara özgü gibi oldu hatta benim çevremde yaş gruplarımda oruç tutmamak bi üstünlük bi sınıf atlama gibi bişey , gerçekten duyduğumda gördüğümde şaşırıyorum ama önceden namaz kılmaz insan oruç tutardı şimdi oruçta namaz gibi oldu !!

 9. PAPATYA PRENSES’iN DÜNYASI » Hoşgeldin Yâ Şehr-i Ramazan -2009- Says:

  […] Kimler Oruç Tutmayabilir? […]

Yorum Yaz

 

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

couk